Popo (Kalça) Estetiği

Popo (Kalça) Estetiği

Günümüzde vücut görselliğinde önemli bir etkisi olan popo bölgesi kadın erkek herkes tarafından önemsenmektedir. Popo formunun görsel iletişimde daha etkili olması istenmektedir. Ancak herkesin farklı vücut yapısına sahip olması, bölgedeki kasların, yağ dokusunun ve yumuşak dokunun durumu, hormonların etkisi gibi nedenlerle popo formu farklı olur. Yaş ilerledikçe cildin sarkması, kasların erimeye başlaması gibi nedenlerle de popoda düzleşme eğilimi olmaktadır. Bu nedenle popo estetiği kapsamında yapılan popo büyütme, popo küçültme, kalça dikleştirme, dolgunlaştırma, popo kaldırma gibi uygulamalar daha fazla talep görmeye başlamıştır. Bölgedeki kas gruplarına zarar vermeden uygulanan estetik işlemler, kişilerin güzel görünen bir popo formuna kavuşmasını sağlamaktadır.

BÖLÜM 1
Popo(Kalça) Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Kişinin vücut görünümünde kendi algısı ve diğer kişilerin verdiği tepki arasında uyumsuzluk varsa bir estetik cerraha danışmak sorunu çözümleyebilir. Bu kişiler spor yapsalar da, fazla kilolarını vermiş olsalar da etkili bir popo görünümüne sahip olamazlar. Aynı zamanda giysileri de üzerlerinde istedikleri gibi durmaz. Popo estetiği içinde yapılan bütün uygulamalar yüzeyseldir. Bu nedenle kişinin genel sağlık durumu iyi olduğu sürece herkes popo estetiği yaptırmaya uygun aday kabul edilir. Doğru karar vermek için alanında uzmanlaşmış bir plastik cerraha danışabilirler.

BÖLÜM 2
Popo(Kalça) Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Yağ Enjeksiyonu İle Popo Estetiği

Bu yöntem tercih edilirse kişinin basen, bel ve popo bölgesinin altından ve dış kısmından ince kanüllerle lazer liposuction yöntemiyle yağ dokusu alınır. Özel işlemlerden geçirilen ve yoğunlaştırılan yağ dokusu poponun üst kısmına enjekte edilerek dolgun bir görünüm oluşturulur. Genel anestezi altında yapılan uygulama 1-1,5 saat sürer. Hastaların iyileşme süresi de kısadır.

Popo Protezi İle Popo Estetiği

Popo bölgesinin üst kısmı yeterince dolgun değil ise, popo estetiği için özel üretilen silikon popo protezi kullanılabilir. Popo görünümü bu şekilde arkaya hafif çıkık, biraz da yüksek konuma gelir. Operasyonda popo protezi kalça arasındaki oluktan açılan kesi yerinden, genellikle kasların içine yerleştirilir. Bu nedenle görünürde izde kalmaz.

Askılama Yöntemiyle Popo Kaldırma

Düşük popo daha çok aşırı kilo veren kişilerde görülür. Popo cildindeki çökmeyle bölgede boşalma olur. Diğer yöntemler tek başına kullanıldığında popo formunu yeterince düzeltemeyebilir. Bu yüzden popo estetiği için poponun üst kısmından, karnın altından fazlalık deri çıkarılır. Ardından popo bölgesi askılama yöntemiyle yukarıya kaldırılır. Bu kişilerde cilt kalitesi iyi olursa, yağ enjeksiyonu ya da popo protezi de tek başına yeterli gelebilir.

BÖLÜM 3
Popo Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Popo estetiği yaptırmak isteyenler içinde diğer cerrahi girişimlerde alınan önlemler, uygulamalar geçerlidir. Hastaların kan sulandırıcı ilaçları, bitkisel ürünleri üç hafta öncesinde kesmesi gerekir. Sigara içen hastalarda bu sürede sigara içmeyi bırakmalıdır. Ayrıca doktoruna mevcut hastalıkları, alerjik yapısı gibi konularda aydınlatıcı bilgi vermeleri gerekir. Hastaların ameliyattan önce kan, idrar gibi tüm tetkikleri yapılmalıdır.

BÖLÜM 4
Popo(Kalça) Estetiğinde Yapılan Uygulamalar

Popo Dikleştirme Ameliyatı

Kalıtsal özelliklerden olsun, kilo verme, yerçekimi gibi etkilerden olsun popo bölgesi sarkmış pek çok kişi vardır. Popo dikleştirme ameliyatı bu kişilerin sorununa kalıcı çözüm sunmaktadır. Kişilerdeki popo deformitesi farklı seviyelerdedir. Bu nedenle ameliyatta kişiye özel uygulamalar yapılmaktadır. Bazı kişilerde yağ enjeksiyonu sorunu çözümlerken, bazılarında bölgedeki çöküklük ve şekil bozukluğunu gidermek için popo protezi kullanımı gerekli olabilir. Popo protezi içinde bulunan dolgunun akışkanlığı fazla olmadığından, sert yapıdadır. Yaşam boyu kullanılabilecek kadar dayanıklıdır. Popo dikleştirme sırasında askılama yöntemi kullanılırsa, etkisi kalıcı olmayacaktır. Bu uygulama kişilere geçici iyilik verir. Popo dikleştirmede yöntemler kombine edilirse, kalıcılığı fazla olur.  Kişinin ihtiyacına göre estetik cerrah ve hasta görüşmesinde hangi yöntemin kullanılacağında karar verilebilir.

Popo Küçültme Ameliyatı

Toplumda popo estetiği uygulamaları arasında en fazla yapılanı popo küçültme ameliyatıdır. Basenleri büyük olan kadınların tercih ettiği bir operasyondur. Ancak popo küçültme kararı vücut oranları değerlendirilerek verilmelidir. Çünkü kişinin bacak kalınlığına ve karın bölgesine uyumlu bir popoya sahip olması gerekir. Kişiler popo küçültme ameliyatı olmak istese de, bazen vücut yapısına uygun olmayabilir. Ameliyattan önce yapılan değerlendirmede poponun hangi oranda küçültüleceğine karar verilir. Ancak hastanın daha fazla oranda popo küçültme talebi olursa, vücutla uyumu sağlayabilmek için kombine estetik uygulamaları gündeme gelir.

Liposuction İle Popo Küçültme

Vücudun hemen her yerinde kullanılabilen liposuction popo estetiği içinde tercih edilen bir yöntemdir. Popo bölgesindeki yağ oranı belirlenerek, fazlalık yağ oranı alınır. Operasyonda genel anestezi kullanılırsa hastalar acı çekmeden işlem yapılabilir. Ayrıca liposuction uygulamasında kullanılan tekniklerin etkisiyle hastaların iyileşme süreci de kısa sürer.

BÖLÜM 5
Popo(Kalça) Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci

Popo estetiği operasyonlarından sonra anestezi etkisi geçince hastalar taburcu edilebilir. İlk aşamada popo bölgesindeki ödemin geçmesi ve bölgenin şekillenmesi için 2-3 haftaya ihtiyaç vardır. Bu süreçte hastalar özel bir korse giymek zorundadır. Ayrıca popo bölgesine hafif masaj yapılması da önerilir. Operasyondan 15 gün sonra yürüyüş gibi hafif egzersizler yapılabilir.  Diğer spor aktivitelerin yapılması için 6 hafta geçmelidir.

Popo estetiği sonrasında hastalar uzun süre olmadıkça oturabilirler. Özellikle popo protezi kullanılan hastalar oturup kalkarken dikkat etmelidir. Yağ enjeksiyonu yapılan hastalarda iki gün banyo yapmamalı, hareketlerine dikkat etmeli ve korseyi düzenli kullanmalıdır. Popo bölgesindeki bütün etkilerin geçmesi için 3-6 ay süreye ihtiyaç vardır.

BÖLÜM 6
Popo(Kalça) Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Yağ enjeksiyonu ile popo estetiği kalıcı mıdır?

Popo estetiği yaptırmak isteyenlerin en fazla tercih ettikleri yöntem yağ enjeksiyonudur. Bu yöntem doğal olmasına rağmen kalıcılığı 1-1,5 yıl sürer. Enjekte edilen yağların önemli kısmı bu süreçte kaybolur. Eğer kişinin yeterince yağ dokusu varsa uygulama tekrar edilebilir. Bu alanda yapılan araştırmalar yağ hücrelerinin kalıcılığını değerlendirmektedir. Yağ hücrelerinin kalıcı olmasını sağlayan bir teknik geliştirilirse, popo estetiği daha kolay yapılabilir.

Popo estetiği protezleri ile meme protezleri farklı mıdır?

Popo büyütmek için kullanılan silikon popo protezleri meme protezlerine benzer. Fakat meme protezleri gibi yumuşak değildir. Popo protezlerinin içeriğinde kullanılan maddeler fazla akışkan değildir. Bu yüzden meme protezine göre daha sert yapısı vardır. Popo bölgesi vücudun yükünü taşıyan bir bölgedir. Özellikle otururken yüksek basınç altındadır. Protezin sert yapıda olması bu tür basınçta patlama riskini de azaltır.

Ameliyatsız popo estetiği yapılır mı?

Ameliyatsız popo estetiği popo kaldırma işleminde uygulanabilir. Aquafilling yöntemi kullanılarak kesi yapılmadan, silikon popo protezi kullanılmadan popo kaldırma yapılabilir. Bunun için dolgu malzemesi kullanılır. Dolgu malzemesi lokal anestezi altında popo cildine enjekte edilir ve istenen popo görünümü oluşturulur. Brezilya poposu denilen popo formu bu yöntemle yapılabilir. Yuvarlak hatlara sahip, hafifçe kalkık bir popo oluşturulur. Bu yöntemden sonra hastalar normal yaşamlarına dönebilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Admin
Kil Maskesi
Kepçe Kulak Estetiği
Göz Kapağı Estetiği
Prp Uygulaması
Karbon Peeling
Peeling
Laminate Veneer