Biyoloji

Koronavirüs

Koronavirüsler soğuk algınlığının önemli bir sebebidir. Tek iplikli bir RNA genomuna ve sarmal bir nükleokapside sahip zarflı v..

E Vitamini

E vitamini, yağda eriyen vitamin grubundan olan ve kimyasal yapı itibarı ile tokol olan antisterilite bir vitamindir. Vücudun nor..

B1 Vitamini

Tiyamin olarak da bilinen B1 vitamini, suda eriyen vitamin grubundandır. Vücutta depolanamaz. Kullanılmayan kısmı idrarla dışa..

B3 Vitamini

Niyasin olarak da bilinen B3 vitamini, suda çözünebilen bir vitamindir. B3 vitamininin doğada nikotinik asit, inositol hek..

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar yeryüzünde en fazla bulunan maddelerdendir. İnsanın günlük enerji ihtiyacının %57'si karbonhidratlardan sağlanır..

B2 Vitamini

Riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini, suda eriyen bir vitamindir. Aktif formu riboflavin-5-fosfat'tır. Bu vitamin bitkisel k..

D Vitamini

D vitamini tıp dilinde kalsiferol denen, yağda çözünen, karaciğerde ve yağ dokuda depolanan vitaminlerden biridir. D2 ve D3 olarak..

F Vitamini

F vitamini vücut için gerekli olan 18 karbonlu doymamış esansiyel yağ asididir. F vitamininin ismi, ingilizcede arkadaş manas..

Biyotin

Biyotin, H vitamini ya da B7 vitamini olarakta bilinen 1945' li yıllarda keşfedilen bir vitamindir. Yaşamsal reaksiyonlar içi..

P Vitamini

P vitamini, günümüzden yaklaşık 75 yıl kadar önce keşfedilmesine rağmen etkileri günümüzde yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır...

C Vitamini

C vitamini suda eriyen vitamin grubundan olan askorbik asit türevi bir bileşiktir. Bu vitamin insan vücudu tarafından üre..

Hapşırmak

Hapşırmak; istem dışı, sarsıcı havanın akciğerlerden ağız ve burun yoluyla dışarı atılmasıdır. Bazen rahatsız edici olsa da hapş..