Sek Sek

Sek Sek

Geleneksel çocuk oyunlarındandır. Anonim bir oyundur. Kalabalık grup halinde oynamaya elverişlidir. Çeşitli kurallara bağlı varyasyonları olmakla birlikte çocuklar arasında kuralları değiştirilerek de oynanmaktadır. Çocuk gelişimi yönünden özellikle denge kurma yeteneğini geliştirir. Buna ek olarak dikkat, koordinasyon, algı yeteneklerinin de ön planda olduğu bir oyundur.

BÖLÜM 1
Kuralları

Kuralları
  • Oyuncular iki takıma ayrılır.
  • İlk olarak kimin oyuna başlayacağı kura ile belirlenir.
  • Her oyuncu bir set yaparak hakkını savar.
  • Kendi setini başarıyla tamamlayan oyuncu takımına bir sayı getirir. Takım oyuncusu başarılı olursa başka bir takım arkadaşına sıra geçer.
  • Oyunculardan birinin yanlış atış yapması ya da yanlış oynaması ile oyun sırası rakip takıma geçer.
  • En çok sayı elde eden takım oyunu kazanır.

BÖLÜM 2
T-Sek Sek

T-Sek Sek

Çocukların sokakta en çok oynadığı versiyonudur. Çizilen oyun olanı T harfine benzer. Takımlı ya da bireysel oynanabilir. Oyun alanı 45X45 lik ya da 50X50 lik 8 kareden oluşur. Çift ayakla basılabilmesi için iki karenin yan yana olduğu bir kısım vardır. Bu alanda en fazla 5 saniye durulur. Bu durmaya mola denir. Her oyuncu kendi setinde bir kez molada durur.

Enek adı verilen taş ilgili karenin içerisine havadan atılır. Oyuncunun taşı, başlangıçtan 50 santimetre uzaktaki çizgiden atması gerekir. Taş atılırken ayaklar bu çizgiyi geçmemelidir. Ancak vücudun diğer kısımları çizgiyi geçebilir. Örneğin kol ileriye doğru uzatılabilir. Taş çizgiye denk gelirse hatalı atış sayılmaz. Hatalı atış olması için taşın başka bir haneye taşması gerekir. Set sırasında enek haneden alınırken yerde sürüklenmemeli, yere düşürülmemeli. Taş alınırken ayak dışında başka bir vücut bölgesi yere değmemeli. Örneğin parmaklar ile yerden güç alınamaz. Bu oyunda sırayla her takımdan birer oyuncu oynar.

Yine burada da hangi oyuncunun başlayacağı kura ile belirlenir. Oyun tüm oyuncuların turlarını tamamlaması ile sona erer. Her oyuncu takımına hatasız oynadığı kare kadar puan kazandırır. Oyun sonunda fazla sayı alan takım oyunu kazanır.

Birinci hanede iken oyuncu hangi ayağını kullanmak istiyorsa onu yerde tutar. Diğer ayağını yerden kaldırır. Bu sekme ayağı olur.

Sekme ayağı set içerisinde değiştirilemez. Değiştirilirse kural ihlali olur.

Çift ayakla basılan mola yerine gelinince bir sonraki haneye hangi ayakla zıplanırsa sekme ayağı o olarak devam edilir.

BÖLÜM 3
1. Hane Oyunu

1. Hane Oyunu

Taş atma çizgisinden taş ilk hanenin içine atılır. Oyuncu oyun başlangıç çizgisine gelir. Sekme ayağı olarak seçtiği ayakla ikinci haneye basacak şekilde zıplar. İkinci haneye basılan ayak sekme ayağı olur. İkinci haneden üçüncü haneye aynı ayakla zıplanır. Üçüncü haneden zıplandığında dördüncü ve beşinci hanelere aynı anda basılır. Dördüncü haneye sol ayak, beşinci haneye sağ ayak gelir. Yani oyun sırasında sola dönülmüş olunur. Sekme ayağı yerde bırakılır ve diğer ayak kaldırılır. Bu şekilde altıncı haneye zıplanır. Yedinci ve sekizinci hanelere aynı anda basılır. Yedinci haneye sol ayak, sekizinci haneye sağ ayak gelir. Ayaklar dik basılır. Bu basıştan sonra ayaklar yanlara kıpırdatılmadan zıplanır ve 180 derece dönülerek tam tersi şekilde basılır. Yani sağ ayak yedinci haneye, sol ayak sekizinci haneye gelir. Sekme ayağı ile yedinci haneden altıncı haneye zıplanır.  Beş ve dört numaralı hanelere aynı anda basılır. Sol ayak beş numaralı haneye sağ ayak dört numaralı haneye gelir. Yani dönüş yönünde yine sola dönülmüş olur. Sekme ayağı ile üç numaralı haneye zıplanır. Üç numaralı haneden iki numaralı haneye zıplanır. Sekme ayağı yerde diğer ayak yukarıda iken çapraz elle taş birinci haneden alınır. İstenilen ayakla oyun çizgisi dışına zıplanır. Böylece set tamamlanmış olur.

BÖLÜM 4
4. Hane Oyunu

4. Hane Oyunu

Taş atma çizgisinden taş dördüncü haneye atılır. Oyuncu oyun başlangıç çizgisine gelir. Birinci ikinci ve üçüncü hanelere sekme ayağı ile zıplanır. Beşinci haneye çift ayakla basılır. Sekme ayağı yerde, diğer ayak havada olacak pozisyona gelinir. Bu halde altıncı haneye zıplanır. Yedinci ve sekizinci hanelere aynı anda basılır. Yedinci haneye sol ayak, sekizinci haneye sağ ayak gelir. Ayaklar yanlara doğru hareket edilmez. Hava zıplanarak 180 derece dönülür. Sağ ayak yedinci haneye, sol ayak sekizinci haneye gelmiş olur. Sekme ayağı yerde diğer ayak havada olacak şekilde yedinci haneden altıncı haneye zıplanır. Beş numaralı haneye çift ayakla basılır. Sekme ayağı yerde diğer ayak havada olarak beşinci hanede durulur ve çapraz elle taş alınır. Bu şekilde üçüncü haneye, ardından üçüncü haneden ikinci haneye zıplanır. Son olarak ikinci haneden birinci haneye zıplanır. Birinci haneden dışarı istenilen ayak ile çıkılabilir.

BÖLÜM 5
5. Hane Oyunu

5. Hane Oyunu

Taş atma çizgisinden taş beşinci haneye atılır. Sekme ayağı ile birinci, ikinci ve üçüncü hanelere zıplanır. Dördüncü haneye çift ayakla zıplanır. Sekme ayağı yerde, diğer ayak havada olacak şekilde durulur ve dördüncü haneden altıncı haneye zıplanır. Yedinci ve sekizinci hanelere aynı anda basılır. Yedinci haneye sol ayak, sekizinci haneye sağ ayak gelir. Ayaklar yanlara doğru hareket edilmez. Hava zıplanarak 180 derece dönülür. Sağ ayak yedinci haneye, sol ayak sekizinci haneye gelmiş olur. Sekme ayağı yerde diğer ayak havada olacak şekilde yedinci haneden altıncı haneye zıplanır. Altıncı haneden dördüncü haneye zıplanır ve dördüncü haneye çift basılır. Burada sekme ayağı yerde diğer ayak havada olacak şekilde durulur. Çapraz el ile taş alınır. Yine sekme ayağı ile üçüncü ikinci ve birinci hanelere zıplanır. İstenilen ayakla oyun dışına çıkılabilir.

BÖLÜM 6
7. Hane Oyunu

7. Hane Oyunu

Taş atma çizgisinden taş yedinci hanenin içine atılır. İlk altı haneye sekme ayağı ile zıplanır. Altıncı haneden sekizinci haneye zıplandığında çift ayakla haneye basılır. Ayaklar diktir. Ardından zıplanır ve yine aynı haneye sekme ayağı yere gelecek şekilde yere basılır. Diğer ayak haneye değdirilmez. Bu  halde çapraz elle taş alınır. Ardından sekizinci haneden sekme ayağı ile altıncı haneye zıplanır. Altıncı haneden zıplandığında beşinci ve dördüncü hanelere aynı anda basılır. Sol ayak beşinci haneye sağ ayak dördüncü haneye gelir. Yine sekme ayağıyla üçüncü,ikinci ve birinci hanelere zıplanır. İstenilen ayakla oyun dışına çıkılabilir.

BÖLÜM 7
8. Hane Oyunu

8. Hane Oyunu

Taş atma çizgisinden taş sekizinci hanenin içine atılır. Birinci, ikinci ve üçüncü hanelere sekme ayağı ile zıplanır. Dördüncü ve beşinci hanelere aynı anda basılır. Sol ayak dördüncü haneye, sağ ayak beşinci haneye getirilir. Sekme ayağı yerde diğer ayak havada olacak şekilde durularak altıncı haneye zıplanır. Yedinci haneye ayaklar çift olarak basılır. Ardından zıplanır ve yine aynı haneye sekme ayağı yere gelecek şekilde basılır. Diğer ayak yere değdirilmez. Çapraz elle taş alınır. Sekme ayağı ile altıncı haneye zıplanır. Beşinci ve dördüncü haneye birlikte basılır. Sol ayak beşinci, sağ ayak dördüncü haneye getirilir. Sekme ayağı ile üçüncü, ikinci ve birinci hanelere basılır. İstenilen ayakla dışarı çıkılır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Dama
Tavla
Tavuklu Bohça Kebabı
Biga Kurabiyesi
Brokoli Çorbası
Kum Kedileri
Kurt