Psikoz

Psikoz, kişinin gerçek ve hayal arasında ki farkı anlamadığı, yani nörolojik problemlere yol açan psikolojik bir hastalıktır. Kişi bu farkı anlamadığı gibi kendi kafasında kurduğu hayal dünyasında yaşar ve olaylara tepkisi, insanlarla ilişkisi tekrardan şekilllenir. Kişi hastalığını farkında olmaz. Bu hastalığın şizofreni sanılması normaldir fakat şizofreni psikozun içerdiği ruhsal bir bozukluktur.

BÖLÜM 1
Psikozun Ufak Belirtileri Şunlardır;

  • Konsantrasyon bozukluğu, durgunluk
  • Uyku problemleri
  • İştahın açılması veya kapanması
  • İnsanlardan uzaklaşma
  • Davranışları kestirememe

Psikoz belirtileri yaşayan bir kişide toplum içinde iletişimsizlik daha belirgindir. İleri evre belirtiler;

Psikozlu bir kişinin gösterdiği en önemli belirti sanrılar ve varsanılardır. Sanrı, hastanın kafasında yarattığı, kendisinin inandığı yalanlardır. Sanrı iki şekilde de olabilir. Kişi herkesin kendi üstüne geldiğini, insanlar tarafından dışlandığını, hayal etmesi güç şeylere inanır. Ya da kendinin çok yüce olduğunu düşünüp insanları küçümseyebilir.

Varsanı ise yine kişinin hayal dünyasında uydurduğu, başkasının göremediği varlıkları görmesi, değişik kokular alması veya tatmasıdır. İnsanların kendisine dokunduğunu, kafasının içinden sesler geldiğini, teninin altından bir şeylerin hareket ettiğini düşünmesidir. Kişi aşırı kuşkulu davranabilir. Takip edildiğini, özel güçlerinin olduğuna kendini inandırır. İnsanlar tarafından kontrol edildiğini veya kendisinin kontrol ettiğini düşünebilir.

BÖLÜM 2
Şizofrenik veya Duygusal Psikozlar;

Psikoz herkeste farklılık gösterir. Psikiyatristler kararı buna göre alır, buna göre tanı koyarlar. Şizofrenik ve duygusal psikoz arasında ki fark;

  1. Şizofrenik Psikozlar: Önce düşünce biçimi, algılama, dil farklılık gösterirse
  2. Duygusal Psikozlar:  Önce yaşam biçimi, davranışı, ruh hali değişmişse

Aynı anda algılama ve ruh hali birbirinden ayrılamaz. Bunlar birbirini etkileyen faktörlerdir.

BÖLÜM 3
Psikoz Türleri;

  • Şizofreni: En çok görülen psikozdur. Genellikle genç yaşlarda görülür. Kişinin kafasının içinde duyduğu sesler, davranış bozukluğu ve tuhaf düşünceler belirtiler arasındadır. Bazı kişilerde tam tersi görülüp, uzun süre hareketsiz kalma olarak görülebilir.
  • Paranoya: Kişinin aşırı derecede kuşkulu davranması ve kendini tehlikede hissetmesi durumudur. Bunu gerçek dışı hayaller daha da güçlendirir.
  • Kısa Süreli Psikoz: Kişinin yaşadığı tramva sonucu ortaya çıkan psikozdur. Bunlar genellikle bir yakının ölmesi veya yaşam şartlarının değişmesi sonucu görülür.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Bilişsel Gelişim Kuramı
Küçük Albert Deneyi
Zeigernik Etkisi
Klasik Koşullanma
Beden Dili, Jest ve Mimikler
Animizm
Renk Psikolojisi