Kore Yemekleri

Kore; II. Dünya Savaşı sonrasında bazı işgaller ve anlaşmazlıklar nedeniyle Güney Kore - Kuzey Kore olarak ikiye bölünmüştür. Bu iki ülke aynı ırktan, aynı kültürden olsa da yaşantıları birbirinden oldukça farklıdır. 

Yemek kültürleri her yörede olduğu gibi değişiklik gösterse de, iki ülke de acıyı ve baharatları yemeklerinde çoğunlukla tercih ederler.

Bibimbap

Bibimbap

Kore'nin en bilinen yemeklerinden  olan Bibimbap, pilav eşliğinde çeşitli sebzelerle birlikte sunulur. Bibimbap için ilk olarak sade ve lapa kıvamlı bir pilav yapılır. Daha sonra kabak, havuç ve soğan jülyen (şerit biçiminde) kesilir ve sotelenir. Diğer bir yandan ıspanak haşlanır ve haşlandıktan sonra süzülüp, sarımsak ezmesi ve biraz susam yağı ile harmanlanır.

Sunumda, ilk olarak pilav kaseye konur ve üzerine sotelenmiş kabak, havuç ve soğan eklenir. Yanına ıspanak, acı biber ezmesi ve tavada az pişirilmiş yumurta da eklenerek yemek tamamlanmış olur.

Kimchi

Kimchi

Kore'nin meşhur turşusu olarak bilinen Kimchi, birçok yemeğin yanında sevilerek tüketilir. Yapımında, Çin marulu kullanır. Çin marulunun beyaz kısımlarına uzun çizikler atılarak küçük parçalar halinde kesilir ve sonrasında deniz tuzu ile birlikte harmanlanır. Marulun yanına pirinç haşlanır. Daha sonra sarımsak, soğan, armut, şeker, zencefil ve balık suyu içeren ezme hazırlanır. Hazırlanan ürünleri birbiriyle harmanlayıp kavanoza doldurularak hava geçirmeyecek şekilde kapatılır ve 1 hafta kadar bekletilir. 1 haftanın sonunda Kimchi hazır vaziyete gelmiş olur.

Kimbap

Kimbap

Dışı deniz yosunu ile sarılmış pirinç, sebze ve et içeren yemektir. Kimbap yaparken ilk olarak pirinç, yağsız ve tuzsuz biçimde haşlanır. Daha sonra haşlanan pirincin üzerine sirke, tuz ve şeker ilave ederek karıştırılır. İçerisine koyulacak yumurta yağda kızartılıp doğranır. Sebzeler (havuç ve salatalık), jülyen kesilerek sotelenir. Hazırlanan ürünler, kimchi ve ton balığı da deniz yosununun içerisine koyularak sarılır. Sarılan yosun dilimlere ayrılır ve tabakta sunulur. 

Bulgogi

Bulgogi

Dana veya domuz eti kullanılarak yapılan yemektir. Hazırlanışında ilk olarak soya sosu, şeker, sarımsak, susam ve susam yağı bir kapta karıştırılır. Etler de karışımın içinde marine olması için 2-3 saat kadar bekletilir. Daha sonrasında ızgarada pişirilir ve üzerine jülyen doğranmış havuç, yeşil biber ve kırmızı biber eklenir. Yanında kimchi ve pilavıyla servis edilir.

Doenjang Jjigae

Doenjang Jjigae

Türkçe karşılığı olarak Soya Ezmeli Sebze Çorbası (Doenjang Jjigae) olarak geçmektedir. Çorbayı yaparken kaynatılan suya ilk olarak balık tozu ileve edilir ve üzerine patates, kabak, sarımsak ezmesi  ve soğan koyulur. Sebzeler kaynayıp yumuşayınca üzerine soya ezmesi ve acılı pulbiber eklenir. Yemek piştikten sonra üzerine yeşil soğan dilimlenerek süslenir. 

Dak Kkochi

Dak Kkochi

Türk mutfağının tavuk şişine çok benzeyen bir yemektir. Yapım aşamasında tavuk, kuşbaşı şeklinde doğranır ve tuz, süt, karabiber ve sarımsakla birlikte marine edilir. Marine olan etleri şişe dizdikten sonra, soya sosu, şeker, ketçap ve susam içeren karışıma batırılır ve daha sonrasında fırında pişirilir. 

Sokak aralarında satılan yemek türüdür. Bir adet şiş üzerinden ücret alımı yapılır. 

Gamja Jorim

Gamja Jorim

Türkçe karşılığı Karamelize Patates (Gamja Jorim) olarak geçmektedir. Yapılış aşamasında patatesler ilk olarak küp biçiminde kesilir, daha sonra susam yağı ile tavada sotelenir. Patateslerin üzerine, soya sosu, bal, sarımsak ezmesi, mirin ve karabiberden oluşan karışım dökülür. Koyu bir kıvam aldıktan sonra ocaktan alınıp üzerine susam ekilerek sunum yapılır. 

Gyeran Mari

Gyeran Mari

Kore usulüne göre yapılan, rulo şeklinde sarılmış omlet yemeğidir. Omleti yaparken; yumurtalar çırpılır daha sonra, kızdırılmış az yağlı tavaya dökülür ve yayılır. Omlet pişerken üzerine ince doğranmış havuç ve yeşil soğan dağıtılır. Omletin alt kısmı piştikten sonra sebzeler iç kısımda kalacak şekilde sarılır. Rulo şeklinde sarılmış sebzeli omlet tavadan alınarak soğumaya bırakılır. Daha sonrasında dilimlenerek servisi yapılır. 

Tteokbokki

Tteokbokki

Pirinç keki ile hazırlanan bol acı soslu yemektir. Yapılış aşamasında acı biber ezmesi, bal, soya sosu, şeker ve sarımsak ezmesi içeren karışım hazırlanır. Bu karışım, tavanın içerisinde kaynamakta olan balık suyu ve sebze suyunun içerisine dökülüp karıştırılır. Bütün malzemeler iç içe geçtiğinde pirinç kekleri, soğan, havuç ve lahana dilimleri de içerisine koyulur. Yemek piştikten sonra son olarak üzerine susam ve kıyılmış yeşil soğan serpiştirilir.  

Kkakdugi

Kkakdugi

Kkakdugi sıklıkla tüketilen Kimchi benzeri yiyecektir. Ana malzemesi Kore turpudur. Kkakdugiyi hazırlarken Kore turpunu soyulduktan sonra iri küpler halinde kesilir. Üzerine ince kıyılmış sarımsak, yeşil soğan, zencefil, balık sosu, acı biber ve turp suyundan koyularak karıştırılır. Daha sonra kavonaza koyulur ve hava girmeyecek şekilde sıkıca kapatılır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

4
Bravo
5
Sevdim!
2
Çok iyi!
1
Hoş değil!
1
Yok artık!
1
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Zerde
Hazır Yufkadan Pizza
Yeşil Kahve
Türk Kahvesi
Süt
Hurma
Fellah Köftesi
Ramazana Özel İftar Menüsü