Steven Holl

Steven Holl

Çağdaş dönemin en çok bilinen ve en etkili mimar ve teorisyenlerinden biri olan Amerikalı mimar Steven Holl, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya'da (Çin, Japonya, Güney Kore) inşa ettiği sayısız projesi ile uluslararası olarak tanınmaktadır. Steven Holl, genellikle çağdaş fenomenoloji alanındaki yapıtlarıyla bilinmektedir. Mimari alanında en prestijli ödüllerden birkaçını almasıyla tanındı. Ayrıca, 1991'de Time dergisi onu seçtiği Amerika'nın En İyi Mimarı olarak seçti.

BÖLÜM 1
Hayatı

Steven Holl, 1947'de Amerika'nın Washington eyaletinde Bremerton'da doğmuştur. Washington Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra 1970'te Roma'da mimarlık eğitimi almıştır. 1976'da Londra'daki Mimari Derneğe katılmış ve daha sonra New York'ta STEVEN HOLL ARCHITECTS'i kurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'ne döndükten sonra, 1981'den itibaren Columbia Üniversitesi fakültesinde de görev yapmaya devam etmiş ve 2000 yılında Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi'ne üye olmuştur. 

Steven Holl, halen Columbia Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Enstitüsü'nde görevli profesördür. Anchoring (1989), Parallax (2000), Idea ve Phenomena (2002) ve Luminosity / Porosity (2006) gibi birçok metin ve kitap yayınladı. 2007 yılının başlarında iki yeni kitap yayınlandı; Ev: siyah kuğu teorisi (Princeton Architectural Press) ve Konuşulan Mimari (Rizzoli).

Amerika'nın en önemli mimarlarından biri olarak kabul edilen Steven Holl, mekan ve ışık ögelerini bağlamsal katmanda bir araya getirme kabiliyeti ve ayrıca konsept odaklı bir tasarım oluşturmak için her projede projeye ait benzersiz özellikleri kullanma kabiliyetiyle tanınıyor. 

BÖLÜM 2
Mimari Ödüller

Mimari Ödüller

Steven Holl, mimarlığın en prestijli ödülleri ile tanınmıştır. Hayatına birçok ödülü sığdıran başarılı mimar, 2001'de Fransa, Mimarlık Akademisi'nin En İyi Mimarı için Grande Médaille d'Or'u; ve 1991'de Time Magazine “ruhu ve gözü tatmin eden binaları” için “Amerika'nın En İyi Mimarı” ilan etti.

Son dönemde Steven Holl, BBVA Vakfı Bilgi Ödülleri Sınırları'nın ilk Sanat Ödülü'nü almıştır. Steven Holl Architects, Linked Hybrid, Asya ve Avustralya'daki 2009 CTBUH En İyi Yüksek Bina Ödülü ve AIA NY 2008 Sürdürülebilir Tasarım Ödülü'nü almıştır. Kansas City'deki Nelson-Atkins Müzesi, AIA 2008 Onur Ödülü'nü almıştır. 2007 yılında Sanat ve Sanat Tarihi Okulu (Iowa Üniversitesi, Iowa Şehri), AIA 2007 Enstitüsü Onur Ödülü ve AIA New York Chapter 2007 Merit Architecture Award ödülünü almış ve Pratt Enstitüsündeki Merkez Bölümü (Brooklyn, New York), İsviçre Büyükelçiliğindeki Yeni Konut, AIA New York Chapter 2007 Onur Mimarisi Ödülünü almıştır. 2006'da Steven Holl, Seattle Üniversitesi'nden ve Budapeşte'deki Moholy-Nagy Üniversitesi'nden onursal dereceler almıştır. 2006 yılında Planar House için AIA New York Architecture Merit Tasarım Ödülü, Sail Hybrid için 2006 AIA New York Architecture Project Citation Ödülü ve Loisium için 2006 Avrupa Otel Tasarım Ödülü'ne layık görüldü.

Diğer son ödüller arasında, 2005 New York Bölümü Amerikan Mimarlar Enstitüsü, Whitney Su Arıtma Tesisi ve Parkı için Onur Ödülü bulunmaktadır. 2003 yılında Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Onursal Üyesi seçildi. 2002'de Smithsonian Enstitüsü'nün bir parçası olan Cooper Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi, mimarlık alanındaki prestijli Ulusal Tasarım Ödülü'nü aldı.

 

BÖLÜM 3
Mimari Fikirleri

Çalışmaları çağdaş mimaride önemli referans noktaları oluşturmuştur. Bunlardan bazılarında “neo-dışavurumcu aksanlarla işaretlenmiş” olan ve “dijital teknolojilerin yardımıyla düzensiz uyumlulukların” araştırılmasını konu edinmiştir. 

Tasarladığı pek çok eğitim binasında “malzemelerin hafif ve olağanüstü özelliklerini etrafında yeni alanlar düzenleyen bir konsept içinde” çalışmalarını yürütmüştür. Projelerindeki kültürel ve tarihsel bağlam ile oluşturduğu bütünlük ile başarılı ilerlemeler kaydetmiştir.Binaların tarihi ve coğrafi yönlerini, bulunduğu bölgeye dair eşsiz özelliklerini projelerine yansıtan Steven Holl, "mimari, sanat ve peyzaj arasında aydınlık bir bütünleşmeye şekil veren", sanatın üç kokunu birleştiren ve manzaraya güzelce karışan projeleriyle çağın en önemli mimarlarından birisi haline gelmiştir.

2007 yılının Haziran ayında, Missouri, Kansas City'deki Nelson-Atkins Sanat Müzesi'nin açılışında binayı nefes kesici olarak nitelendiren Nicolai Ourossoff şunları yazmıştı: "Binasını müzenin tarihi dokusuyla ve çevresindeki alanla ustaca birleştirerek, unutulmaz bir güç eseri üretti."(New York Times, 6 Haziran 2007). 

Bu İçeriğe Tepki Ver

3
Bravo
2
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel