Biyoloji

D Vitamini

D vitamini tıp dilinde kalsiferol denen, yağda çözünen, karaciğerde ve yağ dokuda depolanan vitaminlerden biridir. D2 ve D3 olarak..

F Vitamini

F vitamini vücut için gerekli olan 18 karbonlu doymamış esansiyel yağ asididir. F vitamininin ismi, ingilizcede arkadaş manas..

Biyotin

Biyotin, H vitamini ya da B7 vitamini olarakta bilinen 1945' li yıllarda keşfedilen bir vitamindir. Yaşamsal reaksiyonlar içi..

Mitoz Bölünme

Mitoz Bölünme, tek hücreli veya çok hücreli canlılarda görülebilen bölünme şeklidir. Bölünen ana hücre bölünme sonucunda iki y..

Kan Hücreleri

Latincede kana 'hemo', kanın incelendiği bilim dalına ise 'hemotoloji' denmektedir. Yaşamsal sıvımız olan kan; plazmadan v..

Lizin

Lizin, vücudun üretmediği ve diyet kaynaklarından elde edilmesi gereken temel aminoasitlerden biridir. Lizin ve lizin tak..

Arsene Wenger

Arsène Wenger, ünlü bir Fransız futbol menajeridir. 1996'da menajer olarak 'İngiliz Premier Ligi' (EPL) kulübü Arsenal'e..

Orhan Gazi

İkinci Osmanlı padişahı olan Orhan Bey, 1281'de Söğüt'te doğdu. Babası Osman Gazi, annesi Malhun Hatun'dur. Çocukluğu h..

Osman Gazi

Osman Gazi, 1258'de Söğüt'te dünyaya geldi. Annesi Halime Hatun, babası Ertuğrul Gazi'dir. Osman Bey, Osmanlı Devleti'n..

İnsan Dişi

Yetişkin insanlarda çene kemiklerinin içerisinde sürdükten sonra düşen süt dişleri hariç toplam 32 tane süt dişi bulunur. Sü..

İnsan Vücudunun Sistemleri

İnsan vücudu 11 ana organ sistemine sahiptir. Her bir sisteminin farklı görevleri vardır. Bu sistemler birbirleriyle bağlı olarak..

Aminoasitler

Bir zincirdeki farklı şekilli bireysel boncuklar gibi, aminoasitler protein oluşturmak için bir araya getirilir. Ami..