Kastamonu'da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Kastamonu, Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Anadolu'daki en eski yerleşkeli şehirlerdendir. Gerek tarihi yapısı gerekse doğal güzellikleri ile birçok gezilebilecek yere sahiptir. Kastamonu'nun gezilebilecek en güzel 10 yerini aşağıdaki gibi sıraladık.

10. Ev Kaya Mezarları

Ev Kaya Mezarları

Şehir merkezinde bulunan Ev Kaya Mezarları, MÖ 7. yüzyılda Pafyagonyalılar tarafından oluşturulmuştur. 8 tane kaya mezarı bulunmaktadır. 2002 yılından sonra turizme kazandırılmıştır.

9. Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesi

Şehir merkezinden görünen bu kale  manzarası ile misafirlerini büyülemektedir. Zirvesi yaklaşık olarak 120 metredir. 12. yüzyılda Kommenler Hanedanlığı tarafından yapılmıştır. 2005 senesinde restore edilmiştir.

8. Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Kastamonu il merkezinde yer alan bu konak, Osmanlı mimarisi içermektedir. 1879-1881 yılları arasında burda görev yapmakta olan Sadık Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1997 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğümde restore edilmiştir.

7. Ilgaz Dağları Milli Parkı

Ilgaz Dağları Milli Parkı

Çankırı ile paylaşılan bu park, çok fazla çeşitte hayvan ve bitki populasyonu içermektedir. İki adet kayak pisti bulunan bölge, kış sporları için harika bir yerdir. Ayrıca bahar aylarında yürüyüş, koşu, tırmanış gibi etkinliklerde yapılmaktadır.

6. Pompeipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti

Kastamonu il merkezine 41 km uzaklıkta yer alan Taşköprü'de bulunmaktadır. Roma döneminde sıfırdan kurulmuş kent olma özelliği ile öne çıkmaktadır. Halen kazı çalışmaları devam etmektedir.

5. Gideros Koyu

Gideros Koyu

Kastamonu'nun Cide ilçesinde bulunan bu koy, eşsiz manzarası ve doğasıyla insanların ilgisini çekmektedir. Koy içinde konaklama, tekne kiralama, yeme-içme gibi hizmetler verilmektedir.

4. Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı

2000 senesinde Küre Dağları Milli Parkı olarak ilan edildi. 2012 yılında ise Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın 13. PAN Park'ı oldu. Doğası ile birlikte benzersiz bir manzaraya sahip olan Milli Park, 120'den fazla mağaraya da ev sahipliği yapmaktadır.

3. Valla Kanyonu

Valla Kanyonu

850 m ve 1300 metre arası yüksekliğe sahiptir ve 12 km uzunluktadır. Bu özellikleriyle Türkiye'nin en büyük kanyonu olma özelliği gösterir.

2. Horma Kanyonu

Horma Kanyonu

Pınarbaşı ilçesinde bulunan bu kanyon, misafirlerine 3 km mesafelik bir yürüyüş imkanı sunar. Horma kanyonu boyunca tam 7 tane şelale bulunmaktadır.

1. Ilgarini Mağarası

Ilgarini Mağarası

Dünya'nın en büyük dördüncü mağarasıdır. Bünyesinde Roma ve Bizans döneminden birçok yapıt bulundurmaktadır. Mağara içerisinde büyük sarkıtlar hoş bir görüntü oluşturmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

2
Bravo
2
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri