Ramen

Ramen

Japon mutfağına ait olan ramen bir erişte yemeğidir. Çorba ve eriştenin birleşiminden oluşur. Japonya dahil bir çok Uzak Doğu ülkesinde çok sevilmekte ve tüketilmektedir. Bir çok farklı çeşidi vardır ve yapımı yöreden yöreye değişir. Ramenin içine sebze, et ve yumurta konulur. Damak tadına göre bu ürünler değişiklik gösterebilir. Japon mutfağının vazgeçilmezlerinden olan bu yemek Çin kökenlidir. Yapımında kullanılan erişte özel bir eriştedir ama noodle ve spagetti ile de yapılabilir.

BÖLÜM 1
Malzemeler

Çorbası için:

* 200-300 ML su
* 2-3 yemek kaşığı soya sosu
* Sesami yağı
* 2 çay kaşığı tavuk suyu tozu

 


Üzeri için:

* Konegi
* Narutomaki
* İsteğe göre yumurta, sebze ve et çeşitleri.

BÖLÜM 2
Nasıl Yapılır?

  • Kaynayan suya tavuk bulyonu veya tavuk suyu tozu atılır ve hemen ardından tuz atılır.
  • Karıştırıldıktan sonra makarna veya ramen ikiye bölünerek tencerenin içine atılır.
  • Daha sonra ayrı bir tencerede tavuk veya kırmızı et çeşitli baharatlar ve sebzeler ile pişirilir ve salça eklenir.
  • Pişmiş olan makarna veya erişteye kaynamış su ve hazırlanan karışım eklenip iki dakika daha pişirilir ve hazır duruma getirilerek servise sunulur.

BÖLÜM 3
Tarihi

Ramenin kökeni Çine dayanmaktadır ve Japonya'da ilk olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Zaman geçtikçe ramen Japonlara ait bir yemek olmaya başlamıştır. Bir efsaneye göre Tokugawa Mitsukuni Japonya'da ilk defa ramen yiyen kişidir. Başka bir efsaneye göre ramenin Japonya'ya gelmesi Çinli göçmen işçiler sayesinde gerçekleşti. Bir başka efsaneye göre ise rameni ilk bulan kişi Ozaki Kenichi olmuştur ve ayrıca Tokyo'daki ilk ramen dükkanını açmıştır.

BÖLÜM 4
Nasıl Popüler Oldu?

1980'lerde çeşitli kitle iletişim araçları ile reklamı yapılan ramen, halk tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı ve daha sonra milli yemek ilan edildi. Bir başka etken ise hazır ramenin icat edilmiş olması. Ucuz, hızlı ve doyurucu olduğu için halk tarafından benimsenmiştir. Ayrıca açılan ramen müzeleri ramenin günümüzdeki popülerliğini kazanmasında büyük bir rol oynamıştır. Son olarak ramen sadece restoranlarda yenmez. Çok eskiden beri gelen seyyar  ramen tezgahları restoranlara göre daha çok tercih edilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
1
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Zerde
Hazır Yufkadan Pizza
Yeşil Kahve
Türk Kahvesi
Süt
Hurma
Fellah Köftesi
Ramazana Özel İftar Menüsü