Amedeo Modigliani

Amedeo Modigliani

1884 doğumlu, yahudi asıllı, İtalyan bir ressam. Çocukluğundan itibaren hassas vücudu, ardı ardına hastalıklarla boğuştu. Zatülcenpe, ardından tifoya yakalandı. Ciğerleri bu hastalıkları kaldıramadı ve iltihap kapladı. Ciddi şekilde etkilendi. Bu sebeple eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. 

Annesinin onun için seçtiği sanat tarihi, şiir, felsefe gibi konulardaki kitapları okumaya başladı.1899 yılında Micheli'nin resim kursuna başladı ve Giovanni Fattori'nin öğrencisi oldu. Sanatında kendi tarzını bulmaya çalışırken hastalık tekrar hayatına girdi. Ve tekrar tedaviye başladı. 1902 yılında, Floransa Güzel Sanatlar Okulu'na başladı. Bir sene sonra, Venedik Güzel Sanatlar Okulu'na devam etti. Daha sonrasında ise Paris'e yerleşti. Ve Paris'te küçük bir atölye açtı.

Çalışmalarına devam ederken, Brancusi'den esinlenerek heykel sanatına yöneldi. Heykel sanatıyla uğraşması, Modi'nin resim yeteneğine de katkılarda bulundu. Şekil yapıları, ışık bütünlüğü gibi konuları daha iyi kavradı. 1912 yılında Resmî Sonbahar Sergisi’nde heykellerini sergiledi. 1914 yılında ise Beatrice ile tanıştı. Fakat Modi Beatrice ile birlikte yaşamasına rağmen onunla evlenmeyi hiç düşünmedi. Daha sonra Jeon Hébuteme ile tanıştı. 

Modi, arkadaşının yardımı ile 1917 yılında açtığı ilk sergisi, polisin müstehcen iddiasıyla çıplak figürlerin olduğu tabloları toplattırdı. 

Daha sonraki yıllarda Modi ve Jeanne'ın kız çocukları oldu. Fakat Modi'nin sağlığı tekrar kötüleşti. Sattığı tablolardan gelen para ile bir süre dinlenmeye karar verdi.

1919 yılı, Modi için aydınlanma dönemiydi. Başarıları keşfedilmeye başladı. Renk tonları daha açık, figürleri daha zarif, tabloları daha uyumluydu. 

En sevdiği modeli, eşi Jeanne idi. Yaptığı resimler, Londra Hill Galerisi'nde büyük ilgi gördü. 

Jeanne, ikinci çocuklarına hamileydi. Fakat Modi'nin sağlığı onu endişelendiriyordu. Planladıkları İtalya tatilleri iptal oldu. 

Verem hastalığına yakalanan Modi, hastahaneye kaldırıldı. 24 Ocak 1920'de öldü. Jeanne, bu acıya dayanamadı ve karnında ikinci çocuğuyla beraber kendisini beşinci kattan aşağı attı. 

Her ikisinide aynı gün Pere Lachaise Mezarlığı'na gömdüler.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Sherlock Holmes
Sinema
Doctor Who
Friends
Heykel Sanatı
How I Met Your Mother
Harry Potter
Bangtan Boys (Bts)