Artvin'de Gezilecek En Güzel 10 Yer

Artvin, Karedeniz Bölgesi'nin doğusunda yer alan bir ildir. Karadeniz'e kıyısı da olan Artvin'de gezilebilecek birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan en çok beğenilen 10 yeri sıraladık.

10. Satlel Kalesi

Satlel Kalesi

Artvin'in tarihi dokusunu yansıtan güzelliklerdendir. Şavşat ilçesine bağlı Söğütlü köyünde yer alan bu kale, 9. yüzyılda Bagrat Krallığı tarafından yaptırılmıştır. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de kendine yer bulan bu kaleye ulaşım son derece kolaydır.

9. Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin-Ardanuç yolu üzerinde yer alır. Kendine has yapısı ile büyük ilgi çeken kanyon, Dünya'nın belli başlı kanyonları arasında gösterilmektedir. Kanyon, 510 metre uzunluğunda, 75 metre genişliğinde ve 6.8 metre derinliğindedir.

8. Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Artvin merkeze 75 km uzaklıkta olan Arhavi ilçesinde yer alan bu şelale, doğasıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Artvin'in en çok ziyaret edilen yerleri arasında başta gelmektedir. 

7. Deliklikaya

Deliklikaya

Artvin'in Murgul ilçesinin Başköy köyünde yer alan Deliklikaya, el değmemiş doğasıyla gidenleri büyülüyor. Daha birkaç yıl önce yol götürülmesiyle ortaya çıkarılmıştır. Turizme kazandırılması planlanan bu yerin ulaşımı zor olsa da doğası insanları kendine çekmektedir.

6. Hatila Vadisi Milli Parkı

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin'in merkez ilçe sınırları içersinde olan bu park, 1994 senesinden beri Milli park klasmanında yer alır. İçinde Hatila Vadisi, Hatila Deresi ve birçok küçük dere bulunmaktadır. İçerisinde pansiyon veya kamp alanı bulundurmamaktadır. Günübirlik ziyaret için uygundur.

5. Macahel Yaylası

Macahel Yaylası

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı tam olarak Gürcistan sınırında olan bu doğa harikası yer, Artvin denilince ilk akla gelen yerlerdendir. Macahel'de konaklama ve kamp yapma imkanı vardır. Kış aylarında bu yaylaya ulaşım sağlanamamaktadır. 

4. Otingo Kaplıcası

Otingo Kaplıcası

Artvin'in Borçka ilçesinin Balcı köyünde yer alan bu kaplıca, şifalı suyu ile bilinmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen kaplıcaya ulaşım kolaydır. Konaklama tesisi de bulunmaktadır.

3. Çifte Köprü

Çifte Köprü

Arhavi ilçesinin Ortacalar köyü yolu üzerinde bulunan Çifte Köprü, 18. yüzyılda yapılmıştır. Köprünün kemer kısmı kesme taş ile diğer kısımları ise normal moloz taştır. Yolunun çok dar ve dik olması nedeniyle ulaşım sıkıntısı yaşanabilmektedir.

2. Atatepe

Atatepe

Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeline sahiplik yapan Atatepe, turizme kazandırılmak için 2016 yılında belediye tarafından devralınmıştır. Teleferikle çıkılması planlanan Atatepe'de kafe ve kamp yerleri mevcuttur.

1. Karagöl (Borçka)

Karagöl (Borçka)

Kamp, doğa yürüyüşü ve günübirlik gezi için uygun olan havası temiz ve normalden biraz soğuk olan doğa harikası bir yerdir. Ayrıca sandal kiralayıp gölde gezintiye de çıkılabilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
1
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri