Doctor Who

Doctor Who

1963 yılından beri yayınlanan Britanya yapımı dizidir. Bir bilimkurgu dizisidir. 1963-1989 tarihleri arasında bir dönem yayınlanıp sona ermiştir. Bu süreçte 26 sezon yayınlanmıştır. Ardından 2005 yılında yeniden yayınlanmaya başlamıştır ve hala daha yayınlanmaktadır. 63-89 tarihleri arasında yayınlanan ilk dönemine klasik seri denmektedir. Günümüzde hala yayınlanmakta olan dönemine ise modern dönem denir. BBC yapımıdır.

Gerçek adı bilinmeyen Doktor adlı bir zaman lordunun maceralarını konu almaktadır. Bilimkurgu ağırlıklı bir dizi olup özellikle zaman yolculuğu konusunu işlemektedir.

Guinnes Rekorlar Kitabında en uzun süreli bilimkurgu dizisi olarak yer almaktadır.

İçeriğin ilerleyen kısımları spoiler niteliğinde birçok bilgi bulundurmaktadır.

 

BÖLÜM 1
Doktor

Doktor

Gerçek adı bilinmemektedir. Gezeni Gallifrey’dir. Modern seri öncesinde gezegeninde yaşanan bir savaş sırasında savaşın çıkmaza gördüğünü görünce gezegenden kaçmıştır. Kalan gezegenini ve diğer tüm zaman lordları ve leydilerini bu savaş sonucu kaybetmiştir. Ailesini de kaybettiği bilinmektedir.

Gezegeninden kaçışı sırasında TARDIS adı verilen ve bir polis kulübesi görünümünde gördüğümüz gemiyi almıştır. Bu gemi ile uzayda ve zamanda yolculuk yapmaktadır. Bu yolculukları sırasında yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmektedir. Kendisini Dünya’nın koruyucusu olarak kabul etmektedir.

Dizide şimdiye kadar görüldüğü kadarıyla üç evlilik yapmıştır. Bunlar Kraliçe 1. Elizabeth, Marilyn Monroe ve River Song’tur.

Bir zaman lordu olmasının sonucu olarak rejenerasyon yeteneği vardır. Bu yetenek sayesinde ölmemekte vücudu değişmektedir. Dizi sırasında da bu sebeple doktor farklı oyuncular tarafından canlandırılmıştır. Rejenerasyon olduğu zaman vücudu, karakteristik özellikleri değişmektedir. Hatta cinsiyeti de değişebilmektedir. Zaman lord ve leydileri 12 rejenerasyon hakları vardır. Yani 13 yaşam hakları vardır.

Dizide doktor 12. hakkını da kullandıktan sonra Gallifrey’e açılan yarıktan diğer zaman lordlarının kendisine yaptığı yardım sayesinde bu döngüye bir kez daha girmiştir. Yani 12 rejenerasyon hakkı daha kazanmıştır.

BÖLÜM 2
Doktorlar

Doktorlar

Modern seri 9. doktor ile başlamıştır.

 • 9. Doktor: Christopher Eccleston tarafından canlandırılmıştır. Birinci sezonda yer almıştır. En bilindik lafı “Fantastic!”tir.
 • 10. Doktor: David Tennant tarafından canlandırılmıştır. İkinci sezon ile dördüncü sezon arasında yer almıştır. En bilindik lafı “Allons-y” dir.
 • 11. Doktor: Matt Smith tarafından canlandırılmıştır. Beşinci ve altıncı sezonda yer almıştır.
 • 12. Doktor: Peter Capaldi tarafından canlandırılmıştır.
 • 13. Doktor: Jodie Whittaker tarafından canlandırılmıştır.

BÖLÜM 3
Yol Arkadaşları

Yol Arkadaşları

Her doktor yanında bir yol arkadaşı ile bu maceralara atılmıştır. Yol arkadaşları Doktor’un Dünya’ya ve insanlara karşı olan sevgisinin bir yansımasıdır. Doktor her zaman Dünya’yı ve insanları korumuş insanlarla arkadaşlıklar kurmuştur.

 • Rose Tyler: Billie Piper tarafından canlandırılmıştır. Doktor için özel bir yere sahiptir. 9. Doktor ile ilk görülen yol arkadaşıdır. 10. Doktor’un yanında da yolculuk etmiştir. Bir Dalek saldırısı sırasında paralel bir evrene hapsolarak Doktor’dan kopmuştur.
 • Mickey Smith: Noel Clarke tarafından canlandırılmıştır. Başlangıçta Rose’un sevgilisi olarak ortaya çıkmıştır.
 • Captain Jack Harkness:  John Barrowman tarafından canlandırılmıştır. Bir uzay casusudur. Torchwood’un lideridir.
 • Martha Jones: Freema Agyeman tarafından canlandırılmıştır.
 • Donna Noble: Catherine Tate tarafından canlandırılmıştır. 10. Doktor ile yolculuk etmiştir. Doktor ile ilgili anılarını unutarak doktora veda etmiştir.
 • Wilfred Mott: Bernard Cribbins tarafından canlandırılmıştır. Donna’nın büyükbabasıdır. Donna’nın Doktor’a vedasından sonra bir süre daha doktorun yanında görülmüştür.
 • Amy Pond: Karen Gillan tarafından canlandırılmıştır. Rory Williams ile birliktedir. River Song’un annesidir. Doktor ile küçük bir çocukken doktorun evlerinin bahçesine düşmesi ile tanışmıştır. Doktor onun için her zaman çok önemli bir yere sahip olmuştur.
 • Rory Williams: Arthur Darvill tarafından canlandırılmıştır. Amy Pond ile birliktedir. River Song’un babasıdır.  
 • Clara Oswin Oswald: Jenna-Louise Coleman tarafından canlandırılmıştır. 11. ve 12. Doktorlar ile yolculuk etmiştir. “Impossible Girl” olarak tanınmıştır. “Koş, zeki çocuk. Ve hatırla.” Lafı ile hatırlanır.
 • Sarah Jane Smith: Elisabeth Sladen tarafından canlandırılmıştır.

BÖLÜM 4
Son Büyük Savaş: Zaman Savaşı

Son Büyük Savaş: Zaman Savaşı

Doktor’un ırkı olan zaman lordları/leydileri ile Dalek ırkı arasında yaşanan savaştır. Bu savaş iki ırkın da sonu olmuştur. Ancak dalekler daha sonra geçmişe gidip çoğalarak yeniden bazı bölümlerde görülmüştür. Dalekler her zaman Doktor’un en büyük düşmanları olmuştur. Doktor son büyük savaş sırasında TARDIS ile kaçmış böylece kurtulmuştur. Kendi ırkının da uzun süre yok olduğunu düşünmüştür. Daha sonra Gallifrey zamanda donmuş bir şekilde kurtarılmıştır.

BÖLÜM 5
River Song

River Song

Amy Pond ile Rory Williams’ın çocuğudur. Amy TARDIS’in içindeyken hamile kaldığından o da zaman yolculuğu yapabilmekte, TARDIS’i kullanabilmektedir.

Doktor’un karısıdır.

İlk defa 10. Doktor zamanında görülmüştür. Doktor’un onu ilk gördüğü zaman aslında o Doktor’u son kez görmektedir.  Zaman çizgisi doktorunkinin zıttına akmaktadır. Bu yüzden ne zaman karşılaşsalar ikisinden biri diğerinin henüz yaşamadığı anıları onunla yaşamıştır. Bu nedenle sürekli günlük tutar ve bu günlükleri birbirlerininkilerle karşılaştırırlar. Doktor’un hem eşi hem de katilidir. Meşhur sözleri “Spoiler!” ve “Hello Sweetie”dir.

BÖLÜM 6
Dalekler

Dalekler

Doktor’un baş düşmanı olan ırktır. Kaled adı verilen eski bir savaşçı ırka dayanırlar. Bu ırkın yok olmak üzere hale gelmesi nedeniyle Davros adlı bir bilim adamı kaledleri mutasyona uğratmıştır. Gezegenlerinin patlaması üzereni bir çok kaled/dalek insan yok olur. Bir grup gelişmiş Dalek ise bir uzay aracıyla kaçarak patlamadan kurtulur.

İlerleyen zamanlarda gelişmiş dalekler başka ırkları da Daleklere dönüştürmeyi başarırlar.

Gezegenleri Skaro’dur.

En tanınmış lafları “Exterminate”dir.

Acıma duyguları yoktur.

Dışarıdan görülen metal içerideki asıl organik kısım için bir zırh niteliğindedir.

Zırhlarının önünde dışarı doğru uzanan bir silah vardır. Bu silahla hem ateş ederler hem de düşmanlarını taramak, zihinlerini okumak gibi işlevleri yerine getirirler.

BÖLÜM 7
TARDIS

TARDIS

Doctor Who evreninde Doktor tarafından kullanıldığını gördüğümüz uzay ve zamanda yolculuk eden araçtır. Doktor Tardis’i son büyük zaman savaşından kaçışı sırasında Gallifrey’den kaçırmıştır. Daha sonra bu uzay gemisine “Time And Relative Dimension In Space” adını vermiştir. Bu kelimelerin baş harfleri de TARDIS’tir. TARDIS’in gittiği zamana uyum sağlayacak şekilde dış görünüşünü değiştirme özelliği vardır. Ancak bu özelliği bozulmuş, görünüşü mavi bir polis kulübesinde kalmıştır. Bu nedenle modern seride her zaman mavi bir polis kulübesi olarak görülmüştür. Tardis’in bir kalbi ve ruhu vardır. Hatta bazı bölümlerde kendi kararını verip başka yere gitmiş, ya da Doktor’la inatlaşmıştır. Bir bölümde de kalbi görülmüştür.

BÖLÜM 8
Ağlayan Melekler

Ağlayan Melekler

Doctor Who dizisinde birden fazla kez görülmüş yaratıklardır. Amy ve Rory'nin doktorun yanından ayrılmasında rol oynamışlarlardır. Ağlayan Meleklerin bilinen bir gezegenleri yoktur. Quantum-Locked olarak geçerler. Bu özellikleri sebebiyle kendilerini gözlemleyen bir varlık halinde anında taş kesilirler. Bu gözlem bir insan, başka bir canlı tarafından yapılabileceği gibi kendi hemcinsleri tarafından da olabilir. Doktor daha önce onlar için evrendeki en yalnız canlılar olduklarını söylemiştir. Bir diğer özellikleri de dokundukları canlıları istedikleri bir tarihe gönderebilmeleridir. Bunu yaparak gönderdikleri insanların yaşam enerjisi ile beslenirler. Amy ve Rory'nin ayrılışlarında da bir ağlayan melek önce Rory'i geçmişe göndermiştir. Ardından Amy de ağlayan meleğin kendisine dokunmasına izin vermiş ve Rory'nin yanına gitmiştir. Farklı boyutlarda olabilirler. Bebek Ağlayan Melekler de vardır. Şimdiye kadar en büyük ağlayan Melek, Özgürlük Heykeli olarak görülmüştür. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

2
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Sherlock Holmes
Sinema
Friends
Heykel Sanatı
How I Met Your Mother
Harry Potter
Bangtan Boys (Bts)