Balık Yağı

Balık Yağı

Balık yağı, en sık tüketilen besin takviyelerinden biridir ve sağlık için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Eğer bireyler çok fazla yağlı balık yemiyorsa bir balık yağı takviyesi almak, yeteri kadar omega-3 yağ asidi alınmasına yardımcı olabilir.

BÖLÜM 1
Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, balık dokusundan elde edilen yağdır. Balık yağları genellikle ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıklardan elde edilmektedir. Fakat morina karaciğeri yağı gibi, bazen diğer balıkların karaciğerlerinden de üretilebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) en az haftada 1-2 porsiyon balık yenmesi gerektiğini bildirmiştir. Bunun nedeni, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin, çeşitli hastalıklara karşı korunma dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlamasıdır. Bununla birlikte, haftada 1-2 porsiyon balık yemeyenler için balık yağı takviyeleri yeterli miktarda omega-3 almaya yardımcı olabilir. Balık yağının yaklaşık% 30'u omega-3'lerden, geri kalan% 70'i ise diğer yağlardan oluşmakta ve az miktarda A ve D vitamini içermektedir..

Balık yağında bulunan omega-3 türlerinin, bazı bitki kaynaklarında bulunan omega-3'lerden daha fazla sağlık yararına sahip olduğunu bilmek önemlidir. Balık yağındaki ana omega-3'ler dokosahekssaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asittir (EPA) , bitki kaynaklarında bulunan omega-3 ise esas olarak alfa-linolenik asittir (ALA). ALA esansiyel bir yağ asidi olmasına rağmen, EPA ve DHA'nın çok daha fazla sağlık yararı bulunmaktadır.

BÖLÜM 2
Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları

1. Kalp Sağlığını Destekler

Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir. Araştırmalar, çok sayıda balık yiyen insanların çok daha düşük oranlarda kalp hastalığına sahip olduğunu göstermektedir. Kalp hastalığı için çoklu risk faktörlerinin, balık ya da balık yağı tüketimiyle azaldığı görülmektedir. Balık yağının kalp sağlığı için yararları:

  • Kolesterol seviyeleri:İyi HDL kolesterol seviyelerini artırabilir. Ancak, kötü LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü görülmemektedir.
  • Trigliseritler:Yaklaşık % 15-30 ile daha düşük trigliseriti sağlayabilir. 
  • Kan basıncı:Küçük dozlarda alınsa bile, kişilerde yüksek seviyedeki kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
  • Plak:Atardamarların sertleşmesine neden olan plakları önleyebilir, ayrıca atardamar plakları olan kişilerde daha stabil ve daha güvenli hale getirebilir.
  • Ölümcül aritmi:Risk altındaki insanlarda ölümcül aritmi olaylarını azaltabilir. Aritmi, bazı vakalarda kalp krizine neden olabilecek anormal kalp ritimleridir.

Balık yağı takviyesi kalp hastalığı için birçok risk faktörünü iyileştirebilse de, kalp krizlerini veya felçleri önleyebileceğine dair net bir kanıt yoktur.

2. Bazı Zihinsel Bozuklukların Tedavisine Yardımcı Olur

Beynin yaklaşık %60’lık kısmı yağdan oluşur ve bu yağın çoğu omega-3 yağ asitleridir. Bu nedenle, normal beyin fonksiyonu için omega-3'ler gereklidir. Aslında, bazı çalışmalar belirli zihinsel bozukluğu olan kişilerin düşük omega-3 kan seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Yapılan araştırmalarda balık yağı takviyelerinin bazı zihinsel hastalıkların belirtilerinin başlamasına engel olabileceğine veya iyileşmesine yardımcı olacağını öne sürmektedirler. Örneğin, psikotik bozukluk risk altındakilerde olasılığını azaltabilir. Ek olarak, balık yağının yüksek dozlarda takviye edilmesi, hem şizofreni hem de bipolar bozukluk semptomlarını azaltabilir.

3. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Obezite, vücut kitle indeksinin (BKİ) 30'dan büyük olduğu şeklinde tanımlanmaktadır. Küresel olarak, yetişkinlerin yaklaşık% 39'u fazla kilolu,% 13'ü ise obezdir. ABD gibi yüksek gelirli ülkelerde rakamlar daha da yüksektir. Obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser dahil olmak üzere diğer hastalıklar riskini önemli ölçüde artırabilir. Balık yağı takviyeleri, obez kişilerde vücut bileşimini ve kalp hastalığı için risk faktörlerini iyileştirebilir.

Ayrıca, bazı çalışmalar balık yağı takviyelerinin diyet veya egzersizle birlikte kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, tüm çalışmalarda aynı etki bulunamamıştır. 21 çalışma sonucunda yapılan bir analizde, balık yağı takviyelerinin obez bireylerde ağırlığı önemli ölçüde azaltmadığını, bel çevresini ve bel-kalça oranını azalttığını belirtmektedir.

4. Göz Sağlığını Destekler

Beyin gibi, gözlerin de omega-3 yağlarına ihtiyacı vardır. Kanıtlar, yeterince omega-3 alamayan kişilerin göz hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, göz sağlığı yaşlılık döneminde azalmaya başlar ve bu da yaşa bağlı makula dejenerasyonuna (AMD) yol açabilir. Balık yemek, azalmış bir AMD riski ile bağlantılıdır, ancak balık yağı takviyesi sonuçları daha az ikna edicidir. Yapılan bir çalışmada, 19 hafta boyunca yüksek dozda balık yağı tüketmenin tüm AMD hastalarında görmeyi iyileştirdiğini bulunmuştur, fakat daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Yapılan daha kapsamlı iki çalışmada, omega-3'lerin ve diğer besin maddelerinin AMD üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Bu çalışmalardan birinde olumlu sonuçlar alınırken diğerinde olumsuz sonuçlar alınmış ve bu konu da netlik sağlanamamıştır.

5. Enflamasyonu Azaltır

Enflamasyon, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşma ve yaralanmaları tedavi etme şeklidir. Bununla birlikte, kronik inflamasyon obezite, diyabet, depresyon ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklarla ilişkilidir. Enflamasyonu azaltmak, bu hastalıkların semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Balık yağı antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan, kronik inflamasyon içeren durumların tedavisinde yardımcı olabilir. Örneğin, stresli ve obez bireylerde balık yağı, sitokinler adı verilen inflamatuar moleküllerin üretimini ve gen ekspresyonunu azaltabilir. Ayrıca, balık yağı takviyeleri, romatoid artritli kişilerde eklem ağrıları, sertlik ve ilaç gereksinimlerini önemli ölçüde azaltabilir ve bu da ağrılı eklemlere neden olur. İnflamatuar barsak hastalığı (İBH) da iltihaplanma ile tetiklenirken, balık yağının semptomlarını iyileştirip iyileştirmediğine dair net bir kanıt yoktur.

6. Sağlıklı Ciltlere Yardımcı Olur

Cilt vüctta en büyük organdır ve bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Özellikle yaşlılıkta veya güneş ışığına maruz kaldıktan sonra bu yağ asidi yaşam boyunca düşebilir. Bununla birlikte, sedef hastalığı ve dermatit de dahil olmak üzere balık yağı takviyesinden faydalanabilecek bir takım cilt bozukluklarına sebep olabilir.

7. Gebeliği ve Bebek Gelişimini Destekler

Omega-3'ler erken büyüme ve gelişme için gereklidir. Bu nedenle annelerin hamilelik sırasında ve emzirirken yeterince omega-3 alması önemlidir. Hamile ve emziren annelerde balık yağı takviyesi bebeklerde el-göz koordinasyonunu iyileştirebilir. Ancak, öğrenme veya IQ'nun geliştirilip geliştirilmediği açık değildir. Hamilelik ve emzirme döneminde balık yağı takviyesi almak da bebeğin görsel gelişimini iyileştirebilir ve alerji riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Karaciğerde Yağı Azaltır

Karaciğer vücuttaki yağı işlediğinden dolayı kilo almada rol oynayabilir. Karaciğer hastalığı giderek yaygınlaşmaktadır ve özellikle karaciğerlerde yağ birikimiyle oluşan alkolik olmayan karciğer hastalığı (NAFLD) çok görülmektedir. Balık yağı takviyeleri karaciğer fonksiyonlarını artırabilir ve iltihabını azaltabilir, bu da NAFLD semptomlarını ve karaciğerdeki yağ miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

9. Depresyon Belirtilerini Azaltır

Depresyonun 2030 yılına kadar ikinci en büyük hastalık nedeni olması beklenmektedir. İlginç bir şekilde, majör depresyonu olan kişilerde kanda omega-3'lerin düşük olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalar balık yağı ve omega-3 takviyelerinin depresyon belirtilerini iyileştirebileceği yönünde tespitlerde bulunmuşlardır. Ayrıca, bazı çalışmalar EPA açısından zengin yağların depresif belirtileri DHA'dan daha fazla azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

10. Çocuklarda Hiperaktiviteyi Azaltır ve Dikkati Artırır

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu(DEHB) gibi çocuklardaki bir dizi davranış bozukluğu hiperaktivite ve dikkatsizliği içerir. Omega-3'lerin beynin önemli bir bölümünü oluşturduğu göz önüne alındığında, yeterince yaşaması erken yaşamdaki davranış bozukluklarının önlenmesinde önemli olabilir. Balık yağı takviyeleri, çocuklarda algılanan hiperaktivite, dikkatsizlik, dürtüsellik ve saldırganlığı azaltabilir, bu erken yaşam öğrenmeye yarar sağlayabilir.

11. Zihinsel Düşüş Belirtilerinin Önlenmesine Yardımcı Olur

Yaşlandıkça, beyin yavaşlar ve Alzheimer hastalığı riski artar. Daha çok balık yiyen insanlar yaşlılıkta beyin fonksiyonlarında daha yavaş bir düşüş yaşama eğilimindedir. Bununla birlikte, yaşlı erişkinlerde balık yağı takviyeleri üzerine yapılan çalışmalar, beyin fonksiyonlarındaki düşüşü yavaşlatabileceklerine dair net kanıt sağlamamıştır. Bununla birlikte, bazı çok küçük çalışmalar, balık yağının sağlıklı ve yaşlı erişkinlerde belleği artırabileceğini göstermiştir.

12. Astım Belirtileri ve Alerji Riskini Azaltır

Akciğerlerde şişliğe ve nefes darlığına neden olabilen astım, bebeklerde daha çok görülmektedir. Bazı araştırmalar balık yağının astım semptomlarını, özellikle erken yaşamda azaltabileceğini göstermektedir. Yaklaşık 100.000 kişiden birinde, annenin balık veya omega-3 alımının çocuklarda astım riskini% 24-29 oranında azalttığı bulunmuştur. Ayrıca, hamile annelerde balık yağı takviyesi bebeklerde alerji riskini azaltabilir.

13. Kemik Sağlığını Artırır

Yaşlılıkta kemikler esansiyel minerallerini yitirmeye başlayarak kırılma olasılığını artırır. Bu osteoporoz ve osteoartrit gibi durumlara yol açabilir. Kalsiyum ve D vitamini kemik sağlığı için çok önemlidir, ancak bazı çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin de faydalı olabileceğini göstermektedir. Daha yüksek omega-3 alımı ve kan düzeyi olan kişiler daha iyi kemik mineral yoğunluğuna (BMD) sahip olabilir. Ancak, balık yağı takviyelerinin KMY'yi iyileştirip iyileştirmediği açık değildir. Bazı küçük çalışmalar, balık yağı takviyelerinin, kemik hastalıklarını önleyebilecek kemik parçalanma belirtilerini azalttığını göstermektedir.

Omega-3'ler normal beyin ve göz gelişimine katkıda bulunur. İnflamasyonla savaşırlar, kalp hastalığının önlenmesine ve beyin fonksiyonlarında düşüşe yardımcı olabilirler. Balık yağı çok fazla omega-3 içerdiğinden dolayı, bu rahatsızlıklara maruz kalma riski taşıyan kişiler balık yağını kullanabilirler. Ancak, bütün yiyecekleri yemek takviyesini almaktan hemen hemen her zaman daha iyidir ve haftada iki porsiyon yağlı balık yemek yeterli miktarda omega-3sağlayabilir. Aslında, balık balık yağı kadar etkilidir ve pek çok hastalığı önlemektedir.

Kaynaklar

  1. rxlist.com
  2. drugs.com

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Çocuklarda Zehirlenmeler
Polikistik Over Sendromu
Tüp Bebek
Boş Gebelik
Tansiyon
Sıtma