Paskalya Yumurtası

Paskalya Yumurtası

İlk ilahi din olan Hristiyanlığın en önemli ve eski bayramlarından bir tanesi Paskalya Bayramı her yıl Hristiyanlar tarafından İsa’nın dirilişinin üçüncü gününde kutlanıyor. Paskalya Bayramı’nın en önemli simgelerinden bir tanesi ise paskalya yumurtası.

2019 yılının 21 Nisan Pazar günü kutlanan Paskalya Bayramı’nın diğer isimleri ise Diriliş Günü, Diriliş Pazarı gibi İsa’nın dirilişini ön plana alan isimlerdir. Hristiyanlık alemi için çok önemli bir yere sahip olan bu dini bayramda geleneksel aile ziyaretleri, aile yemeği organizasyonları, ailece kilise ziyareti, yumurta süsleme ve paskalya yumurtası avı gibi aktiviteler yapılır.

Her yıl Hristiyanlar tarafından kutlanan en eski ve en önemli dini bayramlardan Paskalya’nın simgelerinden olan yumurta süslemeleri aslında İncil’de yer almıyor ancak geleneksel olarak yıllardır simgesel olarak kullanılıyor. Hz. İsa peygamberin çarmıha gerildikten ve yaşamını kaybettikten sonra dirilişinin üçüncü gününde kutlanan bu bayramın en önemli simgesi paskalya yumurtaları ise bilinenin aksine pagan gelenekleri ile bağlantılıdır.  

Yeni bir yaşamın antik sembolü olan yumurta, baharı kutlayan pagan festivalleriyle ilişkilendirilmiştir. Hıristiyan bir bakış açısına göre Paskalya yumurtalarının, İsa'nın mezarı ve dirilişten çıkışını temsil ettiği söylenir. Bazı kaynaklara göre, Paskalya için yumurtaları süslemek en az 13. yüzyıla kadar uzanan bir gelenektir. Bu gelenek için bir açıklama, yumurtaların, Lenten mevsiminde eskiden yasak bir yiyecek olduğudur, bu nedenle insanlar, kefaret ve oruç süresinin sonunu belirtmek için onları boyayacak ve dekore edecek, sonra onları Paskalya'da bir kutlama olarak yiyecektir.

Paskalya yumurtası avı ve yumurta sarması, paskalya yumurtası ile ilgili olan popüler geleneklerdir. ABD'de ( Amerika Bİrleşik Devletleri), çocukların Beyaz Saray'ın çimlerinde süslenmiş, haşlanmış yumurtaları ittiği bir yarış olan Beyaz Saray Paskalya Yumurtası Yuvarlama Etkinliği ,Paskalya Günü’nden sonra Pazartesi günü düzenlenen yıllık bir etkinliktir.

 

BÖLÜM 1
Beyaz Saray Paskalya Yumurtası Yuvarlama Etkinliği

İlk resmi Beyaz Saray Paskalya Yumurtası Yuvarlama Etkinliği, 1878 yılında Rutherford B. Hayes’in başkan olduğu dönemde meydana geldi. Bazı insanlar, İsa'nın mezarının kaldırılmasını engelleyen, dirilmesini sağlayan taşın yerine sembolik olarak paskalya yumurtalarını koyuyor. Paskalya Bayramı için çok önemli bir yere sahip olan paskalya yumurtaları sadece gelenektir. Paskalya yumurtalarının dini olarak bir önemi yoktur. Ancak paskalya yumurta yuvarlama etkinlikleri, paskalya yumurtası süsleme etkinlikle çok eski zamanlardan günümüze kadar taşınmış ve geleneksel olarak devam ettirilmektedir. Her yıl Nisan ayında kutlanan Paskalya Bayramı için süslenen yumurtalar renkli görüntülere sahne olmaktadır. Türkiye’de azınlık okullarında, kiliselerde paskalya yumurtası süslemelerine rastlanmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Aklın Temel İlkeleri
İkindi Namazı
Sabah Namazı
İştar
Amişler (Amishler)
Artemis (Diana)
Yggdrasil