Wright Kardeşler

Wright Kardeşler

Wilbur Wright 1867 yılında, Orville Wright 1871 yılında doğmuştur. Wright Kardeşler, Amerika'nın Ohio Eyaleti'nin Dayton şehrinde dünyaya gelmiştir. Wright Kardeşler 1903 yılında, İlk motorlu uçağı icat etmişlerdir.

BÖLÜM 1
Uçağın İcat Edilmesinde Tarihsel Süreç

Uçağın İcat Edilmesinde Tarihsel Süreç

Wrigt Kardeşlerden önce de uçmak için birçok defa deneme yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar: Uçurtma, zeplin ve sıcak hava balonlarıdır. Uçurtmanın ne zaman icat edildiği bilinmese de, Çin'de 3000li yıllarda kullanıldığı biliniyor. Sıcak hava balonu, 1783'te icat edildi ve ilk defa hava taşıtı olarak kullanıldı. 

Uçağın icadının tarihsel gelişimi:

  • 11. Yy'da yaşamış Eilmer of Malmesbury, planör deneyleri yaptığı kayıtlara geçmiştir.
  • Leonarda Da Vinci'nin, kuşların uçma prensibi ve uçak tasarımlarıyla ilgili birçok çizimi vardır.
  • 17. Yy'da yaşamış Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi'nden kendini bırakarak Üsküdar'a inmiştir. Bunu yaparken de sadece kanat takmıştır. 
  • 18 Yy'da yaşayan Jean-François Pilatre de Rozier, hidrojenle şişirilmiş olan bir balon üzerinde başarılı bir uçuş gerçekleştirmiştir.
  • 1804 yılında, George Cayley iki farklı planör ile uçmayı başarmıştır. 
  • 1883 yılında, Amerikalı John Montgomery kontrollü bir planör geliştirmiştir. 
  • İlk başarılı zeplin, 1852'de Fransız Henri Giffard tarafından icat edilmiştir. Zeplin 1930'a kadar hava aracı olarak kullanılmıştır.
  • 1896'da Otto Lilienthal, motor kullanarak kanatlara hareket sağlamayı düşünmüştür. 

Tüm bu uçuş denemeleri, Wright Kardeşlerin motorlu uçağı icat etmesine yardımcı olmuş ve fikir vermiştir.

 

BÖLÜM 2
Wright Kardeşlerin Hayatı

Wright Kardeşlerin Hayatı

Wilbur Wright 1867 yılında, Orville Wright 1871 yılında doğmuştur. Wright Kardeşler, Amerika'nın Ohio Eyaleti'nin Dayton şehrinde dünyaya gelmiştir. 

Wright Kardeşler, liseden sonra yüksek öğrenim görmemişlerdir. 1892 yılında bisiklet tamiri yaptıkları ve sattıkları bir işyeri açtılar. Bu dükkanda uçuş konusunda araştırmalar yaptılar ve maddi kaynak da sağlamış oldular.  Bisiklet ustası olan Wright Kardeşler, 1899 yılında kuşların uçma prensibini detaylı incelemeye başladılar. O sıralarda Berlin'de planörle uçuş yapan Alman Mühendisi Otto Lilienthal'in yazılarını takip ettiler. Otto Lilienthal'in çalışmalarına göre, uçağın uçabilmesi için sabit bir kanadının olması gerekirdi. Leonardo Da Vinci, uçağın kuşlar gibi kanat çırpan bir sisteme sahip olması gerektiğini düşünüyordu. Lilienthal ve Wright Kardeşler bu düşünceyi yıkmış, uçma prensibine yenilik getirmişlerdir. Wright Kardeşler, herhangi bir bilimsel öğrenim görmemelerine rağmen, uçuş konusunda birçok çalışma yapmış ve kendilerini geliştirmişlerdir. Ürettikleri 200'den fazla kanadı denemek için rüzgar tüneli yapmışlarıdr. 

Kanat denemelerinden sonra motor tasarımına geçtiler. O zamanda motorlar, uçağa konamayacak ağırlıktaydı. Wright Kardeşler, bir teknisyenle birlikte hafif bir motor geliştirdiler. Ürettikleri bu motor, 77 kiloydu. Diğer motorlara göre hem hafif hem de daha iyi iş görüyordu. Wright Kardeşler, 1903'de kullanacakları pervaneyi de kendileri tasarladılar. 

Wright Kardeşler'in başarısının ardında, birlikte işbirliği içinde defalarca deneme yapmaları var. Motorlu uçak icat etmeden önce uçuş konusunda birçok araştırma yapmışlar, başarılı-başarısız yüzlerce uçuş deneyimlemişlerdir. İlk uçuş denemelerini 1899 yılında planörle gerçekleştirdiler. Planörle yüzlerce başarılı uçuş yaptılar. Bu uçuşlarda oldukça deneyim kazandılar. 

Motor ve iki pervaneyle yaptıkları uçaktaki ilk uçuşlarını 17 Aralık 1903'te Kuzey Carolina'da, aerodinamik ses teorisine göre yapmışlardır. Uçaklarının adını 'Flyer I' verdiler. O gün uçak sadece 59 saniye havada kalabilmişti.1 yıl sonra uçaklarını geliştirdiler. Uçağı dönüşler yaparak, kalktığı yere indirmeyi başardılar. Sert rüzgarlarda uçağın kendi dengesini nasıl sağlaması gerektiğini, kuşların uçuş mekanizmasını izleyerek öğrendiler. Kuşlar uçarken sert rüzgarla karşılaştığında kanat uçlarını büküyordu. Bu tekniği uçaklarında uygulayan Wright Kardeşler, başarılı oldu. Artık uçabilen bir uçak icat etmiş olsalar da, bunu nasıl kullanacakları hakkında pek bilgileri yoktu.Uçağın geliştirilmesi uzun bir zaman aldı. Wright Kardeşler, pilotun üzerine rahat bir şekilde oturabileceği bir tasarım geliştirdiler. İlk uçuşta ,iniş yapmada gerekli olan tekerlekli krikoları yanlarında taşımışlardı. Daha sonra iniş takımı yaparak bu durumdan kurtuldular.

'Flyer I' adını verdikleri uçak, Washington'da Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi'nde sergilenmektedir.

Wright Kardeşler 1904 yılında, 105 uçuş gerçekleştirerek 'Flyer II' modelini tasarladılar. 1 yıl sonra ise 'Flyer III' modelini geliştirdiler.

BÖLÜM 3
İlk Motorlu Uçak

İlk Motorlu Uçak

Wright Kardeşlerden önce birçok farklı çalışma da yapılmıştır. Orville ve Wilbur Wright Kardeşler; ilk motorlu uçağı icat eden mucitlerdir. Bu başarıya kadar birçok başarısız deneme de yaşamışlardır. 1903 yılında, kendi gücüyle çalışan, 120 metre mesafe alan ve 12 saniye uçmayı başaran motorlu uçak icat etmişlerdir. Fransa'da olan Uluslararası Havacılık Federasyonu 1903 yılında, Wright Kardeşlerin uçağını sürekli uçabilen ilk uçak olarak kayıtlara geçmiştir. Wright Kardeşler 1905 yılında ise, daha fazla kontrollü ve istikrarlı uçan, 'Wright Flyer III' adını verdikleri uçağı geliştirmişlerdir. 

BÖLÜM 4
1. Dünya Savaşı Sırasında Uçağın Önemi

1. Dünya Savaşı Sırasında Uçağın Önemi

Uçak, I. Dünya Savaşı'nda savaş aleti olarak kullanılmıştır. Savaşın bitmesinden sonra da uçağın gelişmesi devam etti. ilk kez Atlantik Okyanusu'nu geçen uçak yolculuğu 1919 yılında yapılmıştır.

Jet motorlar 1930 yılında icat edilmiştir. Jet motorlar II. Dünya Savaşı'nda önemli rol oynamıştır. Chuck Yeager X-1 isimli uçakla ses hızını aşmıştır. Bu buluşla uçağın gelişimi tarihinde önemli bir noktaya getirmiştir. 1952 yılından sonra jet motorlar yolcu ve ticari uçağında kullanılmaya başlanmıştır. 1960'tan sonra da tüm dünyada yaygınlaşmıştır. 

Günümüzde uçak; ticari, askeri, taşıma ve birçok kullanım alanında tercihte ön sıradadır. Uçakla dünyanın bir ucundan diğer ucuna, kısa zamanda ulaşılabiliyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
1
Sevdim!
1
Çok iyi!
1
Hoş değil!
1
Yok artık!
1
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Çernobil
Birleşmiş Milletler
Milli Bayramlar (Türkiye)
Dolar
Büyük Selçuklu Devleti
İsmet İnönü
Mustafa Kemal Atatürk
Çingeneler