Hubble Teleskobu

Hubble Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu,  ismi Amerikalı astronom Edwin Huble’ın anısına verilmiş olan büyük bir teleskoptur.  Edwin P. Hubble gezegenleri, yıldızları ve uzayı inceleyen bir bilim adamıdır ve 1900’lerin başlarında evren hakkında önemli keşifler yapmıştır. NASA, Nisan 1990’da Hubble Uzay Teleskopunu uzay boşluğuna göndermiştir. Discovery Uzay Mekiği tarafından Dünyanın çevresindeki yörüngeye taşınma işlemi gerçekleştirilmiştir ve HUT olarak isimlendirilmektedir. Uzaya gönderilen ilk teleskop değildir ancak uzaya gönderilen en önemli teleskoptur. Uzay araştırmalarının hızlanmasını ve gelişmesini sağlamıştır.

Hubble uzayda gezegenlerin, yıldızların ve galaksilerin fotoğraflarını çekmektedir. Hubble, doğmakta ve ölmekte olan yıldızları, trilyonlarca mil ötedeki galaksileri kayıt altına alabilmektedir. Ayrıca Hubble kuyruklu yıldız parçalarının Jüpiter'in üzerindeki gazlara çarpan görüntüsünü de kaydetmiştir.

 

BÖLÜM 1
Hubble'ı Dünyadaki Teleskoplardan Farklı Kılan Nedir?

Bir gezegeni çevreleyen gazların karışımına atmosfer denir. Dünyanın atmosferi hızla değişiyor ve uzaydan gelen ışığın bir kısmını engelliyor. Hubble, Dünya atmosferinin dışına konumlandırılmıştır. Böylece, Hubble Dünya’yı diğer teleskoplardan daha iyi gözlemlemektedir. Böylelikle daha iyi çekimler yapabilmektedir.  Hubble, normal bir teleskop değildir. Hubble dijital kamera kullanıp, cep telefonu gibi fotoğraflar çekebilmekte ve bu fotoğrafları havadan Dünya’ya geri göndermek için radyo dalgalarını kullanmaktadır.

Hubble’ın ilettiği ve ultra derin alan ismi verilen görüntü, uzay araştırmaları tarihinin günümüze kadar gelen süreçte görünür nitelikteki ışıkla en uzak mesafeden çekilmiş görüntüdür.

HUT’un bakımı, uzayda astronotlar tarafından yapılabilecek şekilde tasarlanan tek uzay teleskopudur ve bu astronotların uzayda, teleskopun dünyaya getirilmesine gerek kalmadan bakımının yapılmasını sağlamaktadır. Günümüze kadar toplamda 5 kez bakım uçuşu astronotlar tarafından yapılmıştır.

BÖLÜM 2
NASA, Hubble Uzay Teleskopundan Ne Öğreniyor?

Hubble, bilim adamlarının güneş sistemimizi öğrenmelerine yardımcı oldu. Teleskop kuyruklu yıldızları ve gezegenleri gözlemledi.  Hubble, daha önce görülmemiş olan Pluto etrafındaki ayları keşfetti. Teleskop, bilim insanlarının gezegenlerin ve galaksilerin nasıl oluştuğunu anlamalarına yardımcı oldu. Hubble'dan alınan fotoğraflar, bilim adamlarının tüm evren hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyor ve olmaya devam ediyor. Hubble’nın gönderdiği resimler bilim adamlarının evrenin neredeyse 14 milyar yıllık olduğunu düşünmesine sebebiyet vermiştir. Hubble kara delikler keşfetmiştir. Hubble, bilim adamlarının büyük yıldızlar patladığında meydana gelebilecek durumlar hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmuştur.

2009'da astronotlar uzay mekiği ile Hubble'a fırlatıldılar. Bu beşinci kez astronotların Hubble'a gitmesi anlamına geliyor. Astronotlar Hubble’in bozulan parçalarını tamir edip teleskopa yeni parçalar ve kameralar yerleştirdiler. Bu yüzden hala çok iyi çalışabilmektedir. Hubble, 2019 Nisan ayında 29. yılını dolduracak.

Bu İçeriğe Tepki Ver

0
Bravo
0
Sevdim!
0
Çok iyi!
0
Hoş değil!
0
Yok artık!
0
Kızgın:!
0
Çok acı!

Üyelerimizin Yorumları

Yazar Bilgisi

avatar
Yazar
Hava Savunma Sistemleri
Radyasyon Dedektörleri
İleri Polimer Malzemeler
İleri Malzemeler
Epigenetik
Dozimetre