Bahar Ekinoksuna Dair 5 Gerçek

Bahar Ekinoksuna Dair 5 Gerçek

Bahar ekinoksu ilkbaharın başlangıcı, yaz mevsiminin habercisidir. Çiçekler açar, günler uzar, geceler kısalır, havalar ısınır. Kuzey yarımkürede yaşayan milyonlarca insanın sabırsızlıkla gelmesini beklediği bahar ekinoksuna dair, muhtemelen daha önce duymadığınız 5 gerçeği sizler için derledik;

1
17:58'de Başlar

17:58'de Başlar

Bahar ekinoksu Kuzey Yarımküre'de 17:58'te başlar. Bu dakikadan itibaren hem kuzey hem de güney yarım kürenin gün boyunca eşit miktarda güneş ışığı almasıyla ekvatorda mükemmel bir uyum hakim olur. Ekinoksun ardından günler Güney Yarımküre'de daha kısa ve Kuzey Yarımküre'de ise daha uzun olmaya başlar.

2
Yumurta Deneyi

Yumurta Deneyi

Vernal ekinoks esnasında Ekvator'da bir yumurtanın dik bir şekilde durmasını sağlayabilirsiniz. Ekvatoryal bölgede bulunan okullarda öğrencilere ekinoks döneminde yaptırılan bir çalışma olan yumurta deneyinde, 21 Mart'ta Güneş'ten gelen ekstra çekim kuvveti sayesinde yumurtaların dik durabildiği gözlemlenir. 

3
Gece - Gündüz Eşitliği Sorunsalı

Gece - Gündüz Eşitliği Sorunsalı

Ekinoksta, Kuzey ve Güney Yarım Küre arasında gece ve gündüzün eşit olduğu söylenir ancak bu durum dünyanın her yerinde geçerli değildir. Ekinoksta her bölge günde yaklaşık 12 saat güneş ışığı almasına rağmen, bazı yerler biraz daha fazla (12 saat 15 dakika Alaska, 12 saat 6 dakika Miami ) güneş ışığı alır ve gün daha uzun sürer.

4
"Ekinoks"un Anlamı

Ekinoks kelimesi tam anlamıyla, Latince'de eşit (equi) ve gece (nox) anlamına gelir. "Vernal" terimi "yeni ve taze" anlamına gelir ve Latincede "bahar" anlamına gelen "vernus" kelimesinden türemiştir.

5
Süper Ay

Süper Ay

21 Mart günü, Ay yörüngesinde Dünya'ya en yakın noktaya ulaşır. 2019'un 21 Mart'ında Ay, "Süper Ay" (Supermoon) görünümüne sahip oldu. Dünya'nın bazı bölgelerinden gözlemlenebilen bu görsel doğa olayının ekinoksa bir sonraki uğrayışı ise 2030 yılında olacak. 

Bu İçeriğe Tepki Ver

1
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri