Kedi Davranışları Ve Anlamları

Kediler insanlarla dostluk kurabilen evcimen hayvanlardır. Yaşantılarının %70'ini uyuyarak geçirirler, diğer kalan yüzdelik kısmını da vücutlarını temizlemek için harcarlar. Ortalama ömürleri 2 - 16 yıl arasında değişiklik gösterir. Kediler son derece titiz hayvanlardır. Vücutlarını temizlemek için dillerini kullanırlar. Ağızlarında temizleyici özellikli doğal bir salgı üretirler. Dil yüzeyleri, tüylerini tarayabilmek ve yemeğinin daha rahat kavrayabilmek için tırtıklı-dikenli yapıdadır.

Kediler evcimen hayvanlar olsa, doğası gereği avcıdırlar. Ev ortamındaki avları olarak sinekleri ve diğer haşereleri seçerler. Bu özellikleri sayesinde evi, istenmeyen canlılara karşı korurlar. 

Kediler yüzlerce farklı ses çıkarabilirler. Miyavlamayı sadece insanlarla iletişim kurmakta kullanırlar. Kediler aynı zamanda vücut dillerini de hoşuna giden veya gitmeyen durumları belli etmek adına çoğunlukla kullanırlar. Kedilerin davranışlarından ve çıkardığı seslerden istediklerini anlamak mümkündür. 

Kum Kedileri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayınız.

Kuyruklarını Dikleştirme

Kuyruklarını Dikleştirme

Evcil kediler genellikle sahibi dışarıdan eve geldiğinde bu hareketi yaparlar. Bir karşılama şeklinde kuyruklarını havada dikleştirerek sahiplerine doğru yürürler. Bu hareketi sahibini gördüğü için mutlu olduğunu anlatmak üzere yaparlar. Aynı şekilde sokak kedileri de bir insanın yanına kuyruğu dik bir şekilde yaklaşıyorsa, o insanı görmekten keyif aldığını ve iletişim kurmaya çalıştığının göstergesidir. 

Kuyruklarını Havada Titreşimli Sallamak

Kuyruklarını Havada Titreşimli Sallamak

Kediler bu hareketi genellikle Mart aylarında yaparlar. Bu hareketin anlamı çiftleşme isteklerini belli etmektir. Evcil ve kısırlaştırılmamış kediler de bu hareketi kızgınlık dönemlerinde sıkça yaparlar. Aynı zamanda durmaksızın miyavlama eğilimi gösterebilirler. 

Tüylerini ve Kuyruklarını Kabartma

Tüylerini ve Kuyruklarını Kabartma

Kediler bazı anlarda sırt kısımlarını kamburlaştırarak tüylerini kabartılar. Aynı zamanda kuyruklarınıda kabartarak aşağı doğru kıvırırlar ve yan yan yürürler. Kediler bu hareketi endişe ve korku hisettiklerinde yaparlar. Bazen ise çok heyecanlandıklarında bu forma geçerler. Bunun sebebi karşı tarafa bedeninin daha iri ve güçlü olduğunu göstermeye çalışmaktır. Kediler kendini bu hareketle savunmaya alır. 

Sırt Üstü Yatarak Karınlarını Açma

Sırt Üstü Yatarak Karınlarını Açma

Kediler bu hareketi yaptıklarında sevilmeye ve ilgiyi üzerine çekmeye çalışırlar. Sırt üstü yatarak sağa sola yuvarlanıp sevilmeyi beklerler. Kediler bu hareketi herkese yapmazlar, yalnızca seçtiği kişilere; güven hissettiği ve sevdiği kişilerin karşısında yaparlar. 

Kulaklarını Geriye Atarak Yere Sürünme

Kulaklarını Geriye Atarak Yere Sürünme

Kediler yerde sürünerek gidiyorsa bu durum onların endişe duyduğu bir anda kendini savunma iç güdüsünden kaynaklanır. Kulaklarını geriye doğru atıp gözlerini büyülttüklerinde atlamaya hazır olduklarını gösterirler. 

Bazen ise bu hareketi kediler, oyun sırasında sahibi ile birlikte eğlenirken yapabilirler. 

Yumuşak Yerlere Tırnak Geçirme

Yumuşak Yerlere Tırnak Geçirme

Kediler uyumaya yakın zamanda kendilerine yumuşak bir alan bulurlar ve mırıldayarak yavaş hareketlerle masaj yapar gibi tırnaklarını batırıp çıkarırlar. Bunun sebebi yetişkin kedilerde, yatacağı yerin rahatlığını hissederek keyif almasından dolayıdır. Yavru kedilerde ise henüz gelişmemiş olan tırnaklarında kaşıntı hissedelerler. Bundan ötürü tırnaklarını bir yere sürtme isteğinden bu hareketi yaparlar. 

Kedi Isırıkları

Kedi Isırıkları

Kediler çoğu zaman ısırma eğiliminde olurlar. Bunun sebebi saldırganlıklarından değil sevgisini gösterme şekillerinden kaynaklanır. Kediler oyun oynarken ısırmayı tercih ederler ve bundan keyif alırlar. Oynadığı kişinin elini, çok canını yakmadan patileriyle kavrayıp küçük ısırıklar kondurarak sevgisini gösterebilir.

Mırıldama veya Guruldama Sesi

Mırıldama veya Guruldama Sesi

Kediler bu sesi mutlu olduklarında ve rahat hissettiklerinde çıkarırlar. Kediler baş ve boyun kısımlarının okşanmasından çok hoşlanırlar ve buna tepki olarak bu sesi çıkarırlar. Aynı zamanda sevilmek istediğinde veya yemek istediğinde de bu mırıldamayı yaparlar. 

Hırlama Sesi

Hırlama Sesi

Kediler kendilerini teklikede hissedip korktuklarında dişlerini göstererek hırlamaya başlarlar. Bu hareketleriyle başkalarını kendilerinden uzak tutmayı başarırlar. Kediler yerlerinin değişmesinden hoşlanmaz ve yabancılarlar. Bu nedenle korkuya kapılıp depresyona girebilirler. Kedilere bu anlarında zaman tanımalı ve üstüne gidilmemelidir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Ahtapot
Kaplan
Sincap
Leylek
Fil

Fil

Denizatı
Tavşan