Dünyanın En Yüksek 10 Binası

The Tower Info ve Gökdelen Merkezi Veritabanının yayımladığı son listelere göre, dünyadaki en yüksek on binaları listeliyoruz.

Tianjin Chow Tai Fook Finans Merkezi

Tianjin Chow Tai Fook Finans Merkezi

Çin'in Tianhai Binhai Bölgesi'nde bulunan Tianjin Chow Tai Fook Finans Merkezinin inşaatına 2013 yılında başlanmıştır. Yapının mimari olarak tamamlanması 2020 yılında bekleniyor. Skidmore, Owings tarafından tasarlanan bina, 1,739 ft yüksekliğinde ve 101 kattan oluşmaktadır. Gökdelen Merkezi'ne göre, kat alanı; ofis alanı, lüks servisli daireler ve 365 otel odası ve 266 daire olarak bölünmüştür.

Guangzhou CTF

Guangzhou CTF

Guangzhou CTF, Çin'in Guangzhou eyaletinin Tianhe bölgesinde bulunan Chow Tai Fook Finans Merkezi tarafından inşa edilmiş ve 2016 yılında tamamlanmıştır. Guangzhou CTF, toplam 97 kata sahip ve 1.739 ft yüksekliğindedir. Bina, yerin altında beş kattan oluşuyor ancak ofislere daha fazla alan ayırmak için sadece 355 daire ve 251 otel odası bulunmaktadır. Kohn Pedersen Fox Associates tarafından tasarlanan Guangzhou CTF, 4.284.036 m2 alana sahip olup Tianjin binasının neredeyse iki katı kadardır.

Dünya Ticaret Merkezi

Dünya Ticaret Merkezi

2006'da (2014'te tamamlandı), Dünya Ticaret Merkezi'nin Kuzey Kulesi'nin bir önceki yerinde inşa edilmiş olan New York'un Dünya Ticaret Merkezi, Batı yarım kürenin en yüksek binasıdır. 1.776 fit yüksekliğindeki bina, zemin üzerinde 94 kat ve zemin altında 5 kat olmak üzere 99 kattan oluşmaktadır. CTF Tianjin mimarlık firması Skidmore, Owings & Merrill LLP tarafından tasarlanmıştır.

Lotte Dünya Kulesi (LWT)

Lotte Dünya Kulesi (LWT)

Güney Kore, Seul'deki en yüksek bina, 1.819 ft yüksekliğinde ve 129 kattan oluşmaktadır. 2011 yılında başlayan ve 2017 yılında tamamlanan yapı, Lotte Property & Development ile birlikte Kohn Pedersen Fox Associates tarafından denetlenmiştir. 260 hiper-lüks otel odasına ve geniş ofis alanlarına ek olarak, LWT ayrıca perakende parçalara ev sahipliği yapıyor ve halka açık kullanım amaçlı ilk 10 katı eğlence tesisleri ve çatı katı kafesi içeriyor.

Goldin Finans 117

Goldin Finans 117

Şu anda beklemede olan ancak 2019 yılının sonlarına doğru tamamlanması beklenen Goldjin Finance 117 projesinde Tianjin’in en yüksek bina unvanını almaya aday yapıdır. Kulenin son yüksekliği 128 kat üstünde ve altında altı olacak şekilde 1.957 ft olarak planlanmıştır. Tamamlandığında, kule bölünecek, alt katlar ofis alanına ayrılacak ve üst katlar lüks bir otel olarak hizmet verecek.

Ping Finans Merkezi

Ping Finans Merkezi

Çin'in Futian Bölgesi'nde bulunan Ping An Finans Merkezi, şehirdeki en yüksek bina ve Asya'daki en yüksek ikinci binadır. İnşaat 2017 yılında tamamlandı ve kule 1.965 m'ye ulaştı. Bina, zemin üzerinde 115 kat ve zemin altında beş kattan oluşuyor. Kule, şehir merkezinde bulunmaktadır ve Pearl River Delta yüksek hızlı demiryolu koridoru ile komşu ticari ve konut mülklerine bağlanmaktadır.

Abraj Al Bait Bağış Kompleksi

Abraj Al Bait Bağış Kompleksi

İslam'ın en kutsal bölgesine bir kilometreden daha kısa bir mesafede olan bu kompleksin, en yüksek saat kulesi ve dünyadaki en yüksek otel için rekor olduğu iddia edilmekle birlikte yapı 1.972 ft yüksekliğindedir. 2016 yılında Abraj Al Bait Bağış kompleksi, Daily Telegraph tarafından dünyadaki en pahalı ikinci bina olarak seçildi ve toplam inşaat maliyeti 15 milyar dolardır.

Wuhan Grönland Merkezi

Wuhan Grönland Merkezi

Halen inşaat beklemede ve planlanmış bir tamamlanma tarihi bulunmadığından, Wuhan Grönland Merkezi, Asya'daki en yüksek ikinci bina unvanını aday olmayı bekliyor. İnşaat 2012 yılında başlamış ve son gelişimin 186 daireye, 292 otel odasına ve 1.000'in üzerinde park yeri projelendirilmesi öngörülmüştür.

Şangay Kulesi

Şangay Kulesi

Asya'daki en yüksek bina tacı giyen kentin Lujiazui Finans ve Ticaret Bölgesi'nin kalbinde yer alan Şangay Kulesi'dir. Şangay Kulesi 2.073 fit yüksekliğinde olup  zeminden 128 kat ve beş kattan oluşmaktadır. Gökdelen Merkezi'ne göre binanın kendine özgü kıvrım şekli, hem Çin'in modern dünyaya çıkışını sembolize ediyor, hem de yapı etrafındaki rüzgarı kanalize ederek, yapıdaki stresi% 24 oranında azaltmaktadır. İç kısımda, bina eğlence, ofis, konut ve perakende alanlarına bölünmüş dokuz bölgeye ayrılmıştır. Aynı zamanda 106 asansör ile ilk ondaki en fazla sayıda asansöre sahiptir.

Burj Khalifa

Burj Khalifa

2010 yılında tamamlanan Burj Khalifa (Burj Dubai olarak da bilinir) 2.723 fit yüksekliktedir ve sekiz yıl boyunca dünyanın en yüksek binası ünvanını korumuştur. 2013'te inşaatı başlatan 3.000 ft yüksekliğindeki Cidde kulesinin tamamlanmasına kadar bu unvanı muhafaza etmesi muhtemeldir. Burj Khalifa, yeraltında 163 kattan oluşuyor. Bu katlar ofis, perakende ve konut alanları arasında 900 daire ve 304 otel odası ile ayrılmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
1
Hoş değil!
1
Yok artık!
1
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Dünyanın En Soğuk 10 Yeri