Peleş Kalesi

Peleş Kalesi

Peleş Kalesi, Bran Şatosu ile birlikte Romanya'nın en ünlü kalelerinden biridir. Peleş Kalesi, 19. yüzyılda Romanya'nın ilk kralı I. Charles isteklerine göre özel olarak inşa edilmiştir. Romanya'nın en ikonik yerlerinden biridir. Peleş, Alman ve İtalyan neo-Rönesans stillerini birleştiren romanın en ilginç yapısıdır.

BÖLÜM 1
Peleş Kalesi'nin Tarihi

Peleş Kalesi, 19. yüzyıl Avrupa’sında türünün en önemli eserlerinden biri olan eşsiz bir yapıdır. Yapımı 10 yıl süren kale, Romen krallarının bir tiyatro salonundan konser salonuna kadar her şeyle donatılmış bir yazlık saraydır. 160 odalı süslü saray Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiş ve her odanın kendine has bir özelliği vardır. 1883'teki açılışından sonra, kral ve ailesi, yazları ve I. Dünya Savaşı'nın ilk aylarında önemli toplantılar için kullanmışlardır.

Kalenin hikayesi,  I. Charles tarafından Sina kasabasında yapılan bir ziyaretle başlar. Kral, dağların yakınında bulunan bu yerin güzelliğinden etkilenmiş ve kalenin Piatra olarak bilinen tenha bir yere inşa edilmesi gerektiğine karar vermiştir. 1872'de toprağı satın almış ve inşaatı bir yıl sonra başlatmıştır. Yapılması kolay bir proje değildi, çünkü işçiler yeraltı suları ve toprak kaymaları gibi doğanın zor şartlarına ayak uydurmak zorunda kalmışlardır.

İki yıl süren Peleş Kalesi'nin yapımında, I. Charles 'in gözetiminde 300 kişi çalıştı. 1875'te kale tamamlandı ve köşe taşının altında ilk önce kralın emriyle onlarca altın madeni gömüldü. Bu sikkeler bugün orada bulunur ve kalenin altındaki küçük hazine olarak bilinir.

1883'te Peleş Kalesi açıldı. Kale, her yıl burada daha çok zaman geçiren, genellikle mayıstan kasım ayına kadar kraliyet ailesinin yazlık konutu olmuştur. Ayrıca Birinci Dünya Savaşı sırasında burada önemli siyasi toplantılar yapılmıştır.

BÖLÜM 2
Kalenin Ünlü Misafirleri

Peleş, müzisyenlerden, yazarlara, krallara ve kraliçelere kadar zaman içinde birçok önemli tarihi şahsiyete ev sahipliği yapmıştır. En önemli ziyaret 1886’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun imparatoru Franz Joseph’in ziyaretiydi.

BÖLÜM 3
Peleş Müzesi

Kale 1953 yılında müze ilan edildi. 1975-1990 yılları arasında Nicolae Ceausescu'nun isteği üzerine halka kapatıldı. Kale oyulmuş ahşap ve vitray pencerelerle farklı bir mimariye sahiptir. Kalenin% 35'i bugün ziyaret edilebilir durumdadır. 1991 yılında mimar Karel Liman tarafından inşa edilen Resepsiyon Salonu, oyulmuş ahşabın ve vitray pencereleri ile ziyaretçilerin büyük ilgi odağı haline gelmiştir. Cephane odaları 1903-1906 yılları arasında inşa edildi, Konsey Odası 1914'te hazırdı.

  • Şeref Salonu, ceviz lambalı, kabartmalı.
  • Kraliyet Kütüphanesi,
  • 1903 - 1906 yılları arasında düzenlenmiş olan Silah Odaları, 14 ile 17. yüzyıllardan kalma 4.000'den fazla Avrupa ve Asya silahına ev sahipliği yapmaktadır.
  • Müzik Odası, Kraliçe Elizabeth tarafından düzenlenen çeşitli müzik gecelerine ev sahipliği yapmıştır.
  • Büyük Salon olarak adlandırılan Florentine Room, ıhlamur ağacından, yaldızlı, iki büyük avizeden ve İtalyan neo-rönesans tarzı dekorasyonlardan oyulmuş tavan, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.
  • Moor Hall, Kahire'de bulunan bir çeşmenin kopyası olan Carrara mermerinden bir çeşme ile İspanyol-Mağribi öğelerine sahip mimarın Charles Lecompte du Nouy eseridir.
  • 60 sandalye sahip Tiyatro salonu, Louis XIV tarzında dekore edilmiştir.
  • İsviçre'nin Lucerne kentindeki belediye salonlarından birine benzeyen Belediye Odası.
  • Çok değerli gümüş parçalarına ev sahipliği yapan oturma odası, 1. katta bulunur ve on sekizinci yüzyıldan kalma rustik Breton mobilyalara sahiptir.

BÖLÜM 4
Bulunduğu Yer ve Ulaşım

Peleş Kalesi, Sinaia'da (Brasov'a 44 km ve Bükreş'e 122 km mesafede) yer almaktadır. E60 veya DN1 yolu üzerinden arabayla ulaşılabilir. Kasım ayında Peleş kalesi genel temizlik nedeniyle kapalıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Çernobil
Birleşmiş Milletler
Milli Bayramlar (Türkiye)
Dolar
Büyük Selçuklu Devleti
İsmet İnönü
Mustafa Kemal Atatürk
Çingeneler