Tokat'ta Gezilebilecek En Güzel 10 Yer

Tokat, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan tarihi bir kenttir. Tokat'ta birçok gezilebilecek yer bulunmaktadır. Bunlardan en çok beğenilenleri aşağıdaki gibidir.

10. Latifoğlu Konağı

Latifoğlu Konağı

Tokat il merkezinde yer alan bu konağın inşa tarihi bilinmemektedir. 2007-2010 yılları arasında restore edilmiştir. Anadolu'da bulunan konakların en görkemlilerindendir.

9. Sebastopolis Antik Kenti

Sebastopolis Antik Kenti

Tokat şehir merkezine 65 km uzaklıktaki Sulusaray'dadır. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Roma İmparatorluğu zamanında para basma yetkisine sahip olan bu yerleşke, o dönemde bulunan sayılı zengin yerlerdendir. 

8. Niksar Kalesi

Niksar Kalesi

Türkiye'nin 2'nci büyük kalesidir. Milattan önce 3 binli yıllarda yapıldığı sanılan kale, Tokat merkeze 55 km uzaklıktadır. Niksar ilçesinde bulunan bu kale görülmeye değerdir.

7. Akbelen Yaylası

Akbelen Yaylası

Tokat'ın doğal güzellikleri arasında yer alan Akbelen yaylası, Tokat-Niksar yolu üzerindedir. Doğasıyla insanları büyüleyen yayla, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 

6. Gök Medrese

Gök Medrese

Şifahane olarak 18. yüzyıla kadar kullanılmıştır. Anadolu Selçuklu eserlerindendir. Günümüzde Tokat Müzesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

5. Kaz Gölü

Kaz Gölü

Tokat merkeze 38 km uzaklıkta olan Kaz Gölü, birçok kuş çeşidi içermesiyle ünlüdür. Yaban Hayatı Geliştirme Projesi kapsamında ıslah edilmiştir. Birçok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Kaz Gölü, mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir.

4. Mahperi Hatun Kervansarayı

Mahperi Hatun Kervansarayı

Sultan I. Alaeddin Keykubat'ın eşi tarafından inşa ettirilmiştir. Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunmaktadır. Yakın tarihte restore edilen bu yapı artık restoran olarak hizmet vermektedir.

3. Tokat Kalesi

Tokat Kalesi

Hangi medeniyet tarafından hangi yılda yapıldığı belli değildir. Birçok efsaneyle adı anılmaktadır. 2009 yılında restore edilmiştir. Tokat'a gelindiği zaman çıkılması gereken yerlerdendir.

2. Taşhan

Taşhan

Türkiye'nin en güzel beş hanından biri olan Taşhan, 1626-1632 yılları arasında inşa edilmiştir. Anadolu'daki en büyük şehir hanlarındandır. İçinde birçok oda bulunan bu Osmanlı eseri, Tokat'ın en sevilen yerlerindendir.

1. Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası

Dünya'nın en büyük ve görkemli mağaralarından biridir. Şehir merkezine 26 km uzaklıkta olan bu mağara Tokat'ın en güzel yerlerinden biridir. 1995 senesinden beri ziyarete açıktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

3
Bravo
3
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri