Lidyalılar

Lidyalılar

Lidyalılar, Milattan Önce 700-300 yılları arasında, Batı Anadolu'da Gediz ve Küçük Menderes nehirleri arasında yaşamışlardır. Başkentleri Sardes şehridir.

Lidyalılar'ın yaşadıkları bölgede altın madeni fazla olduğu için kısa zamanda parlak bir dönem geçirmeye başlamışlardır. Lidyalılar sayesinde Anadolu uygarlıklarının çoğu ekonomik açıdan sıkıntı yaşamamışlardır.

Bastıkları altın sikkeler sayesinde ticarette değiş tokuş usulünün kullanımını azaltmışlardır. Lidyalılar konumlarından dolayı birçok uygarlığın fethetmek istediği bir uygarlık olmuştur. Bu yüzden Firig, Kimmer, Med, Pers gibi birçok uygarlıkla mücadeleler içinde olmuşlardır.

Millattan Önce 585'te Medler ile yaptıkları savaş esnasında güneş tutulması yaşandığı için tanrının savaşmalarını istemediklerini düşünerek, savaşı yarıda bırakıp Barış Antlaşması yapmışlardır. Lidya Devleti, Pers kralı Kyros tarafından yıkılmıştır. 

BÖLÜM 1
Paranın İcadı

Milattan önce 7. yüzyıla kadar ticarette değiş tokuş usulü kullanılmaya devam etmiş, değiş tokuşta taşınması zor olan eşyalar da kullanılmıştır. Milattan Önce 7. yüzyılda Lidyalılar ticarette değiş tokuşu kaldırmak için parayı kullanmaya başlamışlardır. Kullanıldıkları paraya da sikke adını vermişlerdir. Devletler tarafından damgalanan sikkeler resmiyette de kullanılmaya başlanmış. Lidyalılar'ın bulundukları coğrafyada altın madeni çok fazla olduğu için sikkeler çoğunlukla altından yapılmıştır.

Sikkeler, madenler eritilerek düz bir yüzeye dökülerek yapılmıştır. Alt tarafı düz, üst tarafı yuvarlaktır. Düzeltilmesi gereken sikkeler, daha sonra çekiçler ile düzeltilmiştir. Düşük değerli ve sahte sikkelerin yapılmasını engellemek amacıyla da sikkeler üzerine devlet mührü basılmıştır. 

BÖLÜM 2
Lidyalılar'ın Yıkılışı

Lidyalılar, en parlak dönemlerini Kral Kroisos zamanında yaşamışlardır. Lidyalılar, konumlarından dolayı birçok uygarlık tarafından ele geçirilmek istenmiş, bu uygarlıkların en önemlisi Pers uygarlığıdır.

Persler, Lidyalılar'a son vermek amacıyla Babiller ile ittifak kurarak sefer düzenlemişlerdir. Persler ile Lidyalılar arasında yapılan ilk savaşta kazanan olmamıştır. Bu savaştan sonra başkente dönüp güçlü bir ordu kurmak isteyen Lidya Kralı Kroisos'u takip eden Pers ordusu, Lidyalılar'ın beklemedikleri bir anda saldırarak Lidya Devleti'ne son vermişlerdir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
1
Sevdim!
1
Çok iyi!
1
Hoş değil!
1
Yok artık!
1
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Çernobil
Birleşmiş Milletler
Milli Bayramlar (Türkiye)
Dolar
Büyük Selçuklu Devleti
İsmet İnönü
Mustafa Kemal Atatürk
Çingeneler