Biyoloji

E Vitamini

E vitamini, yağda eriyen vitamin grubundan olan ve kimyasal yapı itibarı ile tokol olan antisterilite bir vitamindir. Vücudun nor..

B1 Vitamini

Tiyamin olarak da bilinen B1 vitamini, suda eriyen vitamin grubundandır. Vücutta depolanamaz. Kullanılmayan kısmı idrarla dışa..

B6 Vitamini

Piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini, suda eriyen vitamin grubundandır. Vücutta depolanamaz. Besinlerde piridoksamin ve p..

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar yeryüzünde en fazla bulunan maddelerdendir. İnsanın günlük enerji ihtiyacının %57'si karbonhidratlardan sağlanır..

B2 Vitamini

Riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini, suda eriyen bir vitamindir. Aktif formu riboflavin-5-fosfat'tır. Bu vitamin bitkisel k..

D Vitamini

D vitamini tıp dilinde kalsiferol denen, yağda çözünen, karaciğerde ve yağ dokuda depolanan vitaminlerden biridir. D2 ve D3 olarak..

F Vitamini

F vitamini vücut için gerekli olan 18 karbonlu doymamış esansiyel yağ asididir. F vitamininin ismi, ingilizcede arkadaş manas..

Biyotin

Biyotin, H vitamini ya da B7 vitamini olarakta bilinen 1945' li yıllarda keşfedilen bir vitamindir. Yaşamsal reaksiyonlar içi..

P Vitamini

P vitamini, günümüzden yaklaşık 75 yıl kadar önce keşfedilmesine rağmen etkileri günümüzde yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır...

C Vitamini

C vitamini suda eriyen vitamin grubundan olan askorbik asit türevi bir bileşiktir. Bu vitamin insan vücudu tarafından üre..

Hapşırmak

Hapşırmak; istem dışı, sarsıcı havanın akciğerlerden ağız ve burun yoluyla dışarı atılmasıdır. Bazen rahatsız edici olsa da hapş..

Mitoz Bölünme

Mitoz Bölünme, tek hücreli veya çok hücreli canlılarda görülebilen bölünme şeklidir. Bölünen ana hücre bölünme sonucunda iki y..