Balder

Balder

İskandinav mitolojisinde ismi sıkça geçen Aesir tanrılarından biridir. Işık, güzellik, neşe, masumiyet ve uzlaşma tanrısıdır.Tüm tanrılar, tanrıçalar, fiziksel varlığı olan herkes ve her şey onu sever. Yakışıklı ve zariftir. Baldr ya da Baldur olarak da geçer. Bilge ve akıllıdır. Verdiği adil kararlar ve bilgeliğiyle herkesi etkiler. 

İskandinav mitolojisinde yalnızca ölümü ile ilgili bir hikaye vardır. Ki Balder'in ölümü Loki'nin cezalandırılmasına neden olan olayların başlangıcıdır.

BÖLÜM 1
Balder'in Ölümü

Balder'in Ölümü

Balder kabuslar görmeye başlar. Bu kabuslarda Güneş’in ve ayın bir kurt tarafından yutulduğunu, fırtınalar ve cinayetleri, her şeyin sonunu görür. Bu kabusları diğer tanrılara anlatır. Odin bu rüyaların sebebini bulmak için gezgin kılığında dokuz alemi gezmeye çıkar. Bu gezilerinde her rüyanın anlamını bilen bilge bir kadından bahsedildiğini duyar. Ancak kadın çoktan ölmüştür. Odin kadının mezarını bulur ve yaptığı büyülerle kadını çağırır. Kadın aslında Loki’nin üç tuhaf çocuğunun annesi Angrboda’dır. Kadın Balder’un çok yakında öleceğini söyler. Odin buradan oğlu Balder’in ölümünü, bunu kimin yapacağını öğrenerek döner. Asgard’a dönünce bunu karısı Frigg’e anlatır. Frigg çok sevdiği oğlunu kurtarmak için yeryüzünde var olan her şeyden, ateşten, sudan, havadan, taşlar ve ağaçlardan sözler alır. Hepsi Balder’a asla zarar vermeyeceğine dair yemin etmiştir. Frigg sadece küçük ve zayıf bir ot olan ökse otundan yemin almamıştır. Çünkü onu zararsız görmüştür.

Frigg gururla Asgard’a döner ve hiçbir şeyin Balder’a zarar veremeyeceğini tanrılara anlatır. Tüm tanrılar ellerine geçen şeylerle Balder’a zarar vermeye çalışırlar. Ancak mızraklar ve baltalar bile Balder’a zarar vermez.

Loki sinsice kılık değiştirir ve Frigg’den ökse otunu öğrenir. Gidip ökse otundan bir ok yapar ve Asgard’a döner. Tanrılar arasında sadece Balder’in kör kardeşi Hod eğlenceye katılmamıştır. Kör olduğu için neler olduğunu anlayamamış ve eğlencenin dışında kalmıştır. Loki ona yaklaşır ve herkesin Balder’a bir şeyler attığını anlatır. Elindeki oku ona vererek Balder’a atmasını söyler. Hod oku Balder’a atar. Ve Balder zararsız görünen ökse otu ile ölür.

Tanrılar aralarından bir kişinin Hel’e gitmesini ve Balder’i Hel’den istemesini kararlaştırırlar. Odin’in hizmetkarlarından biri Hermod gönüllü olur. Hermod Hel’e ulaşınca orada Balder’ı bulur. Ancak Hel Balder’i sadece bir şartla salmayı kabul eder. Her şeyin Balder’in ölünme yas tutmasını ister. Tanrılar yeryüzünü dolaşarak herkese ve her şeye yas tutup tutmadıklarını sorarlar. Her şey Balder’in ölümü için gözyaşı dökmektedir. Tek bir kişi hariç: yaşlı bir kadın kılığına girmiş Loki.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Aklın Temel İlkeleri
İkindi Namazı
Sabah Namazı
İştar
Amişler (Amishler)
Paskalya Yumurtası
Artemis (Diana)
Yggdrasil