Tarihteki En Başarılı 11 Çocuk

Çocuklara dair, "Dahi çocuk", "Bu çocukta gelecek var", "IQ'su 150" gibi övgüleri hepimiz zaman zaman duymuşuzdur. Çocukken gelecek vaat etmek, hem ebeveynler hem de çocukların kendisi için mutluluk verici bir şey olsa da; henüz o yaşta başarıya imza atmak bambaşka bir konudur. Bu yüzden çocukluk çağında başardıklarıyla isimlerini tarih sayfalarına kazıyan "En Başarılı 11 Çocuğu" sizler için derledik;

11. Judit Polgar - Satranç Ustası

Judit Polgar - Satranç Ustası

1976 doğumlu Macar satranç ustası Judit Polgar, henüz 6 yaşındayken resmi turnuvalara katılmaya başladı ve 11 yaşında ilk büyük galibiyetini kazanarak satranç ustası Vlatko Kovaceviç'i mağlup etti. Tarihin en iyi kadın satranç oyuncusu sıfatını taşıyan Judit Polgar, 1991 yılında, 15 yaşındayken, o zamana kadarki en genç "Chess Grandmaster" olarak seçildi.

10. Willie Mosconi - Bilardo Şampiyonu

Willie Mosconi - Bilardo Şampiyonu

Amerikalı profesyonel bilardo oyuncusu Willie Mosconi (1913-1993), henüz 6 yaşındayken, özel bir mülkün önünde Dünya bilardo şampiyonuna karşı gösteri maçı yaptı. Çok sayıda insanın izlediği maçı kaybetti, ama Willie'ye insanların büyük ilgisini kazandı.

11 yaşına kadar, "Dünya Bilardo Çocuk Şampiyonu" ünvanını taşıyan Mosconi, düzenli olarak halka açık bilardo gösterileri düzenledi. Kendisine "Mr. Pocket Billiards" lakabı verilen Mosconi, hayatı boyunca tam 15 kez "World Straight Pool Championships" kupasını kazanarak kırılması zor bir rekora imza attı. Ayrıca, 1961 yılında çekilen "The Hustler" filminde Paul Newman'a bilardo danışmanlığı yaptı.

9. Priyanshi Somani - Hesaplama Dehası

Priyanshi Somani - Hesaplama Dehası

1998 doğumlu olan Hintli Priyanshi Somani, 2010 yılında, henüz 11 yaşındayken, "Zihinsel Hesaplama Dünya Kupası"nı kazandı. Uzmanlığı? Tüm rakipleri yetişkin olan Somani, düzenlenen müsabakada altı basamaklı sayıları sekiz basamaklı sayılara böldü ve 10 basamaklı sayıların kareköklerini hesapladı.

8. Blaise Pascal - Matematikçi

Blaise Pascal - Matematikçi

Fransız matematikçi, fizikçi ve filozof Blaise Pascal (1623-1662), 9 yaşındayken titreşimli cisimler üzerine bir tez yazdı ve ilk matematiksel ispatına 11 yaşındayken imza attı. Günümüzde pek çok insan tarafından ünlü Pascal teoremi ile bilinen Blaise Pascal, ayrıca mekanik hesap makinesini de icat etti.

7. Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart

Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791), dahi bir çocuktu ve henüz 3 yaşındayken klavsen çalmaya başladı.  İlk müzik parçasını beşinci doğum gününden üç gün önce çalmayı öğrenen Mozart, 5 yaşında ilk bestesini yaptı. 6 yaşındayken ise babası ve ablasıyla üç buçuk yıllık bir Avrupa turnesine çıktı.

6. Kim Ung-Yong - Mega Dahi

Kim Ung-Yong - Mega Dahi

Kore mega dahisi Kim Ung-Yong (1962-) altı ayda konuşmaya; 4 yaşındayken ise Japonca, Korece, Almanca ve İngilizce okuyabilmeye başladı. 5 yaşına geldiğinde karmaşık hesaplamalar yapabilen Ung-Yong, 3-6 yaşları arasında üniversitede fizik derslerine girdi. Guinness Dünya Rekorları Kitabı, Ung-Yong'u, 210'un üzerinde olduğu tahmin edilen IQ'suyla dünyanın en zeki insanı olarak kabul etti.

5. Pablo Picasso - Ressam

Pablo Picasso - Ressam

İspanyol ressam Pablo Picasso (1881-1973), yeteneklerini çok erken yaşta göstermeye başladı. Henüz 8 yaşındayken "Picador" isimli tablosunu yapan Picasso, 13 yaşına geldiğinde ise ünlü bir ressam olan babasından daha yetenekli olduğunu herkese kanıtlamıştı.

4. Anna Paquin - Aktrist

Anna Paquin - Aktrist

Aktris Anna Paquin (1982-), henüz 11 yaşındayken "The Piano" filmindeki performansı ile "En İyi Kadın Oyuncu" dalında Akademi Ödülü (Oscar) kazandı. Henüz ilk oyunculuk deneyimiyle tarihte Oscar alan en genç sanatçı olma ünvanını kazanan Paquin, o günden sonra birçok ödül kazanarak kariyerini sürdürdü.

3. Wayne Gretzky - Hokey Oyuncusu

Wayne Gretzky - Hokey Oyuncusu

1961 doğumlu Kanadalı hokey yıldızı Wayne Gretzky, henüz 6 yaşındayken kendisinden 10 yaş büyük oyuncularla profesyonel liglerde hokey oynuyordu. O zaman 16 yaşındaki oyuncular için tasarlanan formalar Gretzy'e büyük geliyordu ve küçük Gretzky, formaların uzun kısımlarını kıvırıp süveterinin iç kısmına sokuyordu. Bu geleneği ilerleyen yaşlarında da sürdüren ve kendisi için bir uğur olduğunu söyleyen Gretzy, henüz 10 yaşındayken inanılması güç başarıya imza atıp bir sezonda 378 gol ve 139 asist kaydetmeyi başardı.

2. John Stuart Mill - Filozof

John Stuart Mill - Filozof

İngiliz filozof John Stuart Mill (1806-1873), henüz 3 yaşındayken Yunanca öğrendi ve Herodot'un tüm tarih kitaplarını okudu.10 yaşına geldiğinde ise Dünya'daki Latin ve Yunan eserlerinin tamamını ana dillerinde okumuştu. 

1. Gregory Smith - Nobel Ödülü Adayı

Gregory Smith - Nobel Ödülü Adayı

1990 doğumlu Amerikalı dahi çocuk Gregory Smith, henüz 14 aylıkken kitapları ezberleyip, ezberden okuyabiliyordu. İlkokula çağında bir yılda ikinci sınıftan sekizinci sınıfa geçen Smith, 7 yaşında liseye başladı ve iki yıl sonra onur derecesiyle mezun oldu. 10 yaşında Randolph-Macon kolejine girdi ve sonrasında Virginia Üniversitesi'nde hem tarih hem de biyoloji bölümünden mezun oldu. Ayrıca, 10 yaşındayken çocuk hakları aktivisti olarak Dünya genelinde ciddi bir etki yarattı. Smith, beş kez Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri