Yozgat'ta Gezilecek En Güzel 8 Yer

Yozgat, İç Anadolu Bölgesi'nde küçük bir ildir. Yozgat'taki gezilecek yerler çoğu insan tarafından pek bilinmez. İşte bu bilinmeyen gezilecek yerleri sıraladık.

8. Yozgat Müzesi

Yozgat Müzesi

Yozgat merkezde yer alan bu müze 1871 senesinde konak olarak yapılmıştır. Nizamoğlu Konağı olarak bilinmektedir. 1985 senesinde müzeye çevrilmiştir. 

7. Karabıyık Köprüsü

Karabıyık Köprüsü

Yavuz Sultan Selim zamanında 1516 senesinde Mısır Seferi sırasında yapılmıştır. Yozgat-Şefaatli karayolunda bulunmaktadır. Karabıyık Köprüsü'nün uzunluğu 55 m, eni ise 4.7 metredir.

6. Basilica Therma

Basilica Therma

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde yer alan bu eser Roma İmparatorluğu tarafından yaptırılmıştır. Anadolu'daki ilk termal tedavi merkezidir. Suyunun şifalı olduğu söylenmektedir. Unesco 'Dünya Mirasları' arasına alınması için başvuru yapılmıştır.

5. Behramşah Kalesi

Behramşah Kalesi

Akdağmadeni ilçesinde yer alan bu kaleyi Gıyaseddin Keykavus yaptırmıştır. Kalenin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Ancak tanıtımı iyi yapılamadığından dolayı pek bilinmemektedir.

4. Kerkenes Harabeleri

Kerkenes Harabeleri

Yozgat'a 33 km uzaklıktaki Sorgun ilçesinin Şahmuratlı köyünde yer alır. Pteria Antik Kenti olarak bilinen şehri içerir. Etrafı yeşilliklerle çevrili bu şirin köydeki höyük gerçekten görülmeye değerdir.

3. Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat merkezden 4 km uzaklıkta olan bu park doğasıyla insanları etkilemektedir. Yozgat merkezde gezilecek yerler arasında en başta gelir. İnsanlar genellikle yaz aylarında piknik yapmak için buraya gelirler.

2. Kazankaya Kanyonu

Kazankaya Kanyonu

Yozgat'ın Aydıncık ilçesinde yer almaktadır. İçerisinden Çekerek ırmağı geçmektedir. Irmak debisi yükselince rafting sporlarına uygun hale gelmektedir. Kanyonun bazı yerlerinde tarihin izlerine de rastlanmaktadır.

1. Çapanoğlu Camii

Çapanoğlu Camii

Yozgat merkezde yer alan bu tarihi camii 1779-1795 yılları arasında yapılmıştır. Camiinin mimarı bilinmemektedir. Camii yıllar içinde ekleme yapılarak genişletilmiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
1
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri