Yeşil Kahve

Yeşil Kahve

Normal kahvenin ham yani kavrulmamış haline yeşil kahve denir. Normal kahve kullanıma sunulmadan önce çekirdek kısmı bazı işlemlerden geçirilerek kavrulur. Bu nedenle de besin değerini yitirir. Yeşil kahve ise herhangi bir işleme tabi tutulmadan kullanıma sunulur. Besin değeri bakımından oldukça zengin olan yeşil kahve özellikle diyet listelerine zayıflamak amacıyla eklenmektedir. İçinde bulunan klorojenik asit sağlık bakımından oldukça faydalıdır.

BÖLÜM 1
Yeşil Kahvenin Faydaları

 • Klorejenik asit bakımından zengin içeriğe sahip olan yeşil kahve vücutta yağ depolama işlemine olumlu yönde etki eder. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Bu nedenle zayıflamaya yardımcı olan bir üründür. Dolayısıyla son yıllarda zayıflamak için hazırlanan diyet listelerinde sıkça yer verilmektedir.
 • Yeşil kahve kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir. Karaciğerde glikoz saklamak için gerekli enzimlerin üretimine destek olur. Diyabet hastalarında kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Kan basıncını düzenler. Yapılan bir araştırma sonucuna göre yeşil kahve tüketimi kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Yüksek seyreden kan basıncını düzenlemek için güvenle içilebilecek bir içecektir.
 • Yeşil kahve zihinsel fonksiyonların artmasını sağlar. Hafıza, odaklanma, yorgunluk gibi durumlara karşı iyi gelir. Bu tür fonksiyonlar için gün içinde düzenli olarak 1-3 fincan kadar tüketilmesi önerilir.
 • Kahve çekirdeklerinde bulunan antioksidanlar vücutta serbest radikallerle mücadele eder. Ayrıca stresle mücadeleyi arttıran yeşil kahve kanser içeren hücrelerin çoğalmasını önler. 
 • Yeşil kahve vücuda enerji verir. Gün boyu enerji eksikliği yaşayan kişiler güne bir fincan yeşil kahveyle başlayabilir. 
 • Yeşil kahve ciddi bir beyin hastalığı olan Alzheimer hastalığına karşı faydalıdır. Beyin fonksiyonlarına karşı iyi gelerek Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.
 • Yaşlanma belirtilerini geciktirir. Çekirdeğinde ORAC adlı antioksidandan fazlaca bulunmaktadır. Bu sayede serbest radikallerin neden olduğu yaşlanma belirtilerini azaltır. 
 • Mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede vücudu birçok hastalığa karşı korur.
 • Doğal müshil etkisi vardır. Bağırsak hareketleri düzensiz olan kişiler tüketerek bağırsak hareketlerini düzene sokabilir.
 • Kolesterole karşı iyi gelir. İyi kolesterolü arttırarak kötü kolesterolün düşmesini sağlar.
 • Yeşil kahve kalp sağlığını destekleyici etkiye sahiptir. Kalpte gelişen birçok hastalık ölümcül sonuçlara yol açabilir. Yeşil kahve kan damarlarında olumlu etki yaratarak kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar.
 • Cilt sağlığı için faydalı bir içecektir. Peeling şeklinde kullanıldığında cildi ölü hücrelerden arındırır. Kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede akne, sivilce ve ciltte oluşan pürüzlere karşı iyi gelir.

 

 

 

 

 

 

BÖLÜM 2
Yeşil Kahve Nasıl Hazırlanır?

Yeşil kahve bilindik Türk kahvesi gibi hazırlanır. Kafeinle alakalı herhangi bir sorunu olmayan kişiler günde 2-3 fincan yeşil kahve tüketebilir. Yeşil kahve öğütülmüş olarak satın alınmışsa saklama koşullarına çok dikkat edilmelidir. En güvenilir olanı ise çekirdek şeklinde satın alınarak evde öğütülerek kullanılmasıdır.

 • 1 fincan su
 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş yeşil kahve

Hazırlanışı: Cezveye bir fincan su eklenip üzerine yeşil kahve ilave edilir. Kahve ve su birbirine karışana kadar karıştırılır. Kısık ateşte kaynama noktasına ulaşana kadar pişirilir. Fincana çay süzgecinden geçirilerek alınarak içilebilir. Bitki çaylarına benzer bir tadı olan yeşil kahve sıcak olarak içilmelidir. Kahve çekirdekleri işlem görmediğinden  diğer kahve türlerinden daha az kafein içerir.

BÖLÜM 3
Yeşil Kahvenin Zayıflama Üzerinde Etkisi

Yeşil kahve zayıflamaya yardımcı bir üründür. Hiçbir ürün tek başına zayıflama üzerinde etkili değildir. Alınan kilolar sadece yeşil kahve içilerek verilemez. Yeşil kahveye destek olarak vücuda uygun bir diyet ve egzersiz programı yapılmalıdır. Bu sayede yeşil kahve kilo verme sürecini destekleyerek hızlandırır.

Yeşil kahve ne kadar sürede zayıflatır?

Yeşil kahve tüketerek zayıflama sürece vücuttan vücuda değişir. Bu nedenle yeşil kahveyle ne kadar sürede zayıflanır sorusuna bir zaman vermek yanlış olur.

 

BÖLÜM 4
Yeşil Kahve Zararları

Yeşil kahve her ne kadar faydalı bir kahve türü olsa da fazla tüketildiğinde bazı zararlarına maruz kalınabilir. Bu nedenle tüketiminde ölçülü ve bilinçli olunması gerekir. Günde en fazla 2-3 fincan tüketimi önerilir. Fazla tüketim sebebiyle kalp çarpıntısı, tansiyon problemleri, kansızlık gibi durumlar yaşanabilir. Yeşil kahvenin vücutta su tutma özelliği bulunmaktadır. Günlük 2-3 fincan yeşil kahve tüketimi alışkanlık haline getirilmişse beraberinde ortalama olarak günlük 8-10 bardak su tüketimi ihmal edilmemelidir. Yeşil kahvenin tadı keskin ve acı olduğundan içine bir miktar bal eklenebilir ya da kahve sütle hazırlanabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Zerde
Hazır Yufkadan Pizza
Türk Kahvesi
Süt
Hurma
Fellah Köftesi
Ramazana Özel İftar Menüsü