Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Abraham Maslow tarafından oluşturulan insanların ihtiyaçları kuramı, motivasyon kuramları içinde önemli bir yere sahiptir.

Bu kuramda; insanların motivasyonu dış etkenlerden ziyade, kişinin kendi içsel ihtiyaçlarına dayanmaktadır. Kurama göre insan ihtiyaçları sonsuzdur ve ihtiyaçlar değişkendir. Bir ihtiyacın giderilmesi maksimum tatmin olmayı garanti etmemektedir. Kişiler henüz elde edemedikleri ancak elde etmek istedikleri ihtiyaçlarını gidermek için kendilerini güdülemekte ve harekete geçmelerini sağlamaktadır. İhtiyaç giderildiğinde ise bu ihtiyaca yönelik ilgi etkisini kaybetmektedir. 

İhtiyaçlar hiyerarşisi kuramı, alt düzeydeki ihtiyaç giderilmeden üst düzeydeki ihtiyacın karşılanmasının bir anlamı olmadığı üzerine kurulmuştur. 

BÖLÜM 1
İhtiyaçlar Hiyerarşisi Piramidi

İhtiyaçlar Hiyerarşisi Piramidi

Maslow' un İhtiyaçlar hiyerarşisi piramidi 5 ana basamaktan oluşmaktadır. 

5. (en alt) basamak:  Fiziksel İhtiyaçlardan oluşan bu basamak; nefes alma, yemek, su, uyuma, boşaltım vs gibi  temel ihtiyaçlardan oluşmaktadır.

4. Basamak: Güvenlik ihtiyacından oluşan bu basamak; beden, iş, kaynaklar,ahlak, aile, sağlık, mülkiyet güvenliği gibi ihtiyaçlardan oluşmaktadır.

3. Basamak: Sevgi/ ait olma arkadaş, aile,mahremiyet  gibi ihtiyaçlardan oluşmaktadır.

2.Basamak: Saygı; Özgüven, özsaygı, başarı, başkalarına saygı,başkalarından saygı görmeden oluşmaktadır.

1.Basamak: Kendini gerçekleştirme; ahlak, doğallık, yaratıcılık, önyargılı olmama, problem çözme, hakikatin kabülünden oluşmaktadır.

Maslow' a göre; bir ihtiyacın yüzde yüz giderilmiş olmasına gerek olmamaktadır. Tam anlamıyla giderilen bir ihtiyaç diğerinden daha önemli bir konumda olabilmektedir. İhtiyaçlar şiddet olarak diğerlerinden farklılık göstermekte olup, hepsinin tatmin düzeyleri birbirinden farklı olabilmektedir.

Maslow bu temel ihtiyaçların haricinde iki tane daha ihtiyaç belirtilmiştir. Bunlar; bilişsel ihtiyaçlar ve esterik ihtiyaçlarıdır.i

İhtiyaçlar piramidi günümüzde teknolojinin de ilerleme kaydetmesiyle hala güncelleme çalışmaları devam etmekte ve gelişitirilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aklın Temel İlkeleri
İkindi Namazı
Sabah Namazı
İştar
Amişler (Amishler)
Paskalya Yumurtası
Artemis (Diana)
Yggdrasil