Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz

Vücut şekillendirmede yeni bir yağ alma işlemi olan lazer lipoliz ameliyathane ortamına gerek kalmadan klinik ortamında uygulanabilir. Uygulamada diod lazer ışığı ile yağ hücresinin zarı patlatılmaktadır. Bu sayede kalojen ve yeni bağ dokusu oluşması sağlanır. Ancak bu yöntemin kullanım alanı lazer liposuction yöntemine göre sınırlıdır. Bu yöntemde zayıflama amacıyla uygulanmaz. Uygulamanın amacı vücudu şekillendirmek ve bölgesel yağlardan kurtulmaktır. Kişiler beslenme alışkanlıklarını da disipline ederler ise, lazer lipoliz sonrası elde edilen sonuçlar kalıcı olur.

BÖLÜM 1
Lazer Lipoliz Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer lipoliz uygulanacak hastalar için bir ön hazırlık süreci yoktur. Hastaların bu tedaviye uygunluğu belirlendikten sonra uygulamaya geçilebilir. Bu amaçla hastalar kalp hastalığı, diyabet, tansiyon gibi kronik hastalıklar bakımından değerlendirmeye alınır. Hastalıkları kontrol altına alınan kişilerde tek seans halinde lazer lipoliz uygulanabilir. Seans sayısı ciltteki gevşekliğe ve yağ dokusunun yoğunluğuna göre artabilir. Yeni bir seans yapılacaksa, seans aralıkları 3 ay olmalıdır.

BÖLÜM 2
Lazer Lipoliz Uygulaması

Operasyona alınan hastalarda önce yağ fazlalığı olan bölgeler işaretlenir. Bu alanların lazer ışığının verdiği ısı enerjisinden etkilenmemesi için lokal anestezi uygulanır. Kısa bir süre beklendikten sonra temizlenen bölgeye 1-2 mm genişliğinde bir kesi açılır. Kesi yerinden lazer atımı yapacak olan fiberden geçebilecek 1 mm çaplı kanül sokularak, cilt altında ilerletilir. Yağ dokusuna kanülle lazer atışı yapılarak yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır. Açılan kesi yeri eriyebilen tek dikişle kapatılabilir. Bölgeye birkaç gün kalacak şekilde bandaj yapılır ve operasyon sonlandırılır.

BÖLÜM 3
Lazer Lipoliz Sonrası

Lazer lipoliz uygulanan hastalar iş ve sosyal yaşamına hemen dönebilir. Ancak önerildiği gibi 5-6 gün korseyi giymesi gerekir. Bir süre işlem yapılan bölgenin güneşten korunması, havuz ve denize girilmemesi önerilir. Ayrıca kişilerin bir süre bol sıvı alması da gerekir. İlk günlerde oluşan sızlama tarzı ağrılar için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

BÖLÜM 4
Lazer Lipoliz ile Klasik Liposuction Arasındaki Farklar

Klasik liposuction genel anestezi altında yapılan, hastaların kendini toparlaması 3-5 günü bulan bir yağ alma yöntemidir. Yağ alınan bölgede oluşan morluklar iki haftaya kadar etkili olabilir. Ayrıca hastaların 4-6 hafta korse giymesi gerekir. Lazer lipoliz yönteminde ise hastalar bir günde kendilerini toparlayabilir ve korseyi 5-6 gün kadar giyerler. 

Bölgeden yeniden yağ alınması gerektiğinde klasik liposuction daha travmatik etkiler yapabilir. Lazer lipoliz yönteminde ise bölgede biraz ödem oluşabilir. Soft masaj uygulaması ödemi azaltmak için uygulanabilir. 

Her iki yöntem arasında açılan kesi yerlerinin büyüklüğü bakımından da fark vardır. Lazer lipoliz yönteminde daha küçük kesi açıldığından, iz kalma riski de olmaz.

BÖLÜM 5
Lazer Lipoliz Hakkında Merak Edilenler

Lazer Lipoliz İçin Kimnler Uygun Adaydır?

Bu işlem için cildinde enfeksiyon olmayan, özel ilaç tedavisi bulunmayan, hormon düzensizliği olmayan adaylar uygundur. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara ise lazer lipoliz uygulanmaz. Bunun dışında koşulları uygun olan kadın erkek herkes fazlalık yağlarından bu yöntemle kurtulabilir.

Lazer Lipoliz Sonrası Yeniden Bölgesel Yağlanma Olur Mu?

Lazer lipoliz uygulamasında bölgedeki bütün yağ hücreleri yok edilmez. Vücudu şekillendirecek düzeyde yağ hücresinin yok edilmesi hedeflenir. Uygulama sırasında belirlenen miktarda yağ hücresi yok edildiğinden, yeniden oluşmaları mümkün değildir. Ancak günlük alınan kalori miktarı fazla olursa, kalan yağ hücrelerinde hacimsel artışlar olabilir. Bu yüzden yeni bir seans yapılması gerekebilir. Kişilerin bu süreçte bir uzmandan destek alarak hareket etmesi önerilir.

Lazer Lipoliz Sonrası İz Kalır Mı?

Fazlalık bölgesel yağların bu yöntemle yok edilmesi sırasında ciltte hasar olmaz. Bir gün süreyle bölgesel kızarıklık görülebilir. Açılan kesi yeri de çok küçük olduğundan, kısa sürede iyileşir. Dolayısıyla kişilerde kalıcı izler oluşmaz.

Lazer Lipolizin Sonuçları Ne Zaman Alınır?

Uygulama yapılan alanın genişliğine ve yağ dokusunun fazlalığına göre lazer lipoliz sonuçları 2-5 ay içinde alınmaya başlar. Bölgede ödemi azaltacak, lenfatik drenajı tetikleyecek soft masaj yapılırsa, iyileşme de hızlanır.

Lazer Lipoliz Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

Lazer ışınları yardımıyla yağ hücrelerini eriten ve vücut şekillendirmede etkili olan lazer lipoliz, estetik görünümün sağlanması dışında tedavi amaçlı da kullanılabilir. Özellikle yüz liftingi ile yüz şekillendirmede ve ter bezlerini ısıyla tahrip ederek hiperhidroz adı verilen aşırı terleme tedavisinde bu yöntem kullanılabilir. FDA onaylı olan bu yöntem normalde az ve orta derecede yağlanması olan kişilere uygundur. Ancak tumescent liposuction yöntemiyle bir arada kullanılırsa fazla yağ birikimi olan hastalarda da kullanılabilir. Bu şekilde ciltteki bollaşma ve sarkmayı da azaltır.

Lazer Lipoliz Fiyatları

Lazer lipoliz fiyatları standart olmaz. Çünkü fiyatlar belirlenirken yağ alınacak bölgenin büyüklüğü, yok edilecek yağ hücresi miktarı, estetik cerrahın deneyimleri, bilgisi etkili olur. Bu uygulamanın yapılacağı merkezin hastalara sunduğu olanaklar, bulunduğu konum ve mevsimsel olarak lazer lipolize olan ilginin fazla olması da fiyatları etkileyecektir. Bu nedenle her hastada farklı fiyatlar ortaya çıkabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Admin
Kil Maskesi
Kepçe Kulak Estetiği
Göz Kapağı Estetiği
Prp Uygulaması
Karbon Peeling
Peeling
Laminate Veneer