Ücretsiz Online Eğitim Siteleri

Ücretsiz Online Eğitim Siteleri

Dünyamızda özellikle son yıllarda teknoloji alanında üst düzeyde bir gelişim yaşanmaktadır. Gelişen bu teknoloji ile birlikte eğitim anlayışı da değişmeye başladı. Artık insanlar mekandan bağımsız öğrenme yolları aramakta, bunun sonucunda da internet üzerinden yayınlanan derslere yönelmektedir. İşte bu ihtiyacı karşılamak için birçok üniversite veya gönüllü kuruluşlar internet üzerinden ücretsiz kurslar vermeye başladı. Bu ücretsiz kursların çoğu sertifika sunmamakla birlikte, bilgilerinizi genişletmeniz ve sektörünüzü güncel tutmanız için harika bir fırsat sunar. Bu gelişmenin sayesinde artık herkes, ilgilendiği konuda, istediği yerde, istediği zamanda ve istediği hızda eğitim alabilir.

Biz de bu konuda sizlere yardımcı olabilecek 10 internet sitesini listeledik;

BÖLÜM 1
1. EdX

1. EdX

EdX, 14 milyondan fazla kullanıcıya dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden ücretsiz kurslara erişim olanağı sağlayan, dünyanın en büyük çevrimiçi kurs sağlayıcılarından biridir. Aslen Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından kurulan site, şimdi Boston Üniversitesi, Caltech ve dünyanın dört bir yanından onlarca prestijli üniversiteden dersler içeriyor.

Bilim, eğitim, tıp, kültür, tarih ve diğerleri dahil olmak üzere, web sitesinde çeşitli alanlarda kurslar izleyebilirsiniz. Seviyeye göre listelenen yabancı dil eğitiminin de yer aldığı sitede çeşitli ücretsiz bilgisayar programlama kursları da mevcuttur.

Erişim: https://www.edx.org/

BÖLÜM 2
2. Khan Academy

2. Khan Academy

Khan Academy, dünyada milyonlarca insana ulaşan, son dönemlerde ülkemizde de popülerleşmiş kar amacı gütmeyen bir eğitim portalıdır. “Her Şeyi Öğrenebilirsin” sloganı ile yola çıkan bu organizasyonda, sanat tarihinden matematiğe, tıptan ekonomiye birçok alanda dersler mevcuttur. İlkokul, lise ve üniversite gibi çeşitli düzeylerde derslerin yer aldığı site, eğlendirerek öğretme konusunda oldukça başarılıdır. Sitedeki dersler Amerika'da bulunan uzman akademik kadro tarafından hazırlanır ve Türkçe de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli dillerine, uzman çevirmenler tarafından tercüme edilmektedir. 

Erişim: http://www.khanacademy.org.tr/

BÖLÜM 3
3. MIT OpenCourseware

3. MIT OpenCourseware

Massachusetts Institute of Technology (MIT); çevrimiçi kurslar sunan, dünyanın en başarılı üniversitelerinden biridir. Üniversite arşivli derslerini OpenCourseware platformu üzerinden indirme ve takip etme imkanı sunuyor.

Platformu kullanmanın faydası, üniversitenin yıllar boyunca sunduğu çok çeşitli gerçek kurslara erişebilmek olup, dezavantajı ise müfredatları takip etmek için hala ders kitabı satın almak gerekebilir.

Web sitesi ayrıca, arşivlenmiş kurslar olduğu için akreditasyon veya sertifikalandırma da sunmuyor. Ancak belirli konularda bilginizi genişletmek istiyorsanız, site oldukça yararlı bir kaynak olarak kullanılabilir.

Erişim: https://ocw.mit.edu/index.htm

BÖLÜM 4
4. Harvard Online

4. Harvard Online

Harvard da tıpkı MIT gibi dünyanın en önemli üniversitelerinden biridir. Kurum çevrimiçi portalı üzerinden birçok kurs imkanı sunmaktadır. Bu kurslardan bazıları ücretli iken, bazılarına da ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir. Platform, tarih, programlama, dil, din gibi farklı alanlarda en az 70 tane kurs barındırıyor. 

Erişim: https://online-learning.harvard.edu/

BÖLÜM 5
5. TED-ed

5. TED-ed

"Paylaşmaya Değer Fikirler" (ideas worth sharing) sloganıyla bir konferans olarak başlayan TED (Technology, Entertainment, Design)  organizasyonu, yenilikçi ve girişimci fikirleri geniş kitlelere ulaştırma amacı taşıyan bir kuruluştur. Her yıl gerçekleşen TED konferanslarında, alanlarında öne çıkmış kişiler yaptıkları kısa süreli konuşmalarla tecrübelerini anlatmaktadır. Kuruluşun eğitim alanındaki platformu olan TED-ed ise ""Paylaşmaya Değer Dersler" (lessons worth sharing)  sloganıyla faaliyet gösterir. Farklı alanlar hakkında animasyon içerikli videolar sitede yer almaktadır. Özellikle eğitimi eğlenceli hale getiren bu site, herkesin öğrenirken keyif alabileceği bir hizmet sunmaktadır.

Erişim: https://ed.ted.com/

BÖLÜM 6
6. OpenLearn

6. OpenLearn

OpenLearn platformu, The Open Üniversitesinden içerik sunar. Bu üniversite, mümkün olduğu kadar çok insana ücretsiz olarak öğrenme fırsatı sunma amacındadır. İngiltere'de yer alan kuruluşun online kursları son derece iyi düzenlenmiştir ve birçok farklı konuda içerik sunmaktadır. Ayrıca yeni başlayanlardan uzmanlara kadar farklı beceri ve bilgi seviyeleri için kurs ayrımı da vardır.

Bir kursu tamamladığınızda, potansiyel işverenlere göstermek için bir katılım belgesi de alabilirsiniz. 

Erişim: https://www.open.edu/openlearn/

BÖLÜM 7
7. FutureLearn

7. FutureLearn

FutureLearn, dünyadaki üniversitelerden ve organizasyonlardan kurslar sunan başka bir platformdur. Diğer açık öğrenme platformları gibi, kurslar ücretsizdir ancak sertifikalar ücretlidir.

Web sitesi, farklı alanlardaki etkileyici kursların yanı sıra yaşam becerilerini geliştirmeyi amaçlayan çeşitli kurslar içermektedir. Örneğin, bütçeleme becerilerinizi, çevrimiçi araştırma becerilerinizi, eleştirel düşüncenizi ve iş görüşmesi becerilerinizi geliştirmeye yönelik kurslara sahiptir.

Platform, hem akademik bilgilerini hem de faydalı günlük becerilerini geliştirmek isteyenler için harika bir araçtır.

Erişim: https://www.futurelearn.com/

BÖLÜM 8
8. Stanford Online

8. Stanford Online

Stanford Online, Stanford Üniversitesinin tüm çevrimiçi kurslarını sunduğu web sitesidir. Platform üzerinden bir sertifika veya derece tamamlamak için harç ödemeniz gerekse de, üniversitenin açık öğrenme kursları herkese ücretsiz olarak verilebilir. Bu, Stanford Tıp Okulu ve Stanford Business School gibi farklı fakülteler tarafından verilen kursları içerir.

Erişim: https://online.stanford.edu/

BÖLÜM 9
9. Coursera

9. Coursera

Coursera, birçok üniversite ve şirketin açık kurslar sunduğu bir başka çevrimiçi öğrenme platformudur. Listedeki diğer kurs sağlayıcılarının çoğu gibi, kurslara ücretsiz olarak erişilebilir, ancak ücretsiz olarak akreditasyon veya sertifika alınamamaktadır. Duke ve Columbia gibi büyük üniversiteler platformda dersler vermektedir.

Erişim: https://www.coursera.org/

BÖLÜM 10
10. Carnegie Mellon OpenLearning

10. Carnegie Mellon OpenLearning

Carnegie Mellon Üniversitesi, erişmek isteyen herkes için ücretsiz çevrimiçi kurslar sunmaktadır. Aslında, öğrencilerine bu dersleri vermek isteyen öğretim elemanları için bile materyaller sunmaktadır.

Öğrenciler için, bilgisayar bilimi, biyoloji, psikoloji ve daha fazlası gibi konularda kısa kurslar vardır. Dezavantajı, açık kurs sayısının diğer birçok açık öğrenim web sitesinden çok daha sınırlı olmasıdır.

Erişim: https://oli.cmu.edu/students/

Bu İçeriğe Tepki Ver

2
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
1
Hoş değil!
0
Yok artık!
1
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Kültür
Haksız Fiil
Sosyal Öğrenme Kuramı
Sosyoloji
Asperger Sendromu
Otizm
Yazı