Göğüs Küçültme Estetiği

Göğüs Küçültme Estetiği

Büyük göğüsler kadınlar için estetik bir sorun olduğu kadar, ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir. Göğüslerin vücutla orantılı olması, kadın vücudunu yansıtması önemli bir kriterdir. Estetik uygulamalar bu konuda kalıcı çözümler sunmaktadır. Göğüs küçültme estetiği kapsamında göğüsler vücutla uyumlu hale getirilmektedir. Memelere dolgunluk veren doku ve yağ fazlalığının çıkarılması, meme cildinin toparlanmasıyla gerçekleştirilen operasyonlarla kadının fiziksel ve ruhsal sorunları da giderilmektedir.

Göğüslerin büyük olması kadınları ruhsal, fiziksel ve duygusal bakımdan olumsuz etkiler. Göğüslerin büyüklüğü sırt ve boyun ağrılarına, aktif bir yaşam sürmeye engel olabilir. Sutyen askılarının sinirlere yaptığı baskıyla kol uyuşması, memelerin ciltle temas ettiği alanlarda pişik, mantar gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca sosyal ilişkilerden giysi seçimine kadar pek çok konuda olumsuzluk yaratabilir. Meme küçültme ameliyatı hem bu sorunların aşılmasına, hem de kadının özgüveninin artmasına yardımcı olur.

BÖLÜM 1
Göğüs Küçültme Estetiği İçin Uygunluk

Göğüs küçültme estetiği kişinin kendi isteğiyle yapılan estetik bir operasyondur. Ancak kişinin bu ameliyatı olmak için bazı koşullara sahip olup olmadığını sorgulaması gerekir. Bu koşulları taşıyan kişiler estetik cerraha danışarak, ameliyat olmak için sağlıklı bir karar alabilir. 

 • Göğüslerini küçültmek isteyenler fiziksel olarak sağlıklı olmalı ve ameliyatın sonuçlarından gerçekçi beklentilere sahip olmalı
 • Kişi göğüslerinin büyüklüğünden rahatsız olmalı
 • Göğüslerin büyüklüğü kişinin günlük aktivitelerini engelliyor olması
 • Göğüs altındaki cilt dokusunda irritasyon olmalı
 • Kişi giysi seçiminde zorluk çekmeli ve göğüslerini giysilerle gizleme eğiliminde olmalı
 • Göğüslerin ağırlığı nedeniyle kişide sırt, boyun, omuz ağrıları oluşmalı
 • Göğüslerin aşağıya doğru sarkması ve ciltte genişleme olması
 • Sutyen takılmadığı zaman meme uçlarının alt seviyeye inmesi, areolarda genişleme olması
 • Göğüs küçültme estetiği olmak isteyen adayların sigara kullanmaması ya da sigarayı bırakabilecek iradeye sahip olması halinde ameliyat için uygun aday oldukları söylenebilir.

BÖLÜM 2
Göğüs Küçültme Estetiği Öncesi

Göğüs küçültme ameliyatı olmaya karar veren kişilerin uzman bir estetik cerraha danışarak muayene olması gerekir. Doktor tarafından da göğüslerin büyüklüğünden kaynaklanan rahatsızlıklar değerlendirilmelidir. Kişiye göre büyük olan memelerin ölçüsü alınmalı ve doktor tarafından da memelerin büyük olduğu belirlenmelidir. Ameliyatta meme başı ve etrafındaki koyu bölgenin yukarıya alınacağı hastalara aktarılmalıdır. Göğüs küçültme ameliyatının riskleri, avantajları ve komplikasyonları hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılmalıdır. Daha sonra hastaların röntgen, kan tahlilleri, idrar tetkiki gibi tıbbi incelemeler yapılarak ameliyat için planlama yapılmalıdır.

BÖLÜM 3
Göğüs Küçültme Estetiği Uygulamaları

Göğüsleri küçültmek büyütmekten daha kapsamlıdır. Çünkü bu operasyonda hem göğüslerin büyüklüğü giderilir, hem de büyük göğüslerden kaynaklanan olumsuz etkiler ortadan kaldırılır. Meme cildindeki sarkma ve meme dokusundaki fazlalık giderilir. Aynı zamanda meme uçlarındaki genişleyen areolalar küçültülür. Bu sayede areolalar olması gereken konuma getirilir. Hastanın ihtiyacı varsa meme uçları da küçültülebilir.

BÖLÜM 4
Erkeklerde Göğüs Küçültme Estetiği

Göğüs küçültme estetiği göğüs büyütme gibi sadece kadınlara yapılmaz. Erkeklerde jinekomasti sorunu içinde bu operasyon yapılabilir. Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun büyümesine neden olan bir sorundur. Jinekomasti tedavisinde öncelikle liposuction ve subkütan mastektomi yöntemleri tercih edilir. Bu yöntemlerle tedavi yapılamazsa, erkeklere de göğüs küçültme ameliyatı uygulanabilir.

BÖLÜM 5
Göğüs Küçültme Estetiği Yöntemleri

Lolipop iziyle göğüs küçültme : Son yıllarda göğüs küçültme ameliyatlarında en fazla tercih edilen yöntemdir. Bu şekilde yapılan ameliyatlarda göğüsleri küçültmek için meme çevresinden aşağıya dik inen lolipopa benzer izle meme dokusu ve cilt fazlalığı çıkarılır. Ancak bu yöntem her hastaya uygun değildir. Meme ucu sarkması 30 cm den az olan, orta seviyede meme sarkıklığı olan hastalara bu yöntem uygulanabilir.

İzsiz göğüs küçültme : Göğüsleri diri olan, cilt elastikiyeti kaybolmamış ve çatlakları olmayan, meme ucunda sarkma olmayan adaylara bu yöntemle göğüs küçültme estetiği yapılabilir.

Meme ucundan göğüs küçültme: Göğüslerinde fazla büyüklük olmayan hastalara uygun bir yöntemdir. Özellikle meme ucu sarkması 1-2 cm olan adaylarda bu yöntem kullanılabilir.

Ters T yöntemiyle göğüs küçültme : Bu yöntemde sık kullanılan göğüs küçültme yöntemlerinden biridir. Operasyonda meme ucu çevresinden aşağıya dik olarak inen ve memenin altında kalan bir kesi açılır. Bu kesi yeri ters T şeklindedir. Özellikle göğüsleri büyük olan ve sarkma oranı fazla olan adaylarda bu yöntem uygulanır.

BÖLÜM 6
Göğüs Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Karar aşamasını geçmiş ve detaylı şekilde muayenesi yapılmış adaylar için, ameliyat planı hazırlanarak ameliyat günü belirlenir. Ameliyathanede genel anestezi altında yapılan göğüs küçültme ameliyatı yaklaşık 2,5-3 saat sürer. Ameliyatta kullanılan yöntem hangisi olursa olsun, önce meme başından bir kesi açılır. Ters T yöntemi kullanılacaksa, meme başının altından orta kısımdan aşağıya doğru uzanan başka bir kesi daha açılır. Bazı yöntemlerde ise başka kesiye gerek kalmaz. Kesi yerinden girilerek planlandığı şekilde meme dokusundaki fazlalıklar çıkarılır. Ayrıca esnemiş olan meme cildi fazlalığı da çıkarılarak, kesi yeri ince dikişlerle kapatılır. Ameliyatta yapılan kesilerle orantılı şekilde bir iz kalır. Bu izler zamanla hastanın cilt özelliğine göre belirsiz bir hale gelir.

BÖLÜM 7
Göğüs Küçültme Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göğüs küçültme ameliyatı tamamlandıktan sonra hastaların bir süre kol hareketlerinde kısıtlanma olabilir. Göğüsler ameliyatın sonunda sargıyla kapatılabilir ya da özel üretilmiş bir sutyen desteğiyle korunabilir. Ameliyat nedeniyle olabilecek kan sızıntılarının dışarıya akması içinde her iki memeye dren yerleştirilir ve meme başlarına pansuman yapılır. Drenler yerleştirildiği yerde ortalama 2-3 gün kalır. İki gün sonra pansumanlar açılarak kesi yerleri kontrolü yapılır. İlk günlerde memelerde şişlik olması, renk değişimi olması, meme başı uyuşması, ağrı olması gibi etkiler normal kabul edilir.

Ameliyatın sonunda göğüsler sargıyla kapatıldıysa, bir hafta sonra sargılar açılır. Dikişler genellikle kendiliğinden eriyen özellikte olur. Ancak dikişler alınacaksa 10 gün kadar beklenir. Hastaların iyileşme döneminde 5-6 hafta kadar sporcu sutyeni giymesi ve göğüslerine hafif masaj yapması önerilir.

BÖLÜM 8
Göğüs Küçültme Estetiği Komplikasyonları

Estetik operasyonlar genellikle daha güzel görünmek için tercih edilen cerrahi girişimlerdir. Ancak bunların da diğer cerrahi girişimler gibi bazı komplikasyonları olabilir. Anestezi kaynaklı riskler dışında göğüs küçültme estetiğine bağlı gelişebilecek önemli komplikasyonlar olabilir. Bunlar hakkında hastalara daha önceden de bilgilendirme yapılır.

 • Ameliyattan sonra istenmeyen yara izlerinin oluşması, memede ve meme başında duyu değişimleri, yara yeri enfeksiyonları, hematom ve yara yerinde kötü iyileşme olması 
 • İki meme arasında asimetri olması, şekil ve kontur bozuklukları, kesi yerinde potansiyel cilt kayıplarının olması, meme başında kısmi veya tam kayıp yaşanması
 • Ciltte morarma, renk değişimi, şişlik oluşması
 • Memelerde aşırı gerginlik, ağrı ve sertlik oluşması
 • Emzirme yeteneğinde sorun yaşanması
 • Yağ nekrozu gelişmesi, derin ven trombozu, kalp ve akciğer sorunları gibi ciddi problemler yaşanması
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında revizyona gereksinim duyulması gibi komplikasyonlar gelişebilir.

BÖLÜM 9
Göğüs Küçültme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Göğüs küçültme estetiği sonrasında emzirme fonksiyonu etkilenir mi?

Göğüs küçültme ameliyatında hedef hastaların emzirme fonksiyonunun etkilenmeden göğüsleri küçültmektir. Ameliyatta kullanılan teknik bu nedenle önemlidir. Bebek sahibi olmayı isteyen hastalar bu taleplerini ameliyattan önce doktoruna bildirmelidir. Memelerdeki büyüklük ve sarkma oranı, hastanın yaşı gibi etkenler dikkate alınarak, emzirme fonksiyonunun korunacağı ameliyatta en uygun yöntem kullanılacaktır. Ancak memelerde aşırı oranda büyüklük varsa hasta emzirme fonksiyonunun iptal edilebileceği konusunda bilgilendirilebilir. Göğüslerinin istediği boyuta gelmesini ve estetik görünmesini isteyen kadınlar ameliyatın bütün koşullarını ve risklerini değerlendirmelidir. Bebek emzirme konusunda da bir karar vermelidir.

Göğüs küçültme estetiği memede hissizliğe neden olur mu?

Göğüs küçültme estetiği kapsamında yapılan operasyonlar cerrahi girişimdir. Başarılı bir estetik cerrah tarafından yapıldığında bile zor koşullar altında tamamlanır. Komplikasyon riski düşük olsa da, potansiyel risklere sahiptir. Bunların arasında kesi yapılan yerde ve meme başında hissizlik oluşması da vardır. Hissizlik çoğu zaman geçici olsa da, bazı hallerde kalıcı da olabilir. Genellikle ameliyattan sonra bir yıl içinde sorun aşılabilir. Ancak ameliyat olmayı düşünen hastalar bunu dikkate almalıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Admin
Kil Maskesi
Kepçe Kulak Estetiği
Göz Kapağı Estetiği
Prp Uygulaması
Karbon Peeling
Peeling
Laminate Veneer