Warren Buffett

Warren Buffett

Warren Buffett 1930'da Nebraska'da doğmuştur ve daha genç yaşlarda keskin iş yeteneklerini kanıtlamaya başlamıştır. 1956'da Buffett Partnership Ltd.'yi kurmuştur. 1965'te ise tüm Berkshire Hathaway'in kontrolünü devralmıştır. Medya, sigorta, enerji, yiyecek ve içecek endüstrilerindeki holdingleri büyümeye devam ederken Warren Buffett dünyanın en zengin adamlarından biri olmuştur. Buffett aynı zamanda ünlü bir hayırseverdir.

BÖLÜM 1
Eşi ve Çocukları

Eşi ve Çocukları

Warren Buffett 2006 yılında, yani 76 yaşında, uzun süredir birliktelikleri olan Astrid Menks ile evlenmiştir.

Buffett daha önce ilk karısı Susan Thompson ile 1952 yılında evlenmiştir. 2004'te eşi hayatını kaybedene kadar evli kalmışlardır. Warren ve Susan'ın üç çocuğu olmuştur: Susan, Howard ve Peter.

BÖLÜM 2
Net Servet

Net Servet

2018 verilerine göre Waren Buffett'in tahmini net serveti 84 milyar dolardır.

USA Today'in verdiği rapora göre Buffett, 2006-2017 yılları arasında hayır kurumlarına 28 milyar dolara yakın para bağışında bulunmuştur.

BÖLÜM 3
Berkshire Hathaway Şirketi

Berkshire Hathaway Şirketi

Buffett 1956'da kendi memleketi Omaha'da Buffet Partnetship Ltd.'yi kurmuştur. Graham'dan öğrendiği teknikleri kullanarak değerinin altında fiyatlanan şirketleri bulma konusunda kendini geliştirmiş ve başarılı olmuştur. Buffett'in değer biçtiği şirketlerden birisi de Berkshire Hathaway adında bir tekstil firmasıdır. 1960 yılında bu şirketten hisse alıp biriktirmeye başlayan Buffett 1965'e gelindiğinde şirketin kontrolünü ele almıştır.

Buffett Partnetship'in başarısına rağmen Warren Buffett 1969'da Berkshire Hathaway'in geliştirilmesine odaklanmak için firmayı kapatmıştır.

Tekstilde imalatı ivmesini düşürerek onun yerine medya (The Washington Post), sigorta (GEICO) ve petrol (Exxon) sektörlerinden varlıklar satın almıştır. Bu yatırımlarında son derece başarılı olmuştur. En zayıf görünen yatırımlardan dahi kar edebilme yeteneğine sahip olan Buffett, Oracle of Omaha ile bunu bir kez daha yapabilmiştir. Ama en çok göze çarpan yatırımı skandala bulaşmış olan Salomon Brothers'ı satın almasıdır. 1987'de satın aldığı bu şirketle de sermayesini büyütmeye devam etmiştir.

Berkshire Hathaway'in Coca-Cola'ya yaptığı önemli yatırımın ardından Buffett, 1989'dan 2006'ya kadar şirketin yöneticisi olmuştur. Ayrıca Citigroup Global Markets Holdings, Graham Holdings Company and The Gillette Company'nin de yöneticiliğini yapmıştır.

BÖLÜM 4
Eğitimi ve Kariyerinin İlk Dönemleri

Eğitimi ve Kariyerinin İlk Dönemleri

Buffett, İşletme okumak için 16 yaşında Pennsylvania Üniversitesi'ne başlamıştır. Orada iki yıl okuduktan sonra Nebraska Üniversitesi'ne transfer olup lisans bölümünü tamamlamıştır. 20 yaşında, çocukluk girişimleri sayesinde kazandığı 10.000 dolarla mezun olarak üniversiteden çıkmıştır.

1951 yılında, iktisatçı Benjamin Graham'ın da eğitimcilerinden biri olduğu Columbia Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünden yüksek lisans derecesi almış ve eğitim hayatıa New York Finans Enstitüsü'nde devam etmiştir.

Graham'ın 1949 tarihli kitabı The Intelligent Investor'dan etkilenen Buffett, üç yıl Buffett-Falk & Company için menkul kıymetler satmış, daha sonra iki yıl boyunca Graham-Newman Corporation'da analist olarak çalışmıştır.

 

BÖLÜM 5
Sonraki İşleri ve Hayırseverlik

Sonraki İşleri ve Hayırseverlik

2006 yılının Haziran ayında Buffett, servetini hayır kurumlarına vereceğini ve bunun yüzde 85'ini Bill ve Melinda Gates Vakfı'na bağışlayacağını söylemiştir. Bu bağış, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en büyük yardım verme eylemi olmuştur. Buffett ve Gates 2010'da, hayırsever nedenlerle daha fazla varlıklı kişiyi hayır bağışlarına dahil etmek için Verme Sözü kampanyasını başlattıklarını açıklamışlardır.

2012 yılında Buffet için prostat kanseri teşhisi konmuştur. Temmuz ayında radyasyon tedavisi görmeye başlamış ve Kasım ayında tedavisini başarıyla tamamlamıştır.

Sağlık problemleri ünlü milyarderi yavaşlatmamıştır. Buffett Şubat 2013'te, H. J. Heinz'i özel sermaye grubu 3G Capital ile 28 milyar dolara satın almıştır. Berkshire Hathaway'e daha sonra yapılan eklemeler arasında pil üreticisi Duracell ve 2015'te Heinz ile birleşerek Kuzey Amerika'daki en büyük 3. yiyecek içecek şirketine dönüşen Kaft Foods Group da vardır.

2017 yılının Mayıs ayında, Buffett, IBM hisse senedine ait yaklaşık 81 milyon hissenin bir kısmını satmaya başladığını ve şirketin altı yıl önceki kadar değer sunmadığını belirtmiştir. Üçüncü çeyrekteki bir başka satışın ardından, şirketteki hissesi yaklaşık 37 milyon hisseye düşmüştür. Diğer taraftan, Apple'a yaptığı yatırımı yüzde 3 oranında artırmıştır. Bununla birlikte 700 milyon hisse senedi için garanti alarak, Bank of America'nın en büyük hissedarı konumuna gelmiştir.

BÖLÜM 6
Sağlık Girişimi

Sağlık Girişimi

30 Ocak 2018'de Berkshire Hathaway, JPMorgan Chase ve Amazon, ABD çalışanlarıyla bir ekip oluşturma ve yeni bir sağlık şirketi kurma planlarını açıkladıkları ortak bir basın açıklaması yapmışlardır. 

Açıklamalara göre henüz isimlendirilmemiş bu şirket kar etme primlerinden uzak bir şirket olacaktır. Bunu başarmak için müşteriler yönünden maliyetleri düşürüp teknolojik çözümler sunarak genel deneyimi iyileştirmek istediklerini belirtmişlerdir.

BÖLÜM 7
Erken Dönemleri

Erken Dönemleri

Warren Edward Buffett, 30 Ağustos 1930'da Omaha, Nebraska'da doğmuştur. Babası Howard, borsacı olarak çalışmış ve ABD Kongre Üyesi olarak görev yapmıştır. Annesi Leila Stahl Buffett ise ev kadınıdır. Buffett, üç çocuğun ikincisi ve kardeşleri arasında tek erkek çocuğu olmuştur. Çocukluğunun başlarında finansal ve ticari konularda yaşıtlarından çok daha iyi sonuçlar alabilmiştir. Dostları ve yakınlarının, Buffet henüz çocukken onun hakkında "büyük basamaklı sayıları kafasında çevirebilen ticari bir deha" gibi yorumlarda bulundukları bilinir. Buffet bu yorumların haklılığını ilerki yaşlarda kanıtlayacaktır.

Warren sık sık babasının borsa dükkanında bulunmuş ve hisse fiyatlarını tebeşirle kara tahtaya geçirmiştir. 11 yaşında ilk yatırımını yaparak üç Cities Service hissesi satın almıştır. Hisse başına 38 dolar ödediği hisse senedi hızla 27 dolara kadar düşmüştür, ancak Buffett, hisse 40 dolara ulaşana kadar sabırlı bir şekilde kağıtı tutmaya devam etmiştir. Buffett hisselerini küçük bir kârla satmış, ancak Cities Service yaklaşık 200 $ 'lık hisse değerine ulaştığında aldığı karardan pişman olmuştur. Bu deneyimi yatırımda sabır konusunda erken alınmış bir ders olarak anlatır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

2
Bravo
2
Sevdim!
2
Çok iyi!
1
Hoş değil!
1
Yok artık!
1
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel