Artemis (Diana)

Artemis (Diana)

Artemis, Yunan mitolojisinde, vahşi hayvanların tanrıçası, av & bitki örtüsü, doğum tanrıçası olarak kabul edilir. Zeus ve Leto’nun kızı olan Artemis’in aynı zamanda bir ikiz kardeşi de vardı, Apollo. Rivayetin birine göre Artemis Apollo’dan önce doğmuş ve annesine Apollo’yu doğurmasında yardım etmiştir. Genellikle oku, yayı ve ona yardım eden hayvanlarıyla resmedilen Artemis aynı zamanda da hiçbir hatayı kolay kolay affetmeyen bir tanrıydı. Öyle ki, banyo yaparken onu gören Aktaionas’I bir geyiğe çevirmiştir.

BÖLÜM 1
Orion ve Artemis

Orion ve Artemis

Efsaneye göre Orion, uzak bir adada keşiş hayatı yaşayan bir ölümlüydü. Geceleri avlanır, gündüzleri ise uyurdu. Ancak gökyüzünden Artemis onu fark etmiş ve izlemeye başlamıştı. Geceleri Artemis kanatlı atları ile ayı doğudan batıya doğru çekerken Orion’u gördü ve ona aşık oldu. Ancak tanrıların, ölümlülerin arasına karışması yasaktı. Artemis bunu bilmesine rağmen kendisine engel olamadı, bir gün atlarını durdurdu ve Orion’un yanına süzüldü. Orion için de Artemis ilk görüşte aşktı. O günden itibaren her gece Artemis Orion’u ziyarete gitti, ta ki ikiz kardeşi Apollo öğrenene kadar. Apollo derhal Zeus’a gördüklerini anlattı ve o da Apollo’yu Orion’u öldürmekle görevlendirdi. Apollo, Orion uyurken adaya dev bir akrep gönderdi. Ancak Orion bir şekilde zamanında uyanmayı başarsa da akrebin zehrinden kaçamadı. Geceleyin sevgilisinin cesedi ile karşılaşan Artemis, durumu hemen anladı. Akrebi gökyüzüne gönderdi ve şuanki akrep yıldız takımı oluştu. Akrebin tam tersi yöne de sevgilisinin bedenini gönderen Artemis, orada da Orion takım yıldızını oluşturarak avcıyı sonsuza dek akrepten korudu.

Hikayenin başka bir versiyonunda ise Orion, Apollo’nun gönderdiği akrepten yüzerek kaçmaya çalışırken Apollo Artemis’e Orion’u uzaktaki bir düşman olarak göstermiş ve Artemis de onu okuyla öldürmüştür. Daha sonra Asclepius’a Orion’u götürüp onu diriltmesini istedi, fakat Zeus tarafından ölümlüler ile tanrılar arasındaki ayrımı bulanıklaştırmaya çalışmadan ötürü yıldırım ile vuruldu ve Orion takım yıldızına dönüşerek ölümsüzlük kazandı.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Aklın Temel İlkeleri
İkindi Namazı
Sabah Namazı
İştar
Amişler (Amishler)
Paskalya Yumurtası
Yggdrasil