Eğitim

Koronavirüs

Koronavirüsler soğuk algınlığının önemli bir sebebidir. Tek iplikli bir RNA genomuna ve sarmal bir nükleokapside sahip zarflı v..

Çernobil

Çernobil faciası, 26 Nisan 1986'da Çernobil Nükleer Santrali'nde yapılan gelen deney sırasında meydana gelen nükleer bir kazadır. ..

Aklın Temel İlkeleri

Yanlış düşünmenin önüne geçmek için bazı mantık ilkeleri kullanılır. Genel olarak 3 mantık ilkesi ele alınır; fakat..

Bilişsel Gelişim Kuramı

İsviçreli psikolog Jean Piaget, zihin gelişimiyle sistematik ve bilimsel olarak ilgilenen ilk araştırmacılardan biridir. Biliş..

Sabah Namazı

Sabah namazı, 4 rekat kılınan vakit ve farz namazlardandır. 2 rekat sünnet, 2 rekat farz şeklinde kılınır. Vaktini kaçırmad..

Milli Bayramlar (Türkiye)

Milli bayramlar, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasındaki önemli günleri temsil eder. Türkiye'de 4 adet milli bayram va..

Kültür

İnsanın kendi var oluşunu anlama ve anlamlandırma çabasının bir sonucu olarak doğayı dönüştürmesini ve toplumsal gelişim süre..

Balıkesir

Balıkesir, büyük bir kısmı Türkiye’nin  Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde, küçük bir kısmı ise Ege Bölgesi’nin Asıl E..

Cemal Süreya

Gerçek adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya olarak bilinen Türk şair, yazar ve çevirmendir. Türk şiirinde İkinci Yeni şiirinin..

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Karacadağ volkan konisi ile iki bölüme ayrılır. Karacadağ’ın doğusunda Dicle, batısında ise Orta Fırat..

Dolar

Günümüzde en yaygın kullanıma sahip olan dövizdir. Doların tarihi, farklı kıtalardaki birçok ülkeyi kapsar. Dolar kelimesi, ..

İştar

Akad mitolojisinde yer alan aşk, bereket ve savaş tanrıçasıdır. Venüs'ü temsil eden İştar, Mezopotamya coğrafyası..