Üç Boyutlu Yazıcı

Üç Boyutlu Yazıcı

Üç boyutlu çizilmiş olan nesneleri katı formda gerçek bir ürün olarak ortaya çıkaran makinelere üç boyutlu yazıcı (3d yazıcı) denir. Üç boyutlu yazıcılar ile ihtiyacımız olan her türlü cismi oluşturabiliriz. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kullanım alanı gittikçe daha da yaygınlaşan bu teknolojinin kurucusu Charless Hull'dur.

BÖLÜM 1
Tarihi Gelişimi

1984 yılında  Charless Hull tarafından ilk üç boyutlu yazıcı teknolojisi ortaya çıkmıştır. Charless Hull 1986 yılında kurduğu 3D Systems adlı şirketiyle Dünyadaki ilk üç boyutlu yazıcı sektörü doğmuştur. Şirketin kurulmasıyla hızla gelişen bu sektör 2000'li yıllarda reprap projesi ile meyvelerini vermeye başlamış ve üç boyutlu yazıcı teknolojisi pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

BÖLÜM 2
Çalışma Prensibi

Üç boyutlu yazıcıların çalışabilmesi için Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) programlarında çizilmiş çizimlere veya üç boyutlu tarayıcı ile taranmış .stl uzantılı dosyalara ihtiyaç vardır. Üç boyutlu yazıcıların yazdırma işlemine başlayabilmesi için, nozzle adı verilen bölümünün belirli bir sıcaklığa gelmesi gerekmektedir. Bunun nedeni yazdırma işleminin eriyen filamentin katman katman serilmesi ve yayılmasıyla yapılmasıdır. Filament yayıldıktan sonra katı hale geçer ve bu işlem sonucunda yazdırma işlemi tamamlanmış olur.

BÖLÜM 3
Kullanım Alanları

Üç boyutlu yazıcıların kullanım alanı çok geniştir. Çiçekler için vazo, evimiz için biblo, hediyelik eşyalar, anahtarlık gibi aklımıza gelen her türlü nesneyi 3 boyutlu yazıcılar sayesinde yapmak mümkündür. Bu teknoloji tekstil alanında da kullanılabiliyor. Saat, bileklik ve kolye gibi aksesuarlar, giysiler ve ayakkabıların üretiminde de kimi firmalar bu teknolojiyi kullanıyor. Sağlık sektöründe ise çeşitli protezler üç boyutlu yazıcılar ile üretiliyor. Abd'de bir hastanın dokularının işlenip üç boyutlu yazıcı ile böbrek çıkartılması ve Belçika'da hastalara üç boyutlu yazıcıda üretilen yüz ve çene'nin takılması bu teknolojinin hayal edeceğimizden çok daha fazla kullanım alanı olduğunu gözler önüne seriyor.

BÖLÜM 4
Fiyatları

Teknolojinin gelişmesi ile üç boyutlu yazıcı'ların fiyatları azalsa da baskı kalitesi, baskı hızı ve kullanım kolaylığı gibi etkenlere bağlı olarak çeşitli fiyatlarda üç boyutlu yazıcı bulmak mümkün. 500 dolardan 1 milyon dolara kadar çeşitli özelliklerde ve kalitede üç boyutlu yazıcılar bulmak mümkündür.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Solid State Disk (SSD)
Programlama Dili
Veritabanı
Artırılmış Gerçeklik
Wireless (Kablosuz İletişim)
Bilgisayar Ağları
İşlemci
Anakart