Amişler (Amishler)

Amişler (Amishler)

Amişler, zulümden kaçmak için iki yüzyıldan daha uzun bir süre önce Avrupalı ​​Anabaptistlerden ABD'ye gelen yaklaşık 200.000 üyesi olan bir Amerikan Protestan grubudur. Şiddetli suçların barışçıl varoluşlarıyla çakıştığı 1985 Harrison Ford filminin Tanıklığı'nda tasvir edilen 19. yüzyıl yaşam tarzlarıyla tanınırlar. Amiş, dini inançlarının ve yaşadıklarının ayrılmaz ve birbirine bağımlı olduğuna inanmaktadır.

Amişler, 1692'de Mennonite Swiss Brethren'den doktrinin ihlal edilmesinden suçlu bulunan üyelerin muamelesiyle ayrılmasından sonra Avrupa'da ortaya çıktı. İlk Amiş, Avrupa'da zulümden kaçmak için 1730'larda Pennsylvania'ya gelmiştir.

BÖLÜM 1
Amişlerin Yaşam Tarzı ve Değerleri

Amişlerin Yaşam Tarzı ve Değerleri

Amiş, güçlü aile ve sosyal bağların kendilerine özgü ve ayrı bir yaşam tarzı sağladığı küçük kırsal topluluklarda yaşar. Aile Amiş topluluğunun, bireysel kimliğin ve ruhsal yaşamın kalbidir. Ancak son zamanlarda tarım alanlarından çeşitlendirilmişler ve bazı topluluklarda % 80'den fazlası küçük işletmelerde iç ve dış mekan mobilyaları, küçük haneler, yorganlar ve deri ürünleri gibi şeyler yapan küçük işletmelerde çalışmaktadır.

Amiş topluluğu, ihtiyaçlarının çoğunu üretir, et üretmek için hayvanları yetiştirir, yiyecek ve hayvan beslemek için mısır yetiştirir ve hem yiyecek hem de satış için sebze yetiştirir. Amiş kadınları ise kıyafetlerin çoğunu kendileri yapmaktadırlar.

Amiş değerleri

 • Tanrı'yı ​​ve toplumu bireyin önüne koymak,
 • Bir akıl hayatı değil, “iyilik” hayatı,
 • Manevi bir faaliyet olarak hayat,
 • Teknik bilgi yerine, bilgelik,
 • Rekabetten ziyade topluluk refahı,
 • Modern dünya toplumuyla bütünleşmekten ziyade ayrılma,
 • Çatışmalara barışçıl çözüm aramak.

BÖLÜM 2
Amish Gelenekleri

Amish Gelenekleri

Soyutlanma

Amiş, diğer insanlardan hoşlanmadığı ya da korkmadığı için değil, kurtuluşun dünyadan ayrı yaşayan bir inanç topluluğundaki sevgi dolu bir hayatı yaşama gücünden kaynaklandığına inandığı için yaşar.

Amiş, kendilerini çevrelerindeki topluluklardan birkaç şekilde uzak tutuyor:

 • Kendine özgü kıyafetler giyerler; hasır şapkalar, koyu gömlekler ve erkekler için paçalı pantolonlar ve kadınlar için kapüşonlu veya başlıklı düz ve mütevazı elbiseler.
 • Amiş topluluğu, pasifistler ve orduda hizmet vermiyorlar. Silahları ise sadece avlanmak için kullanılıyorlar.
 • Yemin etmiyorlar veya seçmeli görevde bulunmuyorlar ve genellikle oy kullanmıyorlar.
 • Yasalara girmiyorlar, çünkü bu çok çatışmacı olarak görülüyor.
 • Modern teknolojiye sahip değiller.
 • Devlet yardımı kabul etmiyor veya sigorta kullanmıyorlar.
 • Kendi eğitim sistemlerine sahipler.
 • Kendi aralarında bir Alman lehçesi konuşurlar.
 • Toplumları arasında evlenirler.

Amiş topluluğu,  kendilerini çevrelerindeki ana akım topluluklardan ayırsalar da, dışlayıcı değiller ve komşularıyla iş yapıyorlar. İdeal Amiş mesleği çiftçilik olmasına rağmen,  Amiş adamları da fabrika işi yapmaktadır.

Pragmatizm

Amiş inançlarını pragmatik olarak yorumluyor. Dünyadan ayrı, saf bir toplulukta kurtarıcı hayatlarını sürdürmeye devam edebilmek için dünyaya adapte olurlar. Ayrılma doktrini ideal olarak kabul edilir, ancak katı bir yoldan ziyade pratik olarak yorumlanır. Bu, Amiş'in dış dünyayla verimli çalışma ilişkileri kurmasına ve toplumlarının yararı için kullanabilecekleri bir iletişim ağı kurmasına izin verir.

Teknoloji Sınırlamaları

Tarım makineleri genellikle atlıdır, ancak bazı topluluklar traktörlerin çelik jantlarla kullanılmasına izin verir, çünkü bu tür traktörler yolda kullanılamaz. Evlerinde telefonlara veya elektriğe izin vermiyorlar. Elektrik ve benzin / dizel gücü ahırlarda iş amaçlı kullanılmaktadır. Paylaşılan telefonlar, işyerlerinde veya telefon kulübelerinde evlerin dışında bulunur. Televizyonlar, radyolar ve stereolar kullanılmaz, bu Amiş topluluğunun kitle iletişim araçlarının getirdiği değerlerle kirlenmesini önler. Diğer teknolojilerde olduğu gibi bir uzlaşma var, bir başkasının radyosunu dinlemek veya bir otelde TV izlemek iyi kabul edilebilir. Benzer nedenlerden dolayı, Amiş topluluğu bir bilgisayarı dışarıdaki bir işyerinde kullanabilmesine rağmen internet erişimi olan bilgisayarlar yasaklanmıştır.

Teknoloji Neden Sınırlıdır?

Amish, münzevi ve rahatsız edici hayatlar yaşamak istedikleri için değil, yaşam tarzlarının benzersizliğini korumak istedikleri için modern teknolojiden kaçınırlar. Amiş topluluğunun sosyal düzenini ve tutarlılığını nasıl etkileyeceğini görmek için yeni kolaylıklar değerlendirilir ve yaşam tarzlarına zarar verebilecek herhangi bir şey reddedilir. Daha az tehlikeli teknoloji sığacak şekilde adapte edilebilir.

Dil

Çoğu Amiş üç dil konuşur, evde Pennsylvania Dutch adlı bir Alman lehçesi, ibadet hizmetlerinde Yüksek Almanca ve Amiş topluluğuna mensup olmayanlarla ise İngilizce konuşmaktadırlar.

Cinsiyet Rolleri

Amiş, karılarının kocalarına tabi olduğu geleneksel cinsiyet rollerini benimsemektedir. Erkekler, ailenin manevi hayatından ve eşlerinin ve çocuklarının hayatlarını idame ettirmekten sorumludur. Kadınlar ev işleri yapar, çocukları bakar ve tavuk besleme ve sağım inekleri gibi hafif çiftlik işlerini üstlenirler.

Giyim

Amiş topluluğunun elbisesi, gruba üyeliğin oldukça belirgin bir dış sembolüdür, ancak herhangi bir eksantriklikten ziyade düzlüğü ve sadeliği tercih etmektedirler.  Buradaki fikir, bir insanın giysilerinin alçakgönüllülüğü yansıtması ve bireysel farklılıklardan kaçınması gerektiğidir. Amiş topluluğunun kıyafet kurallarının ihlali, bir topluluk liderinin reddine yol açabilir. Eski Düzen Amiş kadınları, uzun kollu, tam etekli, pelerinli ve önlüklü mütevazı elbiseler giyerler. Genellikle saçlarını bir topuz yaparlar. Amiş kadınları makyaj yapmazlar.

Erkekler koyu renk pantolonlar,  düz kesim paltolar ve geniş kenarlı hasır şapkalar giyerler. Giysilerinde çizgiler bulunmaz. Amiş erkekleri sadece evlendikten sonra sakal bırakıp bıyık bırakmıyorlar. Koyu mavi, yeşil, mor, kahverengi ve siyah en yaygın kıyafet renkleridir.

Fikir Ayrılığı

Amiş, askerlik hizmetini reddeden ve birbirleriyle ve dışarıdakilerle barış içinde yaşamaya çalışan pasifistler. Dirençsiz bir politikaya sahip olan amişler, hükümetler inançlarına aykırı olan şeyleri yapmalarını söylerken, onları yapmayı reddetmektedirler. Fakat reddetmenin sonuçlarını tartışmasız kabul ediyorlar.

Bir başkası tarafından başlatılan bir davada yer alırlarsa, avukatları savunmak için kullanmış olmalarına rağmen, bununla yüzleşme olarak hukuka girmiyorlar. Ünlü Wisconsin v Yoder davasında Amiş, Amiş olmayan bir komitenin davayı pro-bono ile savunmasına izin vererek yasalara aykırı olmama sorununu çözdü. İç anlaşmazlıklar genellikle topluluk tarafından bir bütün olarak çözülür.

Eğitim

Amişler, okuma, yazma, aritmetik ve dinlerinin gerektirdiği gibi eğitim yaklaşımına uygun yaklaşık 1.200 okulun kendi özel eğitim sistemine sahiptir. Tipik bir okul 25 ila 35 öğrenciden oluşur, her yaştan sadece bir oda ve bir öğretmen vardır. Öğretim İngilizcedir. Öğretmenler genellikle uzmanlık eğitimi almayan genç kadınlardır. Çocuklar genellikle okul öncesi ve sonrası çiftlik işleri yaparlar.

Amiş çocukları 14 yaşına kadar okullarda eğitim görmektedirler (sekizinci sınıf). Amiş’in 14 yaşından büyük bir eğitimin çocuklarını modernliğe maruz bıraktığını savunduğu, genellikle 16 yaşına kadar okul eğitimi gerektiren ABD hukukundan muafiyet, Yüksek Mahkeme Davası’nın sonucudur (Wisconsin / Yoder (1972)).

Devlet Yararları

Amiş topluluğu hiçbir şekilde devlet yardımı kabul etmezler, çünkü topluluğun üyelerine bakması gerektiğine inanmaktadırlar. Kamu veya özel sağlık sigortası kullanmıyorlar ve dış tıbbi tedavi için ödeme yapmak üzere bir araya geliyorlar.

 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aklın Temel İlkeleri
İkindi Namazı
Sabah Namazı
İştar
Paskalya Yumurtası
Artemis (Diana)
Yggdrasil