Solomon Asch

Solomon Asch

Solomon Asch 20 Şubat 1996 yılında Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde dünyaya gelmiştir.

BÖLÜM 1
Asch'in "Uyma" Deneyi

Asch'in

Asch bu deneyde 7-8 kişilik gruplara laboratuvarda bir çok kart göstermiş. Bu kartlardan birinde 3 farklı uzunlukta çizgi diğerinde ise tek çizgi bulunmaktadır. Bu tek çizgi diğer karttaki 3 çizgiden birinin uzunluğuna eşittir. 

Deneklere karttaki tek çizginin diğer karttaki çizgilerden hangisinin uzunluğuna eşit olduğu sorulmuş. Denekler arasında sadece 1 kişi gerçekten denek diğerleri ise Asch'in asistanlarıdır. Asistanların ne söyleyecekleri daha önceden belirlenmişti. Bu deneyde tek çizginin diğer çizgilerden birine eşit olduğu yani fiziksel gerçekliğin olduğu unutulmamalıdır. 

Kartlar deneklere her gösterilişinde denek rolü yapan asistanlar önce cevap vermekte asıl denek en son söz almaktadır. İlk aşamada asistanlar kartlar hakkında doğru cevap vererek asıl deneğin güvenini kazanmışlardır. Daha sonrasında ise yanlış cevap vermişlerdir. Asistanların yanlış cevap vermesinden rahatsız olsa da asıl deneğe sıra gelince o da yanlış cevap vermiştir. Deneyde çok sayıda kişi olmasına rağmen her 3 denekten biri yanlış cevaba uymuştur. 

Deneyde ufak tefek değişiklikler yapılarak tekrar denense de denekler yine yanlış cevabı vererek gruba uymuştur. Asch'in deneyinde denek uyma davranışını gösterirken denekte tutum değişimine sebep olmaz sadece davranış değişikliği söz konusudur. 

BÖLÜM 2
Uyma Davranışı

İnsanlar zorunlu olmadığı halde ya da ortak öğrenmeye gerek olmadığı durumalarda bile uyma davranışı gösterebilirler. 

Asch, bu deneyde insanların inandığı şeyin tersini söyleyen grupla karşılaştığında verilen tepkinin ne olduğunu öğrenmek istemiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Aziz Sancar
Ali Atay
Frida Kahlo
Demet Akbağ
Steven Holl
Amedeo Modigliani
İvan Pavlov
Bergüzar Korel