Shakespeare'in En Ünlü 10 Oyunu

William Shakespeare, Dünya genelinde eserleri en çok oynanan tiyatro yazarı olarak biliniyor. Yaşadığı dönemde komediden trajediye, tarihi olaylardan evrensel konulara değin çok sayıda türde 38 oyun kaleme alan Shakespeare'in en çok sahnelenen 10 oyununu sizler için derledik. 

10. Hırçın Kız

Hırçın Kız

Orijinal adı "The Taming of the Shrewolan ve  dilimize "Hırçın Kız" olarak çevrilen oyun, zengin tüccar Baptista'nın kızı  Kate'i evlendirme mücadelesini konu alıyor. Asi ve serseri bir mizaca sahip olan Kate'in, taliplisi Petruchio ile yaşadığı çatışmaları güldürü türünde ele alan oyun, bir ön oyun ve beş perdeden oluşuyor. 

İlk defa 1593 yılında Londra'da sahnelenen oyun, bugüne dek tam 6 kez sinemaya uyarlandı.

9. Venedik Taciri

Venedik Taciri

Orijinal adı "The Merchant of Veniceolan ve dilimize "Venedik Taciri" olarak çevrilen oyun, Yahudi tefeci Shylock'un, kendisinden borç isteyen Antonio'ya, borcunu zamanında ödememesi durumunda vücudunda keseceği bir parça etle parasını tahsil etmek üzere borç vermesini konu alır. Antonio bir kazada gemilerinin batması üzerine borcunu zamanında ödemeyez ve yapılan mahkemede parlak bir avukatın savunması sayesinde vücudundan bir parça et vermekten kurtulur.

Ülkemiz ve Dünya genelinde sayısız defa sahnelenen Venedik Taciri, pek çok kez sinemaya da uyarlanmıştır. 2004 yılında yapılan sinema uyarlamasında Shylock karakterine ünlü oyuncu Al Pacino hayat vermiştir.

8. III. Richard

III. Richard

Orijinal adı "The Life and Death of King Richard III olan ve dilimize "III. Richard" olarak çevrilen oyun, çirkin ve kambur olan York dükü Richard'ın, çeşitli ihanetler ve kumpaslarla Kral IV. Edward'ın yerine geçmesini konu alır. 

Shakespeare'in en güçlü trajedilerinden biri olan III. Richard, tiyatro ve sinemada defalarca kez ele alınmış ve son olarak ünlü oyuncu Kevin Spacey tarafından oynanmıştır. 

7. On İkinci Gece

On İkinci Gece

Orijinal adı "Twelfth Night, or What You Willolan ve dilimize "On ikinci Gece" olarak çevrilen oyun, Shakespeare'in en eğlenceli oyunlarından biri olarak kabul edilir. Çeşitli yanlış anlamaların, kılık değiştirerek olayları çözmeye çalışan karakterlerin bolca yer aldığı oyunda, birbirine aşık olan çiftlerin kavuşma mücadeleleri konu edilir.

 

6. Othello

Othello

Shakespeare'in 5 büyük tragedyasından biri olarak kabul edilen Othello, Venedik'te geçen, ihtiras ve ihanet üzerine kurulu bir dramdır. Magribi (Arap) kökenli Venedikli bir asilzade olan Othello, kendisine kaçan aşığı Desdemona ile gizlice evlenir. Bunun üzerine erkânıyla birlikte Osmanlı saldırısı altındaki Kıbrıs'ı savunmak için adaya gönderilir. Bu süreçte yerinde gözü olan yaveri Iago'nun yalan ve kumpaslarına maruz kalır. Kendisini komutanı Cassio ve eşi Desdemona'ya karşı dolduran Iago'nun yalanlarına inanan Othello, kendi sonunu hazırlayacağı bir faciaya doğru sürüklenir.

5. Hamlet

Hamlet

Shakespeare'in en nitelikli dramlarından biri olarak kabul edilen Hamlet, Danimarka prensi Hamlet'in babasının katilini arama yolundaki mücadele ve heyezanlarını konu eder.

Hamlet bir gece babasının hayaletiyle karşılaşır ve böylelikle babasının cinayete kurban gittiğini öğrenir. Katili aramak adına birtakım uğraş ve araştırmalara girişen Hamlet, sonunda katilin amcası olduğunu anlar ve annesinin de cinayetin içinde olduğunu öğrenerek yıkıma uğrar. 

Dünya'nın her ülkesinde defalarca kez sahnelenen oyunun baş karakteri olan Hamlet, Shakespeare'in yazdığı en komplike ve başarılı karakterlerden biri olarak kabul edilir.

4. Kral Lear

Kral Lear

Ülkemizde en çok sahnelenen Shakespeare oyunlarından biri olan Kral Lear, Britanya Kralı Lear'ın ilerleyen yaşında gerçeklerle yüzleşmesi sonucunda yaşadığı trajediyi konu alır. Shakespeare'in en uzun tragedyalarından biri olan Kral Lear, aynı zamanda yazarın retorik açıdan şaheser yapıtı olarak nitelendirilir. 2018 yılında Richard Eyre tarafından sinemaya uyarlanan filmde, Kral Lear ünlü aktör Anthony Hopkins tarafından canlandırılmıştır.

3. Bir Yaz Gecesi Rüyası

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Orijinal adı "A Midsummer Night's Dream" olan oyun, dilimize Bir Yaz Gecesi Rüyası olarak çevrilmiştir. Shakespeare'in en çok sahnelenen komedisi olan oyun, bir yazdönümü (ekinoks) akşamı dört aşığın içine düştüğü macerayı konu alır. Dimitri tarafından aşkına karşılık bulamayan Hermia'ya yardım etmeye çalışan cinler, aşk büyüsünü yanlışlıkla Hermia'nın arkadaşı Beatrice'in aşık olduğu Lysander'e yapınca ortalık karışır ve olaylar gelişir. 

"Bir Yaz Gecesi Rüyası" oyunu, Can Yücel tarafından "Bahar Noktası" adıyla da Türkçeye uyarlanmıştır.

2. Macbeth

Macbeth

Kimilerine göre Shakespeare'in en güçlü tragedyası olarak kabul edilen Macbeth, Kral Duncan'ın ordusunda bir generel olan Macbeth'in, eşi Lady Macbeth tarafından kışkırtılıp kralı öldürmesiyle başlayan olayları konu alır. Zamanla işlediği cinayet ve ettiği ihanetin yükü altında kalan Kral Macbeth, eşiyle birlikte kendi hazırladığı bir yıkıma doğru sürüklenir. 

Tiyatro sahnesinde sayısız kez oynanmış bir oyun olan Macbeth, içinde Roman Polanski gibi ünlü isimlerin de olduğu pek çok yönetmen tarafından sinemaya da uyarlanmıştır. 

1. Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet

Shakespeare'in ilk dönem eserlerinden biri olan "Romeo and Juliet", Dünya genelinde yazarın en çok kez sahnelenmiş oyunudur.

Bazı tiyatro eleştirmenlerine göre Shakespeare'in diğer tragedyalarına kıyasla zayıf yönleri bulunan oyun, birbirine düşman iki ailenin çocuklarının aşkını konu alır. Ailesi tarafından zengin ve soylu Paris'le evlendirilmek istenen Juliet, Romeo'ya olan aşkı uğruna çeşitli badirelere göğüs gerer. Düşman bir ailenin kızını seven Romeo da, bunun bedelini Juliet'in amcası Tybalt'i öldürmek zorunda kalarak öder. İki genç aşık birbirlerine kavuşabilmek için, sonu ikisi için de hüsranla sonuçlanacak bir plan yaparlar.

Pek çok kez sinemaya da uyarlanan eserin beyazperdedeki en ünlü örneği, 1996 yılında Baz Luhrmann tarafından çekilen ve başrollerinde Leonardo Di Caprio ile Claire Danes'in yer aldığı "Romeo + Juliet" isimli filmdir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

13
Bravo
6
Sevdim!
3
Çok iyi!
1
Hoş değil!
1
Yok artık!
3
Kızgın:!
3
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri