Psikoloji

Animizm

Animizm her maddenin yani tüm nesnelerin canlı veya cansız, maddi veya manevi bir ruh tarafından kontrol edildiğini, ve evre..

Psikoz

Psikoz, kişinin gerçek ve hayal arasında ki farkı anlamadığı, yani nörolojik problemlere yol açan psikolojik bir hastalık..

Renk Psikolojisi

Renklerin insanlar üzerinde ne gibi etkileri olduğuna dair yapılan araştırmalar "renk psikolojisi" adı altında toplanmı..

Klasik Koşullanma

Canlıyı meydana getiren organizmalar, doğal uyarılara doğal tepkiler verir. “Klasi koşullanma” olarak adlandırd..

Telekinezi

Telekinezi; bir maddeyi, fiziksel temas uygulamadan hareket ettirme ve maddenin şeklini değiştirebilme bec..

Üstün Yetenekli Çocuklar

Üstün yetenekliliği Renzulli 3 sac ayağı ile tanımlamaktadır. Renzulli'ye göre üstün yeteneklilik; genel-özel yetenek, motivasyon ..

Akıl Haritaları

Akıl haritaları bir öğrenme ve hafıza güçlendirme tekniğidir. Tony Buzan öğrenciyken derslerde not almakta zorlandığı için bu tekn..

Disleksi

Disleksi akademik yönde görülen ve 3 yaşından sonra belirti göstermeye başlayan bir öğrenme bozukluğudur. Beynin bazı bölgelerin..

Ortoreksiya Nervoza

Sağlıklı besinlerle beslenmenin ciddi bir takıntı haline getirilmesi ile ortaya çıkan rahatsızlığa, ortoreksiya nervoza adı veril..

Sinematerapi

Sinematerapi, diğer adıyla film terapisi psikolojik sorunların çözümlenmesinde sinema filmlerinin kullanılması suretiyle uygulan..

Nörolinguistik Programlama

Neuro Linguistic Programming ifadesinin kısaltılmış biçimi olan NLP, insan zihninde otomatik olarak oluşan algı ve duruml..

Peter Pan Sendromu

Peter Pan Sendromu, büyüme korkusu taşıyan çocuklar ve yaşça olgunlaştığı halde ruhsal olarak çocuk gibi davranan yetişkinler..