Mezoterapi

Mezoterapi

Mezoterapi estetik alanında yüz gençleştirme, saç ve selülit tedavilerinde kullanılan bir yöntemdir. Aminoasitlerden, vitamin ve minerallerden, enzimler ve homeopatik ilaçlardan oluşan karışımların mikroenjeksiyon tekniğiyle cildin orta tabakasına enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Bölgesel incelme, leke tedavisi, lifting, cilt yenileme, selülit ve saç tedavilerinde yaygın olarak kullanılır. Tedavide bağışıklık sistemini harekete geçirmek, bölgedeki kanlanma ve kılcal damarların artması hedeflenir. Kişinin günlük aktivitelerini etkilememesi, cerrahi yöntemlerde olduğu gibi anesteziye gerek duyulmaması ve yan etkilerinin olmaması gibi avantajlarından dolayı mezoterapi diğer kozmetik yöntemlere göre daha etkin sonuçların elde edilmesini sağlıyor.

BÖLÜM 1
Mezoterapinin Kullanıldığı Alanlar

Selülit ve Bölgesel Zayıflama

Mezoterapinin bu amaçlarla kullanımı sırasında ince uçlu iğne ile enjekte edilen ilaç bölgedeki kan dolaşımının artmasına, yağ dokularının dağılmasına neden olur. Düzenli olarak seanslar halinde uygulandığında selülit sorununu azaltarak, bölgesel incelmeye yardımcı olur. Eğer kişinin genel bir kilo fazlalığı varsa, mezoterapi eşliğinde diyet yapması da gerekir. Diyet planlamasında kişinin kilo, boy ve vücut ölçüleri değerlendirilir. Kilo almasına neden olan etkenler araştırılır. Bunlara uygun şekilde bir diyet programı hazırlanır. Bu sayede kişi kas kaybına uğramadan sağlıklı bir şekilde kilo verir.

Mezoterapi bölgesel incelme sağlarken, ciltte sarkma olmadan cildin toparlanmasını sağlar. İlerleyen yaşlarda kol altlarında, doğumdan sonra alt karında oluşan sarkmaları etkili bir şekilde toparlayabilir. Mezoterapi selülit ve bölgesel zayıflama amaçlı kullanıldığında yaklaşık 8-10 seans uygulanır. Seanslar 5-7 gün aralıklarla 10-15 dakika sürer. Tedavi sonrasında kişinin normal yaşamı etkilenmez. Sadece enjeksiyon yapılan yerlerde iğne girişlerinde hafif morarma olabilir.

Cilt Gençleştirme

Mezoterapinin cilt gençleştirme alanında kullanımı oldukça yaygındır.  Cilt altına enjekte edilen hücre yenileyici kombine vitaminler, protein yapı taşları, dolaşım düzenleyiciler, dolgu maddeleri ciltteki sorunları giderir. Yüzde oluşan lekeleri tedavi etmek, cildi canlandırmak, sarkmaları toparlamak, kırışıklıkları belli oranda açmak ve cildi olabilecek etkilerden koruyabilmek için bu yöntem kullanılabilir. Cildin ihtiyacına göre ortalama 4-6 seans halinde tedavi uygulanabilir. Bu tedavi radyofrekans, lazer gibi tedavilerle birlikte uygulanırsa, etkinliği daha fazla olur.

BÖLÜM 2
Mezoterapinin Kullanıldığı Cilt Sorunları

 • Parlaklığını yitirmiş, donuk ciltlerde
 • Ciltteki yaşlanma etkilerinin giderilmesi
 • Yüzdeki yorgun görünümü gidermek
 • Sigaranın neden olduğu cilt hasarlarının giderilmesi
 • Güneş ışınlarının cilde verebileceği zararları önlemek ve güneş ışığının ciltte yaptığı zararları düzeltmek
 • Destekleyici leke tedavileriyle beraber cildi düzeltmek, sivilce izlerini gidermek
 • Yanık ve yara izi tedavisinde
 • Ciltteki çatlak sorunlarının giderilmesinde

BÖLÜM 3
Ciltte Mezoterapi Uygulaması

Mezolift olarak tanımlanan bu işlemden önce cilt dezenfekte edilerek temizlenir. Cilde anestezik krem sürülerek, yarım saat kadar beklenir. Mezoterapi için hazırlanan karışım ince iğnelerle cildin üstüne sürülür ya da cildin dermis tabakasına enjekte edilir.

Cilt Mezoterapisi Sonrası

Tedavi uygulandıktan sonra ciltte dinlenmiş ve taze bir görünüm oluşur. Elastikiyeti artan cildin sarkma ve kırışıklık sorunları da belli oranda azalır. Cildin aydınlık ve parlak bir görünüm kazandığı görülebilir. Bu etkiler ikinci seanstan sonra gözle görülebilecek düzeydedir. Kişilerin normal yaşamı bu tedaviden etkilenmez. Ciltte hafif bir morluk oluşabilir. Ancak etkisi kısa sürede azalır. Cildin ilk günlerde direkt güneş ışığından korunması, özel koruyucu kremler sürülmesi önerilir. 4-6 seans uygulanan mezoterapi tamamlandıktan sonra da ciltteki yenilenme devam eder.

Cilt Mezoterapisi Yan Etkileri

Bu tedavi sonrası ciddi yan etkilerin oluşması beklenmez. Tedaviden sonra makyajla kapatılabilecek düzeyde hafif morluk oluşabilir. Nadiren hassas cilt yapısına sahip olan bazı kişilerde enfeksiyon ve alerji etkisi görülebilir.

Cilt Mezoterapisi Kimlere Yapılmaz?

Bu tedavi gebe ve emziren kadınlara yapılmaz. Ayrıca mezoterapi için hazırlanan karışımdaki maddelere alerjisi olanlara, cildinde aktif enfeksiyonu bulunanlara da yapılmaz. Bunun dışında cildinde derin izler, lekeler ve aşırı sarkma sorunu olan kişilerde de tek başına yeterli olmaz. Bu kişilerde mezoterapi diğer kozmetik tedavi seçenekleriyle birlikte kullanılmalıdır.

 

BÖLÜM 4
Saç Derisi Tedavisinde Mezoterapi

Saç mezoterapisi saç dökülmesi olan kişilerde uygulanan destekleyici bir tedavidir. Hazırlanan mezoterapi karışımı saç derisinin orta tabakasındaki kıl köklerine enjekte edilir. Kıl kökleri saçların çıkış yerinde tedavi edilmiş olur. Tedaviyle kişi kendi saçlarıyla sağlıklı bir görünüme kavuşur. Saç dökülmesi sorunu ciddi şekilde azalır. İhtiyaca göre haftada 1-2 seans şeklinde 10 seans uygulanabilir. Ayrıca saç dökülmesi sorunu olmayan, sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenlere de bu tedavi uygulanabilir.

Saç Mezoterapisi İçin Uygun Zaman

Mevsimsel, stres kaynaklı, metabolik ve hamilelik nedeniyle oluşan saç dökülmelerinde mezoterapi uygulanabilir. Saçların sağlıklı bir şekilde uzadığı aşama anajen dönemidir. Ancak saç dökülmesi sorunu olduğunda anajen dönemde kısalma olur. Kişinin saç tellerindeki yenilenme süreci uzar, saç tellerinin dökülme miktarı artar. Saç mezoterapisi saçların anajen döneminde uygulanırsa, saç dökülmesi kontrol altına alınarak, durdurulabilir. Dış etkenlerden kaynaklanan saç dökülmelerinde mezoterapi tedavisi daha etkilidir. Diğer saç dökülmelerinde ise, mezoterapi destekleyici olarak uygulanabilir.

Saç Mezoterapisi Aşamaları

Saç mezoterapisinin başarılı bir şekilde yapılması için, tedavinin aşamalarına uygun şekilde yapılması gerekir.

Termoterapi: Bu aşamadan saçlı deriye 15 dakika kadar ozonlanmış su buharı uygulanır. Bu sayede saçlı deride yumuşama olur ve mezoterapi karışımının saç derisine daha kolay nüfuz etmesi sağlanır.

NPG: Bu aşamada saç mezoterapisi tabancası ile özel bir enjektöre takılan 4 mm uzunluğunda mezoterapi iğnesi kullanılır. Saçlı deriye bunlarla yaklaşık 300 defa iğne yapılır. 3-5 dakika süren işlemde kişi acı hissetmez. Uygulamanın amacı bölgede kanama olması içindir.

MIC: Özel enjektörle saçlı deriye ilacın verildiği bu aşama yaklaşık 3 dakika sürer.

Yıkama: Diğer aşamalar bitince saçlı deri özel bir solüsyonla yıkanır.

A.S. Kür uygulaması: Yıkama sonrası saçlar tam kurumadan özel bir kür uygulanır. Daha önceden iğneyle açılan deliklerden kürün emilimi hızlı olur. Kür bölgede lokal anestezik etki de yapar. Böylece saç mezoterapisi sonrasında ağrılar azalır ve iyileşme hızlanır.

Fahrenheit yağ kürünün uygulanması: Mezoterapi yapılan alanda bariyer oluşturan bu kür, saç derisini 6 saat kadar dış etkenlerden korur.

Saç Mezoterapisi Fiyatları

Saç mezoterapisi için kullanılan özel ilaç karışımının içerikleri yurt dışından gelmektedir. Bu nedenle mezoterapi fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca kişinin ihtiyacına ve tedaviyi uygulayacak merkeze göre farklı fiyatlar belirlenebilir. En önemli unsur mezoterapi uygulayan merkezin sertifikalı olması ve uzmanlarca yapılmasıdır.

Saç Mezoterapisinin Etkileri

 • Saç köklerinin kolayca cilt yüzeyine çıkmasını sağlar
 • Saç tellerinin dış etkenlerden daha az etkilenmesini sağlar
 • Saç köklerini güçlendirir ve parlak görünmesini sağlar
 • Saç tellerinin dirençli olmasını sağlayarak, saç derisine güçlü tutunmasına yardımcı olur

Saç Mezoterapisi Sonrası

Saç tedavileri için uygulanan mezoterapi acı verici bir uygulama değildir. İşlem yapıldıktan sonra da kişiler ağrısız konforlu bir süreç geçirirler. Saçların ilk 2 gün yıkanmaması, yıkama esnasında da suyun ılık olması gerekir. Saçlar mezoterapi merkezinin önerdiği özel şampuan ile yıkanmalıdır. Bir süre saçlı derinin darbelerden korunması da önerilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Admin
Kil Maskesi
Kepçe Kulak Estetiği
Göz Kapağı Estetiği
Prp Uygulaması
Karbon Peeling
Peeling
Laminate Veneer