Havuç

Havuç

Havuç (Daucus carota), maydanozgiller familyasından, kazık köklü ve iki yıllık bir bitkidir. Dikine çıkan gövdenin boyu 30-100 cm arasındadır. Üstü sert kıllarla örtülü olup çok dallıdır. Yapraklar parçalı, ince, ipliksi ve yumşaktır. Beyaz çiçekler toplu olarak şemsiye görünümünde olup haziran ekim arası açar. Çiçekler açıp yetiştikten sonra saplar toplanır. Genelde ikinci yıl çiçek açar ve tohumları oluşur. Köklerin rengi sarı-turuncu tonlarındadır. En zengin A provitamini kaynaklarından biridir. Yüksek miktarda C, D, E, K, B1, B2 vitaminleri de içerir. Bebekler için anne sütünden sonra en kıymetli besindir.

Yabani olarak Avrupa ve Asya' da yaygın olarak yetişmektedir. Akdeniz yöresinde Hristiyanlık öncesi dönemlerde, Çin ve kuzeybatı Avrupa' da ise 13. yüzyılda havuç tarımı yapılmıştır. 20. yüzyılda karotenin değerinin anlaşılması bu bitkinin besin kaynağı olarak önemini arttırmıştır. Bugün ılıman kuşakta büyük miktarda havuç tarımı yapılıyor.

 

  

BÖLÜM 1
Havucun Besin Değeri

Porsiyon miktarı: 100 g

Kalori( kcal ): 41 g

Toplam yağ: 0.2 g

     Doymuş yağ: 0 g

     Çoklu doymamış yağ: 0.1 g

     Tekli doymamış yağ: 0 g

     Trans yağ: 0 g

Kolestrol: 0 mg

Sodyum: 69 mg

Potasyum: 320 mg

Karbonhidrat: 10 g

     Diyet lifi: 2.8 g

     Şeker: 4.7 g

Protein: 0.9 g

BÖLÜM 2
Tarihçe

  Oğuzlar 11. yüzyılda havuca kesür diyorlardı. Havuç adı bu tarihlerde kullanılmaya başlanmış olup 14. yüzyıldan itibaren de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

BÖLÜM 3
Havucun Kullanım Alanları

Havucun Kullanım Alanları
 • Yemeklere tat vermek amacıyla kullanılır.
 • Taze havuç suyu olarak içilir.
 • Salatalara rendelenerek kullanılır.
 • Havuçlu kek yapımında ana malzemelerdendir.
 • Havuçlu top yapımında kullanılır.
 • Mercimek çorbasına leziz bir tat verir.

BÖLÜM 4
Taze Sıkılmış Havuç Suyunda Bulunan Etkin Maddelerin Özellikleri

 

Özellik(en)Özellik(tr)Etkin madde adedi
AntialzheimeranAlzheimer' e karşı19
AntioxidantAntioksidan21
SpermyogenicSperm artırıcı4
EstrogenicÖstrojen artırıcı8
AntiulcerÜlsere karşı8
AntiacneAkneye karşı16
AntitriglycerideTriglidseride karşı5
SedativeRahatlatıcı, dinlendirici19
AntiatheroscleroticDamar sertliğine karşı etkin

13

BÖLÜM 5
Havuç Suyunun Faydaları

Havuç Suyunun Faydaları

 Yemeklerde veya salatalarda tercihli olarak kullanılan havuç sadece bir beslenme şeklidir. Eger onun tedavi edici veya önleyici gücünden faydalanmak isteniyorsa, mutlaka kürün(havuç suyu) uygulanması gerekir. 

 • Havucun içerdiği en önemli madde falcarinoldur. Bu etkin maddenin iki önemli etkisi vardır. Birincisi, tümör oluşumuna engel olabilmesidir. Bu bakımdan havuç kansere karşı önleyicidir. İkincisiyse, bu etkin maddenin tümörün büyümesini yavaşlatabilme gücünün olmasıdır. Diğer bir ifade şekliyle antitümör etki göstermektedir.
 • Havuç özellikle deri ve akciğer kanserine karşı mükemmel bir önleyicidir. Prostat, pankereas veya meme kanserine karş bu önleyici gücü yoktur.
 • Havuç, bol miktarda A vitamini içerdiğinden gözler için faydalıdır. Ancak, burada bilinmesi gereken nokta A vitamininin yağda çözülen bir vitamin olmasıdır. Havuç suyunu doğrudan içildiği taktirde içerdiği A vitamininden tam anlamıyla istifade edilemez. İçerdiği A vitaminini büyük bir oranda vucuda kazandırmak isteniyorsa, bu taktirde bir bardak havuç suyunun içerisine iki-üç damla sıvı yağ damlatılması gerekir.
 • Havuçta bulunan alpha-phellandrene, cinnamic acid maddeleri laxative özelligine sahip olduklarından bağırsak sisteminin sağlıklı çalışmasında ve dışkının kolay ve bol olarak dışarı atılmasında oldukça etkilidirler. Taze sıkılmış havuç suyu bununla da kalmayıp, bağırsaklarda oluşan va bağırsak kanserine yol açabilen nitrozamini nötralize edebilen, zararsız hale dönüştüren etkin maddelere sahiptir.
 • Havuç suyunun önemli bir özelliği de yemek borusu ve mide yanmasına karşı olan gücüdür.
 • Taze sıkılmış havuç suyu içerdiği bazı etkin maddeler bakımından aynı zamanda mükemmel bir seksüel hormon grubu uyarıcısı, aktifleyici ve de dengeliyicidir. Bu nedenle, geçici cinsel isteksizlikğe veya yaşlılığa bağlı giderek azalan iktidarsızlığa karşı mükemmel bir önleyici ve takviye edicidir.
 • Havuç suyu aynı zamanda algılama gücünü mükemmel bir şekilde artırır.
 • Alzheimer hastalığına karşı taze sıkılmış havuç suyu kürünün önleyici etkisi çok yüksektir. Havuç suyunun yaklaşık %30 oranında tedavi gücü, Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde olanlar için geçerlidir. Alzheimer hastalığının son evresinde olanlar için tedaviden ziyade, hastalığın hızlı ilerlemesini belirgin bir şekilde yavaşlattığını gözlemek mükün olmaktadır.
 • Menepoz dönemindeki bayanların östrojen hormonu denglenmesinde havuç suyu kürünün olumlu etkisi dikkate değer ölçüde etkilidir.
 • Güneş ışığında bulunan UV ışığına karşı deriyi güçlendiren ve koruyan birçok etkin madde içermektedir.
 • Migren ağrıları, kronik baş ağrıları ve sık sık baş ağrısı şikayeti çekenler için taze sıkılmış havuç suyu kürü bir nimettir.
 • Havuç suyunda bulunan heraclenin maddesi kanın pıhtılaşmasına karşı etkin rol oynadığından, kanın damarlarda daha rahat akmasına yardımcı olmakta ve bu sayede kalbin yükünü hafifletebilmektedir.

BÖLÜM 6
Unutkanlığa ve Alzheimere Karşı Havuç Kürü

Üç ay boyunca her gün akşam yemeğinden iki saat sonra taze sıkılmış bir bardak havuç suyu içilecektir. Üç ay tamamlandıktan sonra haftada en fazla iki üç defa yine akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak havuç suyu içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Bundan sonra altı ayda bir, bir ay boyunca uygulanabilinir. Havuç suyunu içtikten sonra üzerine başka bir şey tüketmemeye özen gösterilmelidir. Her akşam taze olarak hazırlanması ve fazla bekletilmeden tüketilmesi gerekir. Kesinlikle birkaç günlük hazırlanarak buzdolabında saklanmamalıdır.

Bu uygulama aynı zamanda akciğer ve deri kanserine ve kalp krizine karşı da bir önleyicidir.

BÖLÜM 7
Havucun Zararları

 • Havuç bol miktarda A vitamini içermektedir. Çok fazla A vitamini kullanılması demek hücre içerisindeki E vitamininin belirli oranda dışarı atılmasına neden olur. Bu da hücre içerisindeki A ve E vitamin dengesinin bozulması anlamına gelir. Hekime danışmadan A ve E vitamini tüketimini alışkanlık haline getirmemeli veya uzun vadeli olarak kulanılmamalı.
 • Sigara veya alkol tüketenlerin zengin beta-karoten içeren besinlerde ölçülü olmaları önerilmiştir. Havuç, zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Eger sigara veya alkol tüketiyorsanız havuç kürü uygulamayınız.

   Uyarı: Bu kürü uygularken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Satın alınan havuçlar taze ve olgunlaşmış olmalıdır. Kolay bükülebilen veya tazeliğini kaybetmiş olan havuçlar satın alınmamalı. Kolayca eğilebilmesi, havucun tazeliğini yitirmiş olduğu anlamına gelir. Tam olgunlaşmadan toplanmış olan küçük havuçlarda şeker oranı yüksektir. Havuç olgunlaştıkça içerdiği şeker oranı da azalır. Havucun rengi ne kadar güçlüyse içerdiği beta karoten maddesi de o kadar fazladır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

3
Bravo
1
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
1
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Gerçekten anlattım muazzam

Yazar Bilgisi

Hünnap
Baklagiller
Turunçgiller
Zambak
Karpuz
Çiçek Türleri
Erik
Kavun