İvan Pavlov

İvan Pavlov

14 Eylül 1849 doğumlu Rus fizyolog, psikolog ve fizikçi bilim adamıdır. Tam adı İvan Petroviç Pavlov'dur. Fizyoloji ve psikoloji alanında yaptığı deneyler sayesinde her iki bilimin de kurucusu sayılır. 1904 yılında fizyoloji ve tıp alanında Nobel Ödülü kazanmıştır.

BÖLÜM 1
Klasik Koşullanma

Klasik koşullanma, öğrenme ile ilgilidir. Ortaya attığı 'bağ kurma' yöntemiyle olaylar ve nesneler arasında bağ kurulur. Başlangıçta tepki verilmeyen olaylara koşullanma gerçekleştikten sonra tepki verilir.

BÖLÜM 2
Pavlov'un Deneyi

Pavlov'un Deneyi

Pavlov deney amaçlı kullandığı köpeklerin midesini kesip bir hortum kullanarak bu salgıları alıyordu. Bu şekilde mide ve tükürük salgılarının nerden geldiğini araştırıyordu. Köpeğin henüz verilecek eti görmeden sahibini gördüğünde verdiği tepki başlarda Pavlov'un dikkatini çekti. Köpeklerin eti görmeden neden salgı salgıladığını merak etti ve deneyini bu yöne çevirdi.

Aç bir köpeği ses geçirmeyen bir odaya kilitledi. Köpeğin salyasını alarak daha sonraki salya miktarıyla karşılaştırmak üzere sakladı. Deneye başladığında önce yiyecek vermeden köpeğe zil çalmaya başladı. Köpek bu zile herhangi bir salya tepkisi vermedi. Daha sonra her zil çaldıktan sonra yemek vermeye başladı ve köpeğin salya salgıladığını gördü.

Bir sonraki aşamada zil sesi ile et verilmesi olayını birleştirmeye çalıştılar. Her zil çalındığında köpeklere et verildi ve bu koşul onlarda sağlanmaya çalışıldı. 

Deney istenen sonucu verdi ve şartlandırılmış koşullanma olarak psikolojiye katkıda bulundu. Köpeklerin doğal refleksiolan ete salgıladıkları salya ile Pavlov'un yapay etken olan ziline verdiği salya aynı şekilde oldu. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
1
Sevdim!
1
Çok iyi!
1
Hoş değil!
1
Yok artık!
1
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
Bergüzar Korel