Coğrafya

Fransa

Ana Kara Toprakları Batı Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Güneyde Akdeniz'e, kuzeyde Manş Denizine, doğuda Ren Nehrine ve batıda ..

Balıkesir

Balıkesir, büyük bir kısmı Türkiye’nin  Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde, küçük bir kısmı ise Ege Bölgesi’nin Asıl E..

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Karacadağ volkan konisi ile iki bölüme ayrılır. Karacadağ’ın doğusunda Dicle, batısında ise Orta Fırat..

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini kuzeyinde bulunan Karadeniz’den alır.Tür..

İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir.Anadolu'nun orta kısmında yer aldığından bölgeye "Orta Anadolu..

Doğu Anadolu Bölgesi

Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir.164.000 km²'lik yüz ölçümüyle Türkiye'nin en büyük bölgesi ..

Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini tam ortasında yer alan Marmara Denizi’nden alır.Türk..

Şanlıurfa

Şanlıurfa, Türkiye'nin en kalabalık dokuzuncu şehridir. 2016 yılı itibariyle nüfusu 1.940.627'dir. Doğuda Mardin, batıda Gaz..

Fiyort

Buzul aşındırmasıyla oluşan dik kayalıklarla çevrili dar, uzun ve derin koylardır.

Ankara

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir. 2018 yılı itibariyle nüfusu 5.503.985’dir. 25 ilçesi ve 1425 mahal..

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini komşusu olduğu Akdeniz’den alır.Türkiye topraklarını..

Petra

Petra, Arapça Baṭrā anlamına gelen bu antik kent, kalıntıları güneybatı Ürdün'de bulunan Helenistik ve Roma dönemlerinde..