Serotonin Hormonu Nasıl Arttırılır?

Serotonin Hormonu Nasıl Arttırılır?

Serotonin hormonu bilinen ismiyle mutluluk hormonu insanlara canlılık, enerji, zindelik ve mutluluk halini veren hormondur.

Serotonin vücudumuzda bulunan bir nörotransmitterdir. Daha basit şekli ile bir taşıyıcıdır. Serotonin hormonu sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevlidir. Beyinde salgılanan serotonin hormonu mide, bağırsak ve merkezi sinir sisteminde bulunur. Ruh halimizi, uyku düzenimizi, sosyal ve cinsel davranışlarımızı merkezi sinir sistemimizde bulunan setoronin salgısı düzenler. Aynı zamanda sindirim kanalımızı düzenleyen serotonin hormonu ise bağırsaklarımızda bulunmaktadır. Serotonin azlığında depresyon, anksiyete bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. İlaçlar ile tedavi mümkün olmasına rağmen alternatif yöntemlerle de hormon seviyesi düzenlenebilmektedir. Yaşam tarzında yapılabilen birkaç ufak değişiklik sayesinde daha mutlu ve enerjik olmak mümkün olacaktır.

YÖNTEM 1
Triptofan Seviyenizi Arttırın

Temel aminoasitlerden olan triptofan serotonin salgısının yapımında direkt kullanılan tek maddedir. Triptofan peynir, süt, soya fasülyesi, kırmızı et , hindi eti, badem ve kuruyemişlerde bulunur.

YÖNTEM 2
Magnezyum Yönünden Zengin Beslenin

Magnezyum Yönünden Zengin Beslenin

Vücudumuzun temel ihtiyaçlarından olan magnezyum serotonin salgılanması açısından oldukça önemlidir. Balık, muz, fasülye ve bol bol yeşillik serotonin hormonu eksikliğinizi karşılamanıza yardımcı olabilecek besinlerdendir.

YÖNTEM 3
B Vitamininizi Arttırın

B Vitamininizi Arttırın

Bizleri pek çok rahatsızlıktan koruyan B12 ve B6 vitaminleri de mutlu olmamızda oldukça büyük bir etken. B6 vitamini lahana, patates, pirinç, avokado, muz ve tam tahıllılarda bulunurken, B12 vitamini keten tohumunda fazlaca bulunuyor. 

YÖNTEM 4
Bol Bol Güneşlenin

Bol Bol Güneşlenin

Güneş ışığı serotonin seviyenizi arttırırken sizi mutlu edecektir. Günde en az 30 dakikanızı kendinize ayırarak güneşli temiz havada vakit geçirin. Öğle yemeklerinizi dışarıda yemek de iş günlerinizde güneşle buluşabilmeniz için bir fırsattır.

YÖNTEM 5
Hobi Edinin

Hobi Edinin

Nelerin sizi mutlu ettiğini bir düşünün. Aklınıza gelen her ne olursa olsun sık sık onu yapın ve mutlu olun. Yeni hobiler edinmek hem kendinize vakit ayırıp dinlenmenize hem de serotonin salgınızı arttırmanıza imkan verir.

YÖNTEM 6
Şekeri Azaltın

Şekeri Azaltın

Şekeri ve yüksek şekerli içecekleri hayatınızdan uzak tutmak sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda vücut insülin üretilirken serotoninin bazı bileşenlerini kullanmaktadır. Serotonin seviyenizi en alt seviyelere kadar çekip ruh halinizi de değiştirecektir.

 

YÖNTEM 7
Egzersiz Yapın

Egzersiz Yapın

Kalp atışlarımızın hızlanmasıyla serotonin salgılarımįz da artacaktır. Kendinizi daha zinde hisserden aynı zamanda mutlu da olacaksınız.

YÖNTEM 8
C Vitamini Alın

C Vitamini Alın

Hem bağışıklığınızı güçlendirmek hem de serotonin salgılarınızı arttırmak için C vitamini oldukça gereklidir. Bol bol portakal, mandalina ve biber tüketmek C vitamininizi arttıracaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Balık Yağı
Çocuklarda Zehirlenmeler
Polikistik Over Sendromu
Tüp Bebek
Boş Gebelik
Tansiyon
Sıtma