Coğrafya

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini kuzeyinde bulunan Karadeniz’den alır.Tür..

Petra

Petra, Arapça Baṭrā anlamına gelen bu antik kent, kalıntıları güneybatı Ürdün'de bulunan Helenistik ve Roma dönemlerinde..

Ege Bölgesi

Ege Bölgesi, Türkiye’nin coğrafi bölgelerinden biridir.1941 yılında Ankara’da gerçekleştirilen Birinci Coğrafya Kongresi‘nde..

Bartın

Karadeniz Bölgesi'nin batı kesiminde yer alan Bartın, 1991 yılında Zonguldak ilinin ilçesi olmaktan ayrılarak 74. il olarak ..

Angkor Vat

Angkor Vat (Angkor Wat), Kamboçya'da 162.6 hektarlık bir alana sahip, dünyanın en büyük dini anıtlarından biri olan tapınak ..

Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi, Güney Afrika'da Zambiya ve Zimbabwe sınırındaki Zambezi Nehri üzerinde bulunan ve 128 metre yüksek..

Büyük Set Resifi

Büyük Set Resifi (The Great Barrier Reef), yaklaşık 344.400 km²'lik alana, 2.300 km²'lik uzunluğa sahip, 900 adadan oluşan 2..

Machu Picchu

Machu Picchu, Güney Peru’nun Eastern Cordillera bölgesinde yer alan ve deniz seviyesinden 2.430 metre yükseklikte olan 15. yüzy..

Büyük Kanyon

Büyük Kanyon, (Grand Canyon) ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Colorado Nehri tarafından oyulmuş oldukça dik bir kanyo..

Karnak Tapınağı

Karnak adıyla da bilinen Karnak Tapınağı, Mısır’da Luksor kenti yakınlarında bulunan tapınak, şapel, sütun ve binalar kompleksidir..

Nil Nehri

Nil Nehri (Nile), Kuzeydoğu Afrika'da yer alan, Dünya'nın en uzun nehridir. Güneyden kuzey yönüne doğru akan nehrin uzunluğu..

Iguazu Şelaleleri

Iguazú Şelaleleri (Iguazu Falls), beşte birlik kısmı Brezilya'da, kalanı da Arjantin'de olan ve Parana Nehri'ne dökülen dünyadaki ..