Kombine Estetik

Kombine Estetik

İnsanların iş ve sosyal yaşamlarında dış görünümlerine verdikleri önem artmaya başladıkça, estetik operasyonlara da talep artmaktadır.  Yüz germe, burun estetiği, meme dikleştirme, liposuction, meme büyütme, bacak estetiği, karın estetiği gibi estetik uygulamalar pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Kombine estetik kişilere aynı seansta birden fazla estetik uygulamayı yaptırabilme olanağı tanımaktadır. Ancak bu uygulamaların tam teşekküllü bir hastanede ameliyathane koşulları altında yapılması gerekir.

Güzellik ve estetiğe önem verenler için bu avantajlı bir seçenektir. Birbirini tamamlayan müdahalelerle düşen kaşlara, sarkmış cildinize, şeklini beğenmediğiniz burnunuza, düşen göz kapaklarınıza, yağ torbalarına veda edebilirsiniz. Aynı iyileşme sürecini geçirerek, yaşama daha güzel bakabiliyorsunuz.

BÖLÜM 1
Kombine Estetik İçin Gerekli Koşullar

Kombine estetik avantajından yararlanmak isteyen kişilerin bazı koşulları taşıması gerekir. Bunları sağlayan kişilerde yapılacak estetik düzeltmeler kombine estetik kapsamında değerlendirilebilir. Bu koşulları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Ameliyatın süresi hasta açısından tehlikeli olmamalı
 • Hastanın kan tetkiklerinde değerleri normal seviyelerde olmalı
 • Hastanın sigara tiryakisi olması halinde kombine estetik yapılamaz. Çünkü bu hastalarda uzun süren ameliyatlar riskli olabilir.
 • Ameliyatta yapılan operasyonlar hastanın değil estetik cerrahın belirlediği sıraya göre yapılır.
 • Yaşı ilerleyen, kronik hastalığı bulunan hastalara kombine estetik yapılamaz.

Kombine estetik sırasında hastalar anesteziyi bir kez alırlar. Bu sürede birden fazla estetik sorunu düzeltilebilir. Fakat hastaların bu uygulama için yeterli zaman ayırması gerekir. Özellikle ameliyatın ardından dinlenmeye özen gösterilmelidir. Yeterli zaman tanımı bu operasyonların ayrı ayrı yapılmasından daha kısa olur. Hastalar daha kısa sürede, daha fazla estetik sorunundan kurtulabilir. Ancak her hastada izlenen yol farklı olur. Hastaların tıbbi değerleri, ruhsal halleri operasyonların nasıl yapılacağını da şekillendirir. Gerekirse yapılacak operasyonlar hastaların durumuna göre ertelenebilir ya da iptal edilebilir.

BÖLÜM 2
Kombine Estetik Kapsamında Yapılan Operasyonlar

Kombine estetik kapsamında vücutta yakın ya da uzak bölgelerde yapılan estetik uygulamalar cerrahın uygun görmesiyle bir arada yapılabilir. Bunların arasında en fazla tercih edilenleri aşağıdaki gibidir.

 • Karın germe estetiği yapılırken bacak germe estetiği
 • Meme büyütme ve meme küçültme estetiği ile meme dikleştirme, karın germe, liposuction uygulamaları 
 • Dudak estetiği ile burun estetiği
 • Kol germe ile meme estetiği operasyonları
 • Genital bölge estetiği ile karın germe estetiği
 • Yüz germe, kaş kaldırma, yağ enjeksiyonu, göz kapağı estetiği
 • Çene implantı, çene törpüleme, çene düzeltme gibi operasyonlarla birlikte burun estetiği
 • Kulak estetiği, liposuction ile kalça estetiği gibi operasyonlar kombine estetik içinde yapılabilir.

Her Estetik Ameliyat Kombine Estetik Kapsamında Yapılabilir mi?

Estetik yaptıran kişilerin sayısı arttıkça, insanlarda estetik ameliyat olduklarını gizleme gereğini duymamaya başlamıştır. Bu yüzden kısa aralıklarla estetik operasyon yaptıran kişiler vardır. Kombine estetik uygulamasıyla estetik yaptırmak daha kolay hale gelmiştir. Ancak bu uygulamada her estetik operasyon kombin edilemez. Ayrıca her estetik operasyonun bir sırası olur. Aynı şekilde her estetik operasyon bir arada yapılamaz.

Buna burun estetiği ve saç ekimini örnek verebiliriz. Burun estetiği olan hastaların 6 ay kadar yüz üstü yatmaması gerekir. Saç ekimi yaptıran kişilerde kullanılan teknik nedeniyle bir süre yüzükoyun yatarlar. Bu nedenle hastaların önce saç ekimi yaptırması, daha sonra burun estetiği olması gerekir. Saç ekimi yapıldıktan sonra hastalar bir hafta kadar ekilen saçlarını korumalıdır. Bu sebeplerle burun estetiği ve saç ekimi kombine estetik kapsamında birlikte yapılamaz. 

Sert doku ameliyatlarının yumuşak doku ameliyatlarından ayrı yapılması gerekir. Göz kapağı estetiği ile burun estetiği gibi operasyonlarda birlikte yapılamaz. Çünkü burun yeniden şekillendirildiğinde bölgede ödem oluşur. Göz kapağı estetiği ise ödemden olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle kombine estetik yaptırmak isteyenler cerrahın deneyimlerinden yararlanmalıdır. Hangi estetik operasyonların buna uygun olduğu estetik cerrah tarafından belirlenmelidir.

BÖLÜM 3
Kombine Estetiğin Avantajları

Hastalar için önemli avantajlar sağlayan kombine estetik, hastaların karar verme sürecini de kısaltır. Operasyonların bir arada yapılması aşağıdaki avantajları sağlar.

 • Ameliyatın maliyeti yapılacak operasyonların sayısına orantılı şekilde düşer.
 • Yapılan estetik operasyonlardan daha iyi sonuçlar alınır, hastalar kısa sürede estetik doyuma ulaşabilir.
 • Ameliyatın sonunda ayrı ayrı iyileşme süreci yaşanmaz. Tek seferde bütün operasyonların etkileri düzelir. İyileşme süreci oldukça kısalır.

BÖLÜM 4
Kombine Estetik Uygulanması

Kombine estetik kapsamında yapılacak operasyonların birlikte yapılmasında kişinin isteğiyle birlikte estetik cerrahın belirlediği sınırlarda dikkate alınmaktadır. İlk aşamada kişinin estetik görmediği vücuttaki şekil bozuklukları göz önüne alınarak değerlendirme yapılır. Buna uygun şekilde ameliyat planı hazırlanır. Anestezi için gereken kan, idrar gibi tetkikler yapılır. Hasta kombine estetik için koşulları sağlıyorsa, operasyonlar tek ameliyat içinde estetik cerrahın belirlediği sıraya göre yapılır.

BÖLÜM 5
Kombine Estetik Fiyatları

Kombine estetik için standart fiyat uygulaması bulunmamaktadır. Yapılacak operasyonlara, kişinin durumuna, estetik düzeltmelere ve ameliyatta kullanılan tekniğe göre fiyat değerlendirmesi yapılır. Bunun yanında estetik cerrahın deneyimi, bilgisi, operasyonun hangi hastanede yapıldığı, anestezi uzmanı, ameliyathane ekibi gibi etkenlerde fiyatları etkiler. Fakat kombine estetik yaptıranlar için, operasyonların ayrı ayrı yapılmasından daha uygun fiyatlar ortaya çıkar. 

Ameliyatların farklı zamanlarda yapılması yerine kombine estetik içinde tek ameliyatta yapılması ortalama % 30 kadar fiyat avantajı sağlar. Bu avantaj yapılan kombinasyonlara göre de değişebilir. İkili kombinasyon yapılırsa % 20, üçlü kombinasyonda % 30, dörtlü kombinasyonda % 40 gibi önemli bir fiyat avantajı sağlanır. Fakat fiyatları değerlendirirken, kombine estetik yaptıracaklar zamandan tasarruf edeceğini de dikkate almalıdır.

BÖLÜM 6
Kombine Estetik Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombine estetik yaptırmak isteyen kişilerin daha sonra hamile kalıp, doğum yapmayı planlamaması gerekir. Çünkü gebelik süreci ameliyatın etkilerini bozmaktadır. Obezite derecesinde kilolu olan kişilerde bu ameliyatı olmamalıdır. Bu kişilerde yapılan meme, karın germe, yağ enjeksiyonu gibi kombinasyonlarda kan nakline ihtiyaç duyulur. Bu hastalar için risk oluşturabilir.

Sigara alışkanlığı olan hastalara da kombine estetik yapılmaz. Bu hastalar ameliyat olmak isterlerse kesinlikle 6 ay önceden sigarayı bırakmış olmalıdır. Çünkü ameliyatta daha geniş dokularda işlem yapılmakta ve damarlarda bozulma olmaktadır. Sigara alışkanlığı olanlarda ameliyattan sonra dokunun besleneceği damarlar yeterli olmuyor. Ayrıca bu hastalar kombine estetik ameliyat süresinden de olumsuz etkilenebilir.

Yaş kriteri de kombine estetik için oldukça önemlidir. İlerleyen yaşlarda doku iyileşme hızı azalmaktadır. Burada birden fazla operasyon birlikte yapıldığından, iyileşme sürecinde ileri yaşlardaki hastalarda sorun yaşanabilir. Hastalar ameliyatın travmasını kaldıramayabilir. Bu yüzden kombine estetik ileri yaşlarda olan kişilere tavsiye edilmez.  Ameliyat olmak isteyen kişiler bunlara dikkat ederek kararını vermelidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Bilgin
Admin
Peeling
Laminate Veneer
Diş Beyazlatma
Ozon Tedavisi
Vaser Liposuction
Prp Uygulaması
Mezoterapi