Manşinel Ağacı

Manşinel Ağacı

Manşinel, zehirli meyveleri ile ünlü olan Euphorbiaceae ailesine dahil zehirli bir ağaç türüdür. Manşinel çoğunlukla Karayipler ve Meksika Körfezi'nin kumlu plajlarına özgüdür. Çekici, tatlı kokulu, elma gibi meyveleri olan ve İspanyol fatihi, gemi enkazı denizcileri ve günümüz turistlerini zehirlemesiyle ün kazanmış ağaç türüdür. Manşinel, 60 santimetre kalınlığında bir gövdeyle, 12 metreye kadar büyüyen, yuvarlak bir ağaçtır. Uzun saplı, parlak ve sarı-yeşil yapraklara sahiptir. Manşinel o kadar zehirlidir ki, yanan odunlarından çıkan duman, gözleri tahriş eder ve yapraklarından ve kabuğundan çıkan lateks cilt iltihabına neden olur. Meyve, altı ila dokuz tohum içeren sert bir taş içerir. Ağaç ve mobilya yapımında da kullanılmaktadır.

Bitkiler doğanın güzel bir parçasıdır. Gölge sağlarlar, soluduğumuz havanın önemli bir parçasıdır, aynı zamanda gıda kaynağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bununla birlikte, bazı bitkiler insanlar için ölümcül ve toksik olabilir. Bunun bir örneği plaj elması olarak da bilinen Manşinel ağacıdır, bu ağacın meyvesinden bir ısırık ölümcül olabilir. Ayrıca “Ölüm Ağacı” olarak da bilinen Manşinel ağacı, dünyadaki en tehlikeli ağaçtır.

BÖLÜM 1
Tarihçe

Fetihçiler tarafından “Küçük Ölüm Elması” olarak adlandırıldı. Kaptan James Cook ve mürettebatı yolculukta Manşinel ağacı ile karşılamışlar. Adamlarının malzeme ihtiyacı vardı, bu yüzden Cook onlara tatlı su toplamalarını ve manşinel odun kesmelerini emretti. Bu süreçte, denizcilerin, iltihaplanmalarına ve ağız çevresinde kabarmalarına neden olan Manşinel meyvelerini yedikleri bildirilmiştir.

BÖLÜM 2
Vücuda Etkileri

Manşinel ağacının her kısmı zehirlidir. Toksinler, Hippomanin A ve B'yi içerir ve diğerleri henüz tanımlanmamıştır, bazılarının etkisi zaman alırken bazılarının etkisi hızlıdır. Ağacın meyvesi yeşilimsi sarıdır ve küçük bir elmaya benzer, 2,5 cm ila 5 cm genişliğindedir. Meyvenin tüketilmesi durumunda, “saatlerce acı” ve bir ısırmadan sonra ölüm beklenebilir. Bu ağacın meyvesini yiyenlerde, ağır mide ve bağırsak sorunları teşhis edilir. Meyveyi yedikten sonra vücuttaki zehir belirtileri karın ağrısı, kusma, kanama ve sindirim sisteminde hasarlar meydana getirmektedir.

Odunu veya ağacın kabuğunu yakmak tehlikeli olabilir çünkü zehirli duman, cildi, gözleri, ciğerleri yakıp yakındakileri kör eder. Ağaç, gölgede kalanlar için tehlike arz eder, çünkü ağacın yakınında durmak, ağacın toksik kokusundaki nefesi kestiği için boğulmaya neden olabilir. Toksini kan dolaşımına girerse, ölüm olasılığı yüksektir.

Sap, ağacın en ölümcül unsurudur, bir damla cildi kavrayabilir. Özsu beyaz ve sütlüdür ve ciltle teması halinde asit benzeri yanıklara neden olur. Sap ile temas eden semptomlar arasında döküntü, baş ağrısı, akut dermatit, şiddetli solunum problemleri ve “Geçici ağrılı körlük” yer alır. Manşinel ağacı meyvesi son derece zehirli olmasına rağmen, tatlı ve lezzetlidir.

BÖLÜM 3
Hakkında Detaylı Bilgi

Manşinel Ağacı, Dünya Guinness Rekorlar kitabında dünyanın en tehlikeli ağacı olarak derecelendirilmiştir. Amerika'nın en ölümcül ağacı olarak kabul edilir ve Güney Florida, Karayipler Kıyısı, Orta Amerika ve Güney Amerika'nın kuzey kenarlarında bulunabilir. Manşinel, tasfiye adından türetilen bitki familyasının bir üyesidir. Ağaçlar kıyı boyunca acı sularda yaşar ve kümelerde büyüme eğilimindedir.

Manşinel ağacının yüksekliği elli metreye kadar ulaşabilir. Ağacın zehirli yapısı, evrimin ortak prensipleri üzerinde benzersizdir. Meyveler genellikle tohumlarının yayılması için evrimleşmiş olup ot oburlar onları yer ve tohumları toprağa ekler. Memeliler ağaçtan uzak durma eğilminde olup Manşinel meyvesinden kaçınırlar.

Manşinel ağacının pek çok kullanım alanı var, yüzyıllar boyunca Karayip marangozları mobilya yapmak için Manşineli kullandı. Ağaçlar, yakılması tehlikeli olduğundan, tabandaki kontrollü yakma ile indirgenir, tahta dikkatlice kesilir, daha sonra zehir özsuyunu nötralize etmek için güneşte kurutulur. Yerli insanlar Manşinel ‘i ilaç olarak kullanmışlar, kabuğundan yapılmış zamkların ödemleri tedavi ettiği bildirilmiş ve kurutulmuş meyveler bile bir diüretik olarak kullanılmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Hünnap
Baklagiller
Turunçgiller
Zambak
Karpuz
Çiçek Türleri
Erik
Kavun