Ville Valo

Ville Valo

Ville Hermanni Valo (22 Kasım 1976), gotik rock grubu HIM’in solisti olarak bilinen Finli şarkıcı, söz yazarı ve müzisyendir. Black Sabbath ve Type O Negative gruplarından etkilenen Valo, kariyerine memleketi Helsinki’de yer alan çeşitli gruplarda bas gitar ve bateri çalarak başladı. 1991 yılında HIM adlı grubu kurdu ve grup, tüm zamanların en başarılı Finli gruplarından biri haline geldi ve Amerika’da Altın Plak ödülünü alan ilk Finli grup oldu. Valo aynı zamanda, grubun ticari sembolü olan “heartagram”ın yaratıcısıdır. 2017 yılında HIM, emekli olmaya yönelik planları olduğunu duyurdu ve aynı yıl içinde bir veda turu düzenlediler. Grup, son konserlerini 31 Aralık 2017’de verdiler.

Ville Valo, kariyeri boyunca HIM dışında Agents, The 69 Eyes, Apocalyptica gibi çeşitli grup ve sanatçıyla birlikte çalıştı. Valo ayrıca Jackass adlı tv programında Bam Margera ile kısa sahneleri oldu. Valo, seks sembolü olarak anıldı ve müzik endüstrisinde pek çok övgü aldı. 2014 yılında VVN Music tarafından popüler müzikte en yüksek ses aralığına sahip 8. Kişi olarak seçildi.

BÖLÜM 1
Gençlik Yılları

Gençlik Yılları

Ville Hermanni Valo, 22 Kasım 1976’da Helsinki, Finlandiya’da dünyaya geldi. Annesi Anita, Macardır ve Helsinki’de bir ayakkabıcıda çalışmıştır. Ville’nin babası Kari ise Ville’nin de gençlik yıllarında çalıştığı Aikuisten lelukauppa adında bir “sex shop” açana kadar taksi şoförlüğü yaptı. Ville Valo’nun ayrıca 1983 yılında doğan Jesse adında bir erkek kardeşi vardır.

Ville doğduktan birkaç ay sonra ailesi, Vallila’dan Oulunkylä’ya taşınmıştır. Ville, burada sanat okuluna gitmiştir. Valo’nun müzikle ilk tanışması, Tuomari Nurmio ve Tapio Rautavaara gibi Finli etnik şarkıcıları sık sık dinleyen babası yoluyla gerçekleşmiştir. Valo’nun 8 yaşındayken Kiss grubunun Animalize adlı albümünü alması, onun müziğe ilgi duymasını tetiklemiştir. İkinci sınıftan sonra Ville, Gene Simmons’tan ilham alarak bas gitar dersleri aldığı müzik sınıfına başladı. Aynı zaman zarfında kendisi gibi bas gitar çalan ve gelecekte kurulacak olan grubunun üyesi olacak olan Mikko "Mige" Paananen ile tanıştı. Bu sırada Ville, ilk ve tek konserini müzik sınıfının önünde sergileyen B.L.O.O.D. adlı grubu kurdu. 10 yaşında Valo, ilk şarkısını yazdığı Eloveena Boys’a katıldı. 7. Sınıftayken gitarist Mikko "Linde" Lindström ile tanıştı ve Aurora adlı bir grupta çalmaya başladılar. Aurora grubunda olduğu zamanlar ayrıca çeşitli gruplarda bas gitar ve bateri çaldı ve Helsinki Pop & Jazz Konservatuarı’na başladı. Daha sonra Sibelius müzik ve dans okuluna başvurdu fakat reddedildi ve en sonunda müziğe konsantre olabilmek için okulu bıraktı. 1992-1993 yılları arasında Donits-Osmo Experience adlı grupta bas gitar çaldı. Valo, astım hastalığından dolayı Finlandiya askerlik görevinden muaftır.

BÖLÜM 2
Kariyeri

Kariyeri

HIM

Valo ve bas gitarist Mikko "Mige" Paananen 1991 yılında HIM adlı grubu kurdu. Grup 1993 yılında ayrıldı fakat 1995 yılında tekrardan bir araya geldi. Gitarist Mikko "Linde" Lindström, klavyeci Antto Melasniemi ve baterist Juhana "Pätkä" Rantala ile HIM, 1997 yılında ilk albümleri Greatest Lovesongs Vol. 666’yı yayınladı. 2000 yılında, baterist Gas Lipstick ve klavyeci Juska Salminen ile birlikte grup, Finlandiya, Avusturya ve Almanya’da 1 numara olan Razorblade Romance adlı albümü yayınladı. İlk single "Join Me in Death" Finlandiya ve Almanya’da 1 numara oldu ve platinyum plak oldu. Klavyeci Janne "Burton" Puurtinen katılmasıyla birlikte HIM, Deep Shadows and Brilliant Highlights ve Love Metal albümlerini 2001 ve 2003 yılında ard arda yayınladı. İki albüm de pek çok ülkede top 10 listelerine girdi ve İngiltere ile Amerika listelerine girdi.

2005’te, Almanya, İngiltere ve Amerika’da Altın Plak ve Finlandiya’da platinyum plak haline gelen, en başarılı albümleri olan Dark Light’ı yayınladılar. 2007’de Finlandiya ve Almanya’da altın plak olan Venus Doom albümünü yayınladılar. Albüm aynı zamanda grubun Amerika listelerinde yer alan en yüksek sıralama olan 12. Sıraya ulaşmalarını sağladı. 2010 yayınlanan Screamworks: Love in Theory and Practice albümünden sonra, baterist Gas Lipstick’in ellerinde tekrarlanan strese bağlı olarak oluşan hasardan dolayı grup ara verdi. HIM, tekrardan birleşip 2013 yılında Tears on Tape adlı albümlerini yayınladılar. 2015 yılında grubun bateristi Gas Lipstick, 16 yıl sonra diğer müzikal projeleri değerlendirebilmek adına HIM’den ayrılacağını duyurdu. Hemen ardından yerine Jukka "Kosmo" Kröger alındı. HIM, 5 Mart 2017’de aynı yapılan veda turu ile grubun sonuna geldiklerini duyurdu. HIM, final konserini 2017 yılının son gecesinde Helldone festivalinde gerçekleştirdi.

BÖLÜM 3
İşbirlikleri

İşbirlikleri

Ville Valo, kariyeri boyunca farklı  mahlaslarla pek çok farklı sanatçı ile çalıştı. 1997 -2004 yılları arasında The 69 Eyes’ın 5 albümünde arka vokal olarak yer aldı ve “Wasting the Dawn” adlı şarkılarının video klibinde yer aldı. 2000 yılında Tuomari Nurmio’nin albümünde yer aldı; 2001’de Daniel Lioneye’ın The King of Rock 'n Roll adlı albümünde bateri çaldı ve Five Fifteen’in Death of a Clown adlı albümünde arka vokal yaptı. Valo, 2002 ve 2004 yıllarında The Skreppers’ın iki albümünde arka vokal olarak yer aldı. Ayrıca 2004 yılında Lowe Motor Corporation ve Apocalytica “Bittersweet” adlı şarkısında The Rasmus adlı grubun solisti Lauri Ylönen ile birlikte yer aldı. Valo 2005’te Bloodhound Gang’in Hefty Fine albümünde yer aldı ve New York’taki konserinde performans sergiledi.

2006 yılında Valo, Jeff Walker und Die Fluffers’ın Welcome to Carcass Cuntry şarkısında bas gitar çalıp arka vokal yaptı ve Cradle of Filth ile Isabelle's Gift’in albümlerinde konuk olarak yer aldı. Ayrıca, Fince derleme albüm olan Synkkien laulujen maa’da Kari Tapio ile birlikte 2 şarkı seslendirdi. Ağustos 2006’da Anathema’nın Inner Silence adlı şarkısını seslendirmek için grup ile birlikte sahneye çıktı. 2007’de Manna’nın “Sister” adlı albümünde yer aldı ve “Eight Miles High” adlı film için, aktris ve şarkıcı Natalia Avelon ile “Summer Wine” adlı şarkıyı seslendirdi. Şarkı, Almanya’da platinyum plak oldu.

2008’de Ramones’un “Rock 'n' Roll High School” adlı şarkısını yeniden söyleyen Save Nuta grubuna arka vokallik yaptı. Şarkı, gençlik merkezlerini korumak amacıyla, önde gelen Finli müzisyenlerle yapılan ortak bir çalışmaydı. 2010 yılında Anathema’nın “We're Here Because We're Here” adlı albümünde arka vokal olarak yer aldı ve SWRMXS adlı HIM albümü için kardeşi ile birlikte 3 şarkıyı miksledi. O yıl ayrıca, HIM’in bas gitaristi Mige’nin, MZ rumuzuyla çıkardığı solo albümü Cimmerica adlı albümün de miksini yaptı. 2014 yılında Lullacry’ın “Legacy 1998-2014” adlı derleme albümünde yer alan Whisper in the Chaos '97 adlı şarkısında yer aldı. 2014 yılında yapılan Helldone festivalinde tekrardan Daniel Lioneye ile sahnede yer aldı ve ilk defa Rambo Rimbaud rumuzuyla bateri çalarak solo performans sergiledi.

Valo, 2016’da Teho Majamäki, MGT, The Mission ve Andy McCoy’un çalışmalarında misafir olarak yer aldı. 4 Temmuz 2016’da, John Denver’ın “Annie’s Song” adlı parçasını Fince söyleyerek ilk solo parçasını yayınladı. Şarkının müzik klibi Emma Gala ödüllerinde en iyi müzik klibi adayı olarak gösterildi. 2017’de “Downward Spiral: Prologue by 3rd Eye Studios” adlı oyunun soundtrack şarkısını yaptı.

2018 yılında Ville Valo, Andy McCoy’un Soul Satisfaction adlı şarkısında arka vokal olarak yer aldı ve Finli şarkıcı ve söz yazarı olan Rauli "Badding" Somerjoki’nin şarkılarını seslendirmek için Agents grubuyla yeniden bir araya geldi. İlk şarkı olan “Orpolapsi kiurun” 21 Eylül 2018’de yayınlandı. 2 Şubat 2019’da Ville Valo ve Agents geleneksel Emma Gala töreninde sahneye çıktı ve 15 Şubat’ta ise kendi isimlerini taşıyan albümlerini çıkardılar. Albüm, bir haftadan az bir süre içinde altın plak oldu ve Fin albüm listelerinde bir numara oldu. Ville Valo and Agents, Mart 2019’dan  Ağustos 2019’a kadar sürecek olan turlarını Finlandiya’da gerçekleştireceklerdir.

BÖLÜM 4
Diğer İşleri

Diğer İşleri

Ville Valo, müzik dışında da birkaç çalışması olmuştur. Genellikle TV ve filmlerde karşımıza çıkmıştır. 1998 yılında  Ilppo Pohjola’nın yönettiği Asphalto adlı kısa filmde Lippumies karakterini canlandırmıştır. Valo, sık sık kaykaycı ve Jackass üyesi olan Bam Margera’nın CKY 3, Haggard: The Movie, 411 Productions Presents: 61: The Bam Issue, Jackass Number Two ve Bam Margera Presents: Where the ♯$&% Is Santa? Filmlerinde ve Viva La Bam adlı tv serisinde oynamıştır. Valo, Madagascar: Escape 2 Africa adlı animasyon filminde "Moto Moto" karakterini seslendirmiştir. Valo’ya, gelecekte aktör olma ihtimali ile ilgili soru sorulduğunda şu şekilde yanıt vermiştir: “ Geçmişte pek çok teklif aldım. Çok büyük ya da ilginç roller değildi. Ama ben aktör değilim. Her zaman bir aktör, ressam, opera sanatçısı ya da televizyonda olmak için albümlerimizin 80 milyon daha satması gerektiğini hissettim.”

2005 yılında Valo, geliri Red Cross derneği giden, sınırlı sayıda üretilen Coca Light kutularını tasarladı.

BÖLÜM 5
Kişisel Hayatı

Kişisel Hayatı

Ville Valo, Helsinki Finlandiya’da yer alan Pikku Huopalahti’de ikamet etmektedir. Daha önceden 2006 yılında satın aldığı, Munkkiniemi’de yer alan Carl Ludvig Engel’in tasarladığı 19. Yüzyıla ait kule tipi bir evde ikamet ediyordu. Valo, astım hastası ve bir din inanca mensup değil. Gençlik yıllarından beri vejeteryan ve şu anda vegan dieti uyguluyor.

Valo, 2000’li yılların başında Finli televizyon sunucusu ve model olan Jonna Nygrén ile birlikteydi. 2005 yılında nişanlandılar fakat 2006’nın baharında ayrıldılar. Çift 2006 yazında tekrardan bir araya geldiler fakat 2007 yılında tekrar ayrıldılar. 2009 yılında Ville Valo, HIM’in 2010 yılında çıkan Screamworks: Love in Theory and Practice adlı albümüne de ilham olan kimliği açıklanmayan biriyle bir ilişki yaşadı. Mart 2012’de Paris’li model Sanra Mittica ile bir ilişki yaşadı. Nisan 2015’te çift, ilişkilerinin sona erdiğini duyurdu. Ville Valo, Eylül 2016’dan beri Finli model Christel Karhu ile birlikte.

2004 yılında Ville Valo, bağımsızlık günü kutlaması için Finlandiya’daki başkanlık sarayına davet edildi fakat hasta olmasından dolayı katılamadı. 2006 yılında yapılan kutlamaya katıldı.

BÖLÜM 6
Madde Bağımlılığı ve Yasal Sorunları

Ville Valo pek çok kez alkollü olarak sahnede olduğu için ihbar edildi. 2000 yılında, madde etkisindeyken neredeyse bir otelin balkonundan düşecekti ama bir arkadaşı tarafından kurtarıldı. 2005 yılında gerçekleşen Amerika turnesi boyunca alkol kullandı. Küçük yaralanmaları oldu ve ceketinden astım ilacı, sigararsı, kredi kartları ve cep telefonu çalındı. Şubat 2006’da Valo, iddiaya göre komşusunu öldürmekle tehdit ettiği ve polise karşı direndiği için Finlandiya’daki evinde tutuklandı. Valo daha sonra olay hakkında şunları söyledi: “ Kendisi benim ve nişanlım hakkında saçma sapan konuşan biriydi. Sinirlendim ve kapısına gittim. Kapıyı tekmeledim daha sonra kapıyı açtı ve ona bir daha benim ve kız arkadaşım hakkında kötü konuşursa onu öldüreceğimi söyledim ve suratına yumruk attım. Bütün olay bundan ibaret.”

HIM’in 2007 tarihli Venus Doom adlı albümlerini yaptıkları dönemde Valo’nun alkol kullanımı çok daha kötü bir hal alıp kan kusturacak seviyeye geldi. Valo, haftalardır uyumadığını ve yemek yemediğini belirtti. Valo, albüm kayıtları esnasında sinir krizi geçirdiğinde durum doruk noktasına ulaştı. En sonunda grubun menajeri Seppo Vesterinen’in de ısrarlarıyla Malibu’da yer alan Promises Rehabilitasyon Kliniği’ne gitmeyi kabul etti. Valo rehabilitasyondayken HIM, Ville Valo’nun tamamen ayık olduğu ilk albüm olan Screamworks: Love in Theory and Practice adlı albümü çıkardı. Ondan sonra Valo tekrardan kötüleşti ama alkol problemini dengede tutmaya çalıştığını belirtti ve şu şekilde açıklama yaptı: “Ben dengesiz biriyim. Eğer içersem, uzun bir süre boyunca içerim. Eğer içmezsem, hiç içmem.”

BÖLÜM 7
Dövmeleri

Dövmeleri

Valo’nun pek çok dövmesi olduğu biliniyor. Boynunun arkasında, karının alt kısmında, sol göğüs ucunun etrafında, sırtının arkasında ve sağ bacağındaki “Kozmik Rahip” dediği elinde rahip asası bulunan astronot figürünün üstünde olmak zorunda toplam 5 tane heartagram dövmesi bulunuyor. Valo, eski sevgilisinin baş harfini gizleyebilmek için yaptırdığı sol göğüs ucunda yer alan heartagram dövmesini Kat Von D yaptı. Sol kolunun tamamı dövme ile kaplı. Sağ kolunda ise; Timo K. Mukka, Charles Baudelaire ve Charles Bukowski’nin portreleri yer alıyor. Sağ bileğinde kalp figürünün içinde eski nişanlısı Jonna Nygrén ile birlikte oluşturduğu "DILLIGAF" ("Do I look like I give a fuck?") yazıyor. Pazılarında, albümleri Venus Doom’un monogramı, bir kum saati ve gözleri olan bir kafatası bulunuyor.

Jonna Nygrén ile nişanlandıktan sonra Valo, sol yüzük parmağına “J” harfini dövme olarak yaptırdı ama ayrıldıktan sonra kendisi sigara ucu ile dövmesini sildi. Göğsünde Maya Deren’in portresi yer alıyor. Onun altında ise hexagram sembolü yer alıyor. Karnında, çıplak bir kadının üzerinde yatarak baş parmağını emen Klaus Kinski’nin portresi yer alıyor. Sırtında, Kat Von D ve kocası Oliver Peck tarafından yapılan Edgar Allen Poe’nun gözleri yer alıyor. Sırtının aşağısında Estonca “gece” anlamına gelen kelime yazıyor. Aynı dövme kardeşi Jesse Valo’da da bulunuyor. Sol bacağında “alev” anlamına gelen Mısır sembolü yer alıyor.

BÖLÜM 8
Yetenekleri ve Etkilendikleri

Yetenekleri ve Etkilendikleri

Ville Valo’nun şarkılarının çoğu aşk teması ile ilgili. Yazdığı şarkılar hakkında konuşurken Valo şu şekilde açıklıyor: “Bir şarkı için ilişkiler dışında daha önemli bir konu olmadığını düşünüyorum. Beni harekete geçiren tek şey o.” Aynı zamanda edebiyattan da ilham aldığını söylüyor ve şu şekilde açıklıyor: “Bir şarkı yazarı olarak; bir düşünce, bir kitap ya da bir cümle beni heyecanlandırabiliyor. Tolkien’in bütün kitapları değil de sadece “Uruk-hai” beni heyecanlandırabiliyor. Birazcık detay kafamın daha hızlı çalışmasını sağlayabiliyor.” Ville Valo ve HIM grubunun diğer üyeleri, yaptıkları müziklerinin türünü, daha melodik ve melankolik unsurların sert ritimlerle birleşmesi düşüncesiyle “love metal” olarak adlandırmışlardır. Valo, HIM’in müziğini “duygusal hard rock” olarak tanımlamıştır. Ville Valo’nun favori şarkıcıları ve ilham kaynaklarından bazıları şunlardır: Black Sabbath, Type O Negative, Neil Young, The Sisters of Mercy, Fields of the Nephilim, Johnny Cash, Depeche Mode, Elvis Presley, Rauli "Badding" Somerjoki ve Tapio Rautavaara. Müzikal açıdan olmayan diğer ilham kaynaklarından bazıları ise şu şekildedir: Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft, Timo K. Mukka, Charles Baudelaire, Charles Bukowski, Austin Osman Spare, Maya Deren ve Shigeo.

HIM’in başarılarının sebebi olarak Ville Valo’nun söz yazarlığındaki yeteneği kadar imajı ve karizması da görülmüştür. 2004 yılında Metal Hammer dergisi tarafından Ville Valo’yu  “yeni rockstar” lar arasında gösterildi ve şu şekilde açıklama yaptılar: “ HIM diğer gruplar gibi değildi. Özel bir şeye sahiplerdi. Daha önemlisi özel birine sahiplerdi. Ville, Mick Jagger duruşu ve The Crow’daki Brandon Lee gibi karanlık karizmasıyla bir yıldız gibi parladı. Helsingin Sanomat Valo’nun imajını, duygusallığın ve tedirginliğin harmanlandığı gerçek bir James Dean olarak tanımladı. Valo, bariton ses tipine ve 5 oktav ses aralığına sahip. VVN Music tarafından popüler müzikte en yüksek ses aralığına sahip şarkıcı olarak gösterildi. Loudwire Valo’yu 21. Yüzyıl metal grupları solistleri arasında 14. olarak gösterdi ve şu şekilde açıklama yaptı: “ Onun bariton sesi inkar edilemeyecek derecede harika. Vampirimsi karizması neredeyse hipnotize ediyor. Erkek hayranları ona imreniyor ve kadın hayranları, adeta Elvis yeniden gelmiş gibi çılgınlar gibi çığlık atıyorlar. Valo, 2004  ve 2005 yıllarında Metal Hammer Golden Gods Awards ödül töreninde sırasıyla Golden God Award ve Icon Award ödüllerini aldı. 2004 yılında Kerrang! Dergisi Valo’yu dünyadaki en büyük seks sembolü ilan etti. 2011 yılında Ville, Revolver dergisinin okurları tarafından hard rock ve metal müziğin en seksi adamı seçildi. 2018 yılında MTV tarafından yapılan anket ile Finlandiya’nın en seksi erkeği seçildi. Ville, bu övgülerle ilgili şu şekilde açıklama yaptı: “ Dürüst olmak gerekirse, seks sembolünün ne olduğunu bilmiyorum. Yapılan bu iltifatlar hoş ama her zaman yaptığım müziğe yapılan iltifatlar daha çok hoşuma gitti.”

Valo, 20. Yaş gününde daha sonra HIM’in de sembolü olacak olan “heartagram” sembolünü yarattı. Kalp ve pentagramın birleşimiyle oluşan heartagram, yumuşak ve sert, kadın ve erkek gibi birbirine zıt olan şeylerin birleşimi anlamına geliyor. Müzikal açıdan ise kalp kısmı grubun daha yumuşak olan kısmını, pentagram kısmı ise daha sert ve yüksek kısmını temsil ediyor. Valo heartagram için, yaptığı en iyi şey olduğunu, paradan daha değerli olduğunu ve gruptan daha büyük bir şey olduğunu söylüyor. 2016’da verdiği bir röportajda ise şunları söyledi: “ Artık pek çok insanın heartagram dövmesi var. Pek çok insan onun ne olduğunu bilmeden ve bir grupla ilişkili olduğunu bilmeden yaptırıyor ve bu sebeple bunu en büyük başarım olarak görüyorum.”

Bu İçeriğe Tepki Ver

10
Bravo
9
Sevdim!
3
Çok iyi!
1
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
1
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel