Tarih

Avrupa Topluluğu

Avrupa Topluluğu

  Avrupa Topluluğu, 1965 yılının temmuz ayında yapılan 'Bütünleşme Anlaşmasının', 1967 yılının temmuz ayında uygulamaya geçirilme..

Lidyalılar

Lidyalılar

Lidyalılar, Milattan Önce 700-300 yılları arasında, Batı Anadolu'da Gediz ve Küçük Menderes nehirleri arasında yaşamışlar..

Sümerler

Sümerler

Mezopotamya'nın güneyinde bulunan Sümer şehri, Milattan Önce 4000-2350 yılları arasında Orta Asya'dan gelen Sami Kavmi tarafında..

Peleş Kalesi

Peleş Kalesi

Peleş Kalesi, Bran Şatosu ile birlikte Romanya'nın en ünlü kalelerinden biridir. Peleş Kalesi, 19. yüzyılda Romanya'nın ilk kralı ..

Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman, 27 Nisan 1475 tarihinde Trabzon'da doğdu. Babası birinci Selim, annesi Ayşe Hafza hatundur. Onuncu Osma..

Akkoyunlular

Akkoyunlular

Akkoyunlular, 1340-1514 tarihleri arasında Doğu Anadolu, Irak, İran'da hüküm süren Karakoyunlular ile Dulkadiroğullarına karşı ko..

Dulkadiroğulları

Dulkadiroğulları

Dulkadiroğulları, Kahramanmaraş ve Elbistan'da kuruldu. Bu kelime farklı şekillerde okunmuş ve yazılmıştır (Dulgadır, Zulgadir, D..

Candaroğulları

Candaroğulları

Candaroğulları; Kastamonu ve Sinop civarında kurulan bir Türkmen Beyliğidir. Beyliğe adını veren kişi, Şemseddin Yaman Candar'dı..

Aydınoğulları

Aydınoğulları

Aydınoğulları; Birgi, Tire, Selçuk (Ayasluk), Ödemiş ve İzmir bölgelerinde 14. yüzyılın başlarından itibaren Mehmed Bey tarafınd..

Rönesans

Rönesans

Rönesanas, Avrupada 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar bir dönemdir. Bu çağın kelime anlamı 'Yeniden doğuş' anlamına gelmektedir. O..

Çaldıran Savaşı

Çaldıran Savaşı

Çaldıran Savaşı, 23 Ağustos 1514  tarihinde günümüzde İran coğrafyasında bulunan Maku şehrinin Çaldıran Ovasında, Safevi Devleti ..

Büyük Veba Salgını

Büyük Veba Salgını

Avrupa’da 14. yüzyılda görülen ve “Kara Ölüm” olarak da adlandırılan veba, savaşlardan bile fazla tahribat yaratarak mily..