Sincap

Sincap

Sincap, Sciuirade familyasına mensup uzun kuyruklu ve kemirici özelliği olan bir memeli hayvandır. Çekelez, teyin, deyin ve değin olarak da isimlendirilmiştir. Olağan dışı durumlar olmadığı sürece sincaplar herhangi bir saldırıda bulunmazlar.

BÖLÜM 1
Sincapların Yaşam Alanları

Sincapların Yaşam Alanları

Dünya üzerinde Akdeniz adaları ve İzlanda hariç her yerde sincaplar görülebilir. Genelde ormanlık ve ağaçlık bölgelerde yaşarlar. Birbirlerine alarm vermek için kru-kru-ru veya çak-çuk-çuk diye seslenirler. Havaların soğuk olduğu zamanlarda kış uykusuna yatmazlar ancak 1-2 gün uyuşukluk süreci geçirirler. Ağaç gövdesi üzerinde sürekli olarak hareket edebilirler.

BÖLÜM 2
Sincaplarda Üreme

Memeli bir hayvan olduğu için iç gebelik geçirmektedirler. Sincapların hamilelik süreci 4 ile 6 hafta arasında değişmektedir. Bir sincap yılda 3-6 arası yavru doğurur. Ancak 1 yılda 40 yavru doğuran sincaplarda görülmüştür. Sincapların ortalama ömrü 7 yıldır. Yetişkin bir sincabın boyu yaklaşık 25-30 santimetre aralığında, kuyruklarının boyu ise 15-25 santimetre arasında değişmektedir. Bir sincabın ortalama ağırlığı 20-25 gramdır.

BÖLÜM 3
Sincapların Özellikleri

Sincapların Özellikleri
  • Sincaplar otobur bir canlıdır. Yaşadıkları yerdeki ağaçların yaprakları ve meyveleri ile beslenirler.
  • Çiftleşme dönemi haricinde sincaplar yaşamlarını yalnız sürdürmektedirler.
  • Sincaplar çok iyi bir tırmanıcı ve zıplayıcıdırlar. Böylece yeryüzüne temas etmeden sadece ağaçlar aracılığı ile kolayca seyahat edebilirler.
  • Ômürlerinin tamamını ağaçlar üzerinde geçirirler.
  • Sincaplar çok hareketli ve enerjik hayvanlardır.

BÖLÜM 4
Sincap Türleri

Sincap Türleri

Yaşadıkları alana, beslenme ve iklim şartlarına göre zamanla sincaplar çeşitlilik göstermiştir. Çok sayıda sincap türü bulunmaktadır. Sincapların yaklaşık 300 farklı türü bulunmaktadır. En çok bilinen türleri ise Kuzey Amerika gri sincabı, Sibirya çizgili sincabı ve Hint sincabı olduğu söylenebilir.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
1
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
1
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Ahtapot
Kaplan
Leylek
Fil

Fil

Denizatı
Tavşan