Dünyanın En Soğuk 10 Yeri

Dünya değişen hava düzenleriyle karakterizedir. Ekvatorun etrafındaki ülkeler, yağmur ve uzun güneş dönemleri ile karakterize olan tropik iklimi yaşarlar. Bu da, bazı yerlerde yağmur ormanlarının bazı yerlerde ise çöllerin oluşmasına neden olmuştur. Ekvatorun Altında ve üstünde Yengeç Dönencesi ile Oğlak Dönencesi arasında var olan milletler için, yılda 4 çeşit iklim deneyimleyebiliyorlar. Bu mevsimler;  yaz, kış, sonbahar ve ilkbahar içerir. Bahsedilen enlemlerin üzerinde bulunan alanlar için, özellikle kutuplara doğru yol alırken, hava soğuk ve düşük sıcaklıklarla karakterize edilir. Çatlamış dudaklar sezonunun, eklemlerin kırıldığı ve beş kat giysilerin giydiği bir yer arıyorsanız, o zaman dünyanın en soğuk yerlerini bilmenin zamanı geldi.

10. Rogers Geçidi, Montana, ABD

Rogers Geçidi, Montana, ABD

Dünyanın en soğuk 10 yerindeki 10 numara Rogers Pass’dır. Montana'da ABD geçidi Helena Ulusal Ormanı'na bitişiktir. Geçit, Büyük Şelaleleri ve Missoula şehirleri arasındaki en iyi yol olduğu biliniyor. Konumu deniz seviyesinden 5.610 feet (1.710 metre) yüksekliktedir. Bölge, ABD ve Alaska'nın dışındaki en düşük sıcaklığa sahip konum olarak bilinir. 1954'te düşük -70 derece F (-57 derece C) sıcaklık kaydedilmiştir.

9. Stanley, Idaho

Stanley, Idaho

Idaho Custer Country'de bulunan şehir, 2010 nüfus sayımına göre 63 kişilik bir nüfusa sahiptir. Alan, çok soğuk kışlar ve ılık yazlar ile sonuçlanan bir dağ denizaltı iklimi ile karakterizedir. Yıl boyunca don meydana gelir. Stanley’nin soğuk havası, çevredeki dağlardan gelen soğuk havayı hapseden korunmuş bir vadide bulunan konumu ile karakterize edilir. Bu ise sıcaklık inversiyonları yaratır. Kaydedilen en düşük sıcaklık 0 derece F (-17,8 derece C) idi.

8. McKinley Dağı, Alaska

McKinley Dağı, Alaska

Denali olarak da adlandırılır, Kuzey Amerika'daki en yüksek dağ zirvesidir. Deniz seviyesinden 20.310 fit (6.190 m) yükseklikte bir zirveye sahiptir. Aconcagua ve Everest Dağı'ndan sonra üçüncü en belirgin ve en izole tepe olduğu bilinmektedir. Zirve, Alaskan Range'de bulunur, Denali milli Parkı ve Koru'nun merkezi parçasıdır. Kaydedilen en düşük sıcaklık -22.9 derece F (-30.5 derece C), rüzgarlı havalarda bu sıcaklık değeri -59.2 derece F (-50.7 derece C) kadar düşmektedir.

7. Fort Selkirk, Kanada

Fort Selkirk, Kanada

Bu, Pelly Nehri ve Yukon Nehri'nin birleştiği yerde bulunan eski bir ticaret merkezidir. Yukon, Kanada'da bulunan ve bugün, Selkirk First milleti, Yukon Devlet Turizm ve Kültür Dairesi tarafından ortaklaşa sahip olunan ve yönetilen tarihi bir bölge olarak bilinir. Geçmişte, önemli bir tedarik noktasıydı, ancak 1950'lerin ortalarında Klondike Karayolu'nu geçtikten sonra Yukon Nehri terk edildi. Konumun terk edilmesine yol açan diğer bir faktör aşırı soğuk şartlardır. Konuma sadece tekne ve uçakla ulaşılabilir. Ölçülebilen en düşük sıcaklık -74 derece F'dir.

6. Snag, Yukon

Snag, Yukon

Snag, Beaver Creek, Yukon, Kanada'nın 25 kilometre doğusunda bulunan bir köydür. -81.4 derece F (-63 derece C) düşük bir sıcaklık kaydettiği için dünyanın en soğuk yerlerinden biridir. Kasaba, Snag'in 180 km kuzeydoğusundadır. 2006 yılı itibariyle, kapatılan yer için nüfus sayımı sonucu hiçbir nüfus kaydedilmemiştir.

5. Oymyakon, Rusya

Oymyakon, Rusya

Bölge, İncgirka Nehri boyunca yer alan Rusya, Sakha Cumhuriyeti'nde bulunmaktadır. Oymyakon kenti Kolyma Karayolu’nun 30 kilometre kuzeybatısındadır. Dünyadaki en soğuk daimi yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir. 2011 itibariyle, bir nüfus sayımı, bölgenin 500 nüfusa sahip olduğunu belirlenmiştir. Aşırı bir subarktik iklim ile karakterizedir. 1924'te düşük -71.2 derece C (-96 derece F) sıcaklık kaydedilmiştir. Bu, bir yaşam merkezinde kaydedilen en düşük sıcaklıktır.

4. Kuzey Buz, Grönland

Kuzey Buz, Grönland

Burası Kuzey Grönland'da bulunan bir araştırma istasyonu. İngiliz Kuzey Grönland Seferi'ne aittir. Sefer 1952 ve 1954 yılları arasında yapıldı. Grönland'ın iç buzunda yer alıyor. Deniz seviyesinden 2,341 metre (7,680 fit) yükseklikte, dünyanın en soğuk yerlerinden biridir. Kaydedilen en düşük sıcaklık -66.1 derece C (-87 derece F) idi. Bu, Kuzey Amerika'da şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklık olarak belirlenmiştir.

3. Verkhoyansk, Rusya

Verkhoyansk, Rusya

Sakha Cumhuriyeti, Rusya'da bulunan Verkhoyansk bölgesinde yer almaktadır. Bölge, Kuzey Kutup Dairesi yakınındaki Yana Nehri yakınında bulunmaktadır. İlçenin idari merkezi olan Batagay'dan 57 mil (92 km) uzaklıktadır. Kasaba, 2010 nüfus sayımından itibaren 1.311 nüfuslu bir nüfus kaydedilmiştir. Dünyadaki en yüksek sıcaklık aralığının Guinness Dünya Rekorunu 189 derece F (105 derece C) olarak tutuyor. Kaydedilen en düşük sıcaklık - 93,6 derece F (-69,8 derece C) dir. Bu ölçüm ise 8 Şubat 1892'de yapılmıştır.

2. Eismitte, Grönland

Eismitte, Grönland

Buzul olarak da adlandırılan Eismitte, Grönland'ın iç kısmında bulunan bir Kuzey Kutbu seferinin yeridir. Sefer 1930 temmuz ve 1931 temmuz döneminde gerçekleşti. Eismitte kelimesi Almancadaki Ice Center anlamına gelir. Alan, -53 derece F (-47.2 derece C) 'nin en düşük sıcaklığını kaydeden Kuzey Yarımküre'deki en soğuk yerlerden biri olduğu bilinmektedir.

1. Vostok, Antarktika

Vostok, Antarktika

Burası Antarktika'da bulunan Princess Elizabeth Land'de bulunan bir Rus araştırma istasyonu. -128.6 derece F (-89.2 derece C) yeryüzünde güvenilir bir şekilde ölçülen en düşük doğal sıcaklığa sahiptir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi