Gezilebilecek En Güzel 10 Şehir

Kentsel zevklerle ilgilenen, insan yapımı ve doğal destinasyonlara meraklı bir gezgin iseniz, hazırladığımız listede kendinize bir rota belirleyebilirsiniz. Muhteşem mimarileri ve etkileyici manzaraları ile kendinizi sanatın ve doğanın mükemmel karışımının içinde bulabilirsiniz.

1. Venedik

Venedik

Şehir, güzelliği ve gizemi için çeşitli filmlerde, sanat eserlerinde ve edebiyatlarda bütünleştirilmiştir. Her bina bir sanat eseri olup, şehrin caddelerinde çok daha fazlasını bulabileceksiniz. Yürüyüş yollarında dolaşmak, bir şekilde sizde sanatçıyı canlandırıyor ve gerçek hayattaki bir masalda olma hissini uyandıracaktır.

 

2. Paris

Paris

Yakın tarihli bir ankete göre en çok ziyaret edilen şehir Paris, şüphesiz başkentlerin başkenti. Görkemli anıtları, etkileyici bulvarları, müzeleri, ikonik meydanları, Seine Nehri ile açık hava müzesi gibidir. Bunlar kendi başına örnek sanat eserleridir. Şehrin zerafetine ek olarak, elbette, ikonik Eyfel Kulesi ve Dünya Kupası zafer partisinin yapıldığı Champs-Elysèes de var. Bu zamansız yapılar dünyanın başka yerlerinde kopyalanmıştır.

 

3. Prag

Prag

Doğu Avrupa'daki bu güzel şehir gerçekten eşsiz olan şehir zor zamanlar geçirmiş olmasına rağmen, kuleleri hala sağlam olan tarihi anıtları koruyabilmişlerdir. Vltava Nehri'ni geçen köprülerden bu kulelere güzel bir bakış atın. Ancak en iyi manzara, göze çarpan Charles Köprüsü'nde görülebilir. Onları sadece o güzel, şirin Eski Şehir Meydanı'nda durup görebilirsiniz. Görkemli yürüyüş yollarını ve iyi işlenmiş Arnavut kaldırımlı sokakları gezin, yerel halkla konuşun ve onlarla kaynaşın ve elbette, bir ömür boyu sürecek bir deneyime sahip olacaksınız.

 

4. Lizbon

Lizbon

Lizbon görkemli şekilde tepelere oturur ve dünyanın en ilerici şehirleri gibi Tagus Nehri kıyılarına inşa edilmiştir. Kolayca aşık olacağınız kartpostal gibi bir şehirdir. Stratejik konumu nedeniyle, yukarıdan aşağıya görkemli sokaklarına kadar her açıdan muhteşem manzaralar izlenir. Şehir büyüleyicidir. Ustaca tasarlanmış bir kaldırım taşı döşeli yolların, sanatsal cephelerin ve renklerin kaleydoskopunda patlayan ve güzel hazırlanmış bir kanvas yaratan binaları ile eşsiz bir şaheseridir.

 

5. Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

Brezilya'ya bağlıysanız, dağların denizle buluştuğu çarpıcı şehir olan Rio de Janeiro'ya bir uçuş rezervasyonu yapın, dünyadaki en ünlü İsa heykellerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi büyüleyen doğa ve şehir hayatının güzel bir karışımıdır. Sugarloaf dağı, Corcovado heykeli ve yerel halk tarafından “Muhteşem” olarak adlandırılan bu şaşırtıcı, modern şehrin panoramik manzarasını izleyin.

 

6. Amsterdam

Amsterdam

Şehir sadece estetik güzelliğine katkıda bulunmaz. Aynı zamanda romantik duyuları memnun eden klasik hissi verir. Bu fantastik şehri ziyaret eden herkes bu hissi yaşar. Şehrin karmaşık cephelerindeki sıralı cepheli dar evler, görülmeye değer bir manzaradır. Bu sanatsal miras, harika bir şekilde korunmuş anıtlar olarak sınıflandırılmıştır. Kanalları ve parke taşlı caddeleri geçen sağlam köprüler üzerinde bisiklete binmek bu şehri çekici hale getirir.

 

7. Floransa

Floransa

Bir sanat meraklısıysanız, Floransa'yı listenizin en üstüne koymalısınız. Şehir, İtalya’nın Rönesansına tanıklık ediyor. Yaratıcı miras, lüks saraylarında ve değerli müze koleksiyonlarında görülür. Bir bütün olarak şehir, palazzi duvarlarının içindeki ve dışındaki büyüleyici güzelliği ile çok etkileyicidir. Piazzale Michelangelo, orta çağdan kalma bir balkon kentin panoramik manzarasını sunmaktadır.

 

8. Roma

Roma

Ebedi Şehir, Tiber Nehri kıyıları boyunca muhteşem bir şekilde inşa edilmiştir. Dünyada çok büyük bir etkiye sahip klasik sanat eserleri, anıtlar deposudur. Kolezyum, Forum ve Aziz Petrus Bazilikası'ndan daha fazlasını bünyesinde barındırmaktadır. Pitoresk caddelerinde şans şeritleri, zamanın testini yapan palazzi ya da Roma'ya özgü çiçek kutularını süsleyen hoş evler bile göreceksiniz.

 

9. Budapeşte

Budapeşte

Çarpıcı şehir, güçlü Tuna nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Şehir, Zincir Köprü ile bağlanır. Buda'nın bir kraliyet sarayı vardır ve Roma etkisi mimarisinde çok belirgindir. İki enklavın harmanı, nehrin yanında görkemli bir şehri boyar. Budapeşte, ikonik Parlamento Binası'nın en ünlü olduğu olağanüstü bir mimariye sahiptir. Balıkçı Tabanı'nın kulelerine gidin ve bu güzel kenti geniş bir şekilde görün.

 

10. Bruges

Bruges

Bruges, Kuzeybatı Belçika'daki West Flanders'ın başkentidir. Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen, büyüleyici güzelliği nedeniyle en iyi turistik yerlerden biridir. Şehir; kanalları, romantik Arnavut kaldırımlı sokakları ve güzel bir şekilde korunmuş ortaçağ binaları ile karakterizedir. Avrupa’nın çoğu gibi, çarpıcı mimarisi de tarz olarak gotik ve baroktur. Konumu, Avrupa çapındaki gezginlere kolay erişim sağlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri