Dünya Çapında 10 Türk Moda Tasarımcısı

Çok sayıdaki moda butik ikonlarıyla ünlü, İstanbul Moda Haftası ve İstanbul Tasarım Haftası gibi üst düzey etkinlikleri sayesinde İstanbul, her moda sever için inanılmaz bir destinasyondur. Türk modasına sürekli artan ilgiyle, Türk tasarımcılar yeni küresel izleyicilere ulaşıyor.

Ece Gözen

Ece Gözen

Ece Gözen kariyerine Hakan Yıldırım'da başladı, Paris, Londra ve Milano moda haftalarında koleksiyon tasarımlarına katıldı ve vizyonu ve becerisi ile büyük ilgi gördü. 2012 yılında, Yansıma projesi için 20. İHKİB Genç Moda Tasarımcıları Ödülüne katılmaya davet edildi. Bu davetiye sayesinde, zengin deneyiminin yanı sıra, 2013'te kendi başarılı etiketinin zeminini hazırlamış oldu. Çalışmaları Vogue, Elle ve Harper’in Bazaar Turkey’inde yer almıştır.

Günseli Turkay

Günseli Turkay

Günseli Türkay, Accademia Italiana'da okudu ve daha sonra kendi adını taşıyan etiketini oluşturma deneyimini kullanmadan önce Zara için ile çalıştı. Baskıları ve androjen silüetleri içeren düşündürücü koleksiyonlarını oluşturmuş ve resimlerini haute-couture kreasyonlarına dönüştürmek için dünya çapındaki sanatçılarla işbirliği yapmıştır. Son üç koleksiyonu, spor giyim koleksiyonu arasındaki boşluğu kapatarak gerçeküstü manzaradan esinlenmiş parçalar yaratmak için İngiliz peyzaj fotoğrafçısı Reuben Wu ile işbirliği içinde olmuştur. Yeni fikirleri etkileyici övgüler aldı ve daha önce 2009'da IMA’nın Genç Moda Girişimci Ödülü'nü kazandı ve 2010'da Türkiye’yi Londra Moda Haftası’nda temsil etmekten onur duydu.

Ümit Benan

Ümit Benan

Ümit Benan kariyerine istekli bir film yapımcısı olarak başladı, ancak anlatıya olan ilgisini kısmen giysi üreticisi babasından esinlenerek moda tasarımındaki kariyer yapmaya yöneldi. Koleksiyonlarında öyküler anlatılıyor. 2006 yılında Milano'ya yerleşti ve şimdi her sezon çalışmalarını sergiliyor.

Nejla Güvenç

Nejla Güvenç

NEJ markası için sürdürülebilir koleksiyonlar oluşturmak için çevre dostu malzemeler kullanan Nejla Güvenç, Steve International Business Awards kapsamında “Avrupa'da Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı Ödülü” ne aday gösterilmiştir. Etiğini koruyarak alanını ön plana çıkarmayı başaran tasarımcı, son zamanlarda dünyadaki iş kadınlarına işletme yönetimi eğitimi ve danışmanlığı sağlayan Goldman Sachs “10000 kadın” ödülünün sahibi oldu. Ayrıca dünya sahnesinde Türk modasını temsil ediyor: eseri, ITKIB ve Birleşmiş Kültürler Derneği’nin “Hope Couture” etkinliğini temsil etmek üzere seçildi.

Les Benjamins

Les Benjamins

Les Benjamins, geleneksel yüksek kaliteli terzilik tekniklerini korurken, deneysel trendlere uyan modern, eğlenceli parçalarla Türkiye’ye yeni bir vizyon getirmeyi hedefliyor. Gerçekten uluslararası bir marka olan her sezonun koleksiyonu jeopolitik etkinliklerden ilham alıyor. Marka kurucusu Bünyamin Aydın, Osmanlı İmparatorluğu döneminde var olan siyasi reform hareketi Les Jeunes Turcs'tan da ilham alıyor. Marka, İstanbul’un popüler Galata bölgesinden dünya çapında satış yapmak için genişledi.

Bora Aksu

Bora Aksu

Bora Aksu'yu henüz duymamış olsanız bile, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Londra ve Milano'nun podyumları üzerindeki etkisini görmüş olacaksınız. Bu ikonik tasarımcı 2002 yılında Central Saint Martins'ten mezun oldu ve o zamandan beri ulusal gazetelerden Dolce ve Gabbana'ya kadar herkesin dikkatini çekti. 2003'teki ilk koleksiyonu iyi karşılandı ve izlemek için Guardian gazetesinin ilk beşine yerleştirildi. O zamandan beri Dali Tasarım Enstitüsü, Nike kadar geniş bir kurum yelpazesi ile işbirliği yaptı ve hatta Selfridges mağazası için birkaç vitrin tasarladı.

Zeynep Mayruk

Zeynep Mayruk

Zeynep Mayruk, Londra'daki Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji'ndeki kurslarla moda tasarımı eğitimine katkıda bulundu, şimdi İstanbul'da Mercedes Benz Moda Haftası'nda sunuyor. Tasarımlarında geleneksel terzilik tekniklerini kullanılıyor. Tasarımları genç bir titreşim taşırken, keskin terziliği her yaştan hayranın ilgisini çekmektedir.

Burçe Bekrek

Burçe Bekrek

Burçe Bekrek, İtalya'da eğitim gördü ve birkaç yılını, sanatsal vizyonunun daha eksiksiz bir iletişimini göstermek için kendi etiketini kurmadan önce Porsche ve Bentley gibi müşteriler için serbest tasarımda çalışarak geçirdi. O zamandan beri Genç Tasarımcı Kategorisi'nde Elle Style Awards Türkiye'ye aday gösterildi ve giyilebilir parçalar için övgü almaya devam ediyor. Eserleri hala güçlü bir kişilik duygusu ile iletişim kurarken en son koleksiyonu uluslararası ilgi odağı olmuştur.

Zeynep Kartal

Zeynep Kartal

Manchester merkezli Zeynep Kartal, ömür boyu süren modacılık sevgisini evrensel çekiciliğe sahip bir etikete dönüştürdü. Koleksiyonunda ısmarlama gece elbiseleri ve Cheryl Cole'un beğenisini kazanan trend deri ceketler bulunuyor. Markası, tasarım yeteneğini teşvik eden bir girişim olan Fashion Scout'un desteğinden yararlandı ve her biri çağdaş tasarımcıların tanınabilir peyzajının bir parçası olan Peter Pilotto, Pam Hogg ve Craig Lawrence ile çalışma fırsatı yakalamıştır.

Arzu Kaprol

Arzu Kaprol

Bir modacı aileden gelen Arzu Kaprol, Paris ve İstanbul’daki showroomlarında geometrik, mimari bir dokunuşa sahip giysiler sergiliyor. Gençliğin tasarımcısı için alışılmadık, hem moda hem de hazır giyim koleksiyonları tasarlıyor, bu da yeteneklerini yenilikçi fikirler oluşturmak için iki kavram arasında aktardığı anlamına geliyor. Örneğin, moda elbiseleri telif haklarına uygun görünüyor, fakat aynı zamanda akıllı telefonlar için gizli cepler de içeriyor. Tasarımları New York Modern Sanat Müzesi'nde sergilendi ve Milla Jovovich ve Gisele Bündchen gibi yüksek tanınmış müşteriler tarafından da giyildi.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver

14
Bravo
4
Sevdim!
3
Çok iyi!
4
Hoş değil!
2
Yok artık!
5
Kızgın:!
2
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri